عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رييس شعبه دوم دادگاه حقوقي بجنورد: اعتياد به موادمخدر عمده‌ترين درخواست طلاق است

رييس شعبه دوم دادگاه حقوقي بجنورد: اعتياد به موادمخدر عمده‌ترين درخواست طلاق است
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:08 ق.ظ

رييس شعبه دوم دادگاه حقوقي شهرستان بجنورد گفت: اعتياد به مواد مخدر از عمده‌ترين و شايع ترين علل در خواست طلاق است.

علي نوروزي در گفت وگو با ايسنا با اشاره به مصاديق و علل درخواست طلاق، افزود: فاصله فرهنگي خانواده‌ها، ضرب و جرح، سوء رفتار معاشرت، بي علاقگي، سوء ظن و بدبيني، درآمد ناكافي يا فقدان تمكن براي اداره زندگي و ازدواج دوم و تجديد فراش از ديگر عوامل وقوع طلاق محسوب مي‌شود.

 

وي ادامه داد: روابط نامشروع همسر، بيماري و اختلالات جسماني يا رواني، ازدواج تحميلي، عدم تمكين و خودداري همسر از تمكين، مفقودالخبر شدن همسر كه عرفا مفقودالاثر ناميده مي‌شود، ارتكاب جرايم، متواري بودن همسر، اعتياد به مشروبات الكلي، تقاضاي مهريه، زنداني بودن همسر و اختلاف سني زياد از ديگر عوامل وقوع طلاق در جامعه است. معمولا اين علل در جامعه مشابه بوده و در همه جا كاملا نه يكسان اما مشابه است.

 

وي با اشاره به اينكه بسياري از اين مسايل به كفائت بر مي‌گردد، خاطرنشان كرد: هم کفو بودن در جامعه جايگاه فقهي داشته و در فقه تناسب به عنوان يك پيش شرط و ضرورت مطرح است.

 

رييس شعبه دوم حقوقي دادگستري شهرستان بجنورد همچنين عقيم بودن يا نازايي، بيماري، انحرافات اخلاقي - جنسي، مسافرت هاي كاري طولاني، نارضايتي از شغل همسر و اشتغال زوجه و حتي تحصيل و اقدام به تحصيلات تكميلي از طرف زوجه و يا نارضايتي از شغل همسر را از دلايل بروز تنش هاي خانوادگي و اقدام به طلاق دانست.

 

نوروزي ريشه هاي طلاق را به دو دسته عوامل درون خانواده و برون خانواده تقسيم كرد و گفت: عوامل دروني مربوط به مسايل خود خانواده و تنش هاي ميان زوجين مي باشد اما عوامل بيروني مستقيما در بروز اختلافات مداخله نداشته و يا كم تاثير است.

 

وي بيان كرد: سوء رفتار معاشرت از مهمترين عوامل درون خانواده بوده كه مصاديق متعددي از قبيل ايراد ضرب و جرح، توهين، تهديد، تحقير و غيره دارد و بررسي ريشه اين تنش ها مبحثي اجتماعي و تحقيقاتي است.

وي همچنين ايراد ضرب و جرح، ترك انفاق، ترك زندگي مشترك و ممانعت از ارتباط و معاشرت زوج يا زوجه را از مصاديق ريشه هاي طلاق در درون خانواده عنوان كرد.

 

اين قاضي دادگستري عوامل بيروني كه به صورت مستقيم از بيرون بر خانواده تاثير گذار است را شامل علل محيطي يا بيكاري، وضعيت محيط شغلي نامناسب از حيث مسايل اخلاقي - اعتياد و يا مسايل فرهنگي و اقتصادي دانست.

 

وي با اشاره به تقسيم بندي ديگر مبني بر عوامل پيش و بعد از ازدواج، خاطرنشان كرد: عدم وجود كفائت، تناسب و سنخيت لازم در زن و شوهر به اين معني است كه ازدواج نبايد صورت مي‌گرفت.

وي يادآور شد: برخي افراد جامعه به موضوع ازدواج حتي به اندازه يك مساله ساده، خريد لباس و معامله ساده هم اهميت نمي دهند و بدون دقت و با عجله ازدواج را ترتيب مي دهند و بعد از ازدواج چشمان خود را باز مي كنند.

نوروزي اظهاركرد: بايد به مساله ازدواج كه بعد از انتخاب دين و مسلك از مهمترين مسايل زندگي فرد بوده بيشتر توجه شود و همچنين با فرهنگ سازي و اطلاع رساني اين مهم به خانواده ها گوشزد شود.

وي بيان كرد: در ازدواج هاي گذشته طلاق در خانواده ها كمتر بوده كه شايد نشان از حفظ سنت هاي گذشته است اما امروزه طلاق به خصوص در سنين 25 تا 40 سال بيشتر به وقوع مي پيوندد.

وي ادامه داد: اگر جوانان آداب و رسوم گذشته را ملاك قرار داده و به آن احترام بگذارند، قطعا زندگي موفق و پايدارتري خواهند داشت.

رييس شعبه دوم حقوقي دادگستري شهرستان بجنورد با اشاره به برخي آمارهاي ارايه شده در كشور مبني بر اينكه از هر سه تا پنج ازدواج در كشور يك مورد منجر به طلاق مي شود، خاطرنشان كرد: اين آمار تكان دهنده بوده و قابل توجيه و زيبنده جامعه هم نيست كه بايد رسانه ها، صدا و سيما و به خصوص دستگاه هاي فرهنگي اقدامات گسترده و فرهنگ سازي بيشتري در بحث خانواده داشته باشند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها