عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

معاون هنري‌ در رونمايي از اركستر مجلسي نياوران:

معاون هنري‌ در رونمايي از اركستر مجلسي نياوران:
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:08 ق.ظ

معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم رونمايي از اركستر مجلسي فرهنگسراي نياوران گفت: هر گام بلندي ابتدا با قدمي كوچك آغاز شده است و اگرچه اركستر مجلسي نياوران يك اركستر كوچك است، اما شروع فعاليت‌هاي آن گام اول براي حركت‌هاي بنياديني است كه بايد با برنامه‌هاي ويژه و درازمدت ادامه پيدا كند.

 

به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) شامگاه شنبه ـ30 بهمن‌ماه ـ فرهنگسراي نياوران ميزبان مديران هنري، رايزن‌هاي فرهنگي و كاردارهاي سفارت‌هاي مختلف بود.

 

مراسم ابتدا با بازديد از آثار بخش پوستر و سفال و سراميك سومين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر آغاز شد و بعد از اجراي كوتاهي از نقالي يكي از مرشدان تهران، مراسم رونمايي از فعاليت‌هاي اركستر مجلسي فرهنگسراي نياوران با يك ساعت تاخير در تالار خليج فارس آغاز شد.

 

حميد شاه‌آبادي ـ معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ـ در اين مراسم با قدرداني از تمام كساني كه خلاقانه و فعالانه به حوزه‌هاي هنري مي‌انديشند و در اين عرصه گام برمي‌دارند، گفت: جاي خوشحالي دارد كه امروز ما و شما آثار هنري را در جاي‌جاي اين فرهنگسرا مي‌بينيم و پيش از رونمايي از فعاليت‌هاي اين اركستر بخشي از آثار سومين جشنواره هنرهاي تجسمي را كه نشانگر گوشه‌اي از هنر ايرانيان است شاهد بوديم.

 

او با اشاره به آثار ارائه شده در بخش سفال و سراميك اين جشنواره يادآور شد: اين بخش يادآور آن چيزي است كه در حوزه هنرهاي تجسمي داراي حرف و سخن ناب است و قدمت چند هزار ساله تمدن ايران‌زمين را كه به واسطه هنرهاي تجسمي منتقل شده يادآور مي‌كند.

 

شاه‌آبادي خاطرنشان كرد: اگر امروز به هنر و تمدن چندهزارساله ايران‌زمين افتخار مي‌كنيم، يكي از دلايل آن وجود هنرهاي تجسمي است كه همچون گواه و مدركي براي ما عمل مي‌كند. خوشبختانه در حوزه موسيقي نيز ايرانيان حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارند.

 

معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به راه‌اندازي اركستر مجلسي فرهنگسراي نياوران متذكر شد: هر گام بلند ابتدا با قدمي كوچك آغاز شده و اگر امروز ما به اركستر سمفونيك تهران با قدمت هفتادساله آن افتخار مي‌كنيم و يا شاهد فعاليت دوباره‌ي اركستر ملي كه توقف كوتاه‌مدت آن همه‌ي هنرمندان را نگران كرده بود، هستيم، نشان مي‌دهد كه هر كدام از آنها از يك قدم كوچك گام برداشته‌اند و براي رسيدن به چنين نقطه‌اي نيازمند برنامه‌ريزي طولاني‌مدت هستند.

 

او تصريح كرد: اركستر مجلسي فرهنگسراي نياوران اگرچه كوچك است، اما گام اول براي رسيدن به يك نقطه‌ي بلند است و بايد بدانيم كه براي حركت‌هاي بنيادين نيازمند برنامه‌هاي ويژه و درازمدت هستيم و همه اين اقدامات در گرو وجود اركسترهايي است كه مي‌تواند در جاي خود حركت كند.

 

شاه‌آبادي با تاكيد بر حمايت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاونت هنري از فعاليت‌هاي چنين مجموعه‌هايي در سراسر كشور گفت: براي اعتلاي موسيقي ايران و دستيابي آن به قله‌هاي رفيع، ما از هيچ حمايتي دريغ نخواهيم كرد و دستگاه‌هايي كه به توليد موسيقي فاخري كه انسان را به ملكوت معرفت و معنويت مي‌رساند توجه ويژه‌ خواهيم داشت.

 

او در پايان خاطرنشان كرد: در اين مسير بايد كاري كنيم كه فعاليت‌هاي كوچك در آينده‌اي نه چندان دور منشاء اثرهاي بزرگ شود.

 

به گزارش ايسنا، در ادامه اين مراسم نوازندگان اركستر مجلسي نياوران شامل ميثم مروستي (مايستر ـ ويلن)، پانيذ فريوسفي(ويلن)، نيلوفر محبي(ويلن)، بهادر خانزاده(ويلن)، كاوه تسعيري(ويولا)، سهراب برهمندي (ويولا)، آتنا اشتياقي (ويلنسل)،‌نگار نورآد ( ويلنسل)، پورنگ پورشيرازي (كنترباس) براي اجراي چهار قطعه به روي صحنه آمدند.

اين گروه در شروع قطعه‌ي (fair in love) اثر فريد عمران قطعه‌ي شوشتري براي ويلن و اركستر اثر حسين دهلوي بر اساس قطعه‌اي از استاد عبدالحسن صبا، قطعه‌ي فانتزي براي تار و اركستر اثر حسين دهلوي بر اساس قطعه‌ي بندباز از استاد علي‌ نقي وزيري و قطعه‌ي والس از آثار فريد عمران را نواختند.

 

بر اساس اين گزارش در مراسم رونمايي از آغاز به كار اركستر مجلسي فرهنگسراي نياوران هنرمنداني همچون فرهاد آئيش، شاهين فرهت، حسن رياحي، بابك محمدي، حسن فتحي، داوود رشيدي، حسين سليمي و جمعي از سفرا و كارداران سفارت‌هاي مختلف در ايران حضور داشتند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها