عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

دستگاه قضايي با عاملان ايجاد تفرقه مذهبي برخورد قاطع كند

دستگاه قضايي با عاملان ايجاد تفرقه مذهبي برخورد قاطع كند
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:11 ق.ظ

اتحاديه بين‌المللي امت واحده به مناسبت هفته وحدت با صدور بيانيه‌اي از دستگاه قضايي خواست با عاملان ايجاد تفرقه مذهبي برخورد قاطع كند.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين بيانيه آمده است:

1) آنجا که قرآن کريم «إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَة» را مطرح مي‌سازد، بديهي است که از مفهوم «امت واحده»، اتحاد جغرافيايي را دنبال نمي‌کند که اساساً پررنگ ‌شدن اين مرزهاي ساختگي، توسط استعمارگران معاصر، توطئه‌ اي شيطاني بوده که همواره بزرگان و اصلاح‌گران مسلمان، در برابر آن ايستاده‌اند.

وقتي خداوند چنان محکم «قُلْ يَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْاْ إِلَى کَلَمَةٍ سَوَاء» را خطاب به تمامي موحدان بيان مي‌دارد و آنان را به همزيستي با يکديگر دعوت مي‌کند، پر واضح است که مبناي رفتار ميان مسلمانان را چيزي جز «تعاونوا علي البر و التقوي» تعيين نمي‌کند. آيا نمي‌توان مصاديقي از اين نيکي‌ ها را يافت تا امت اسلامي بر سر آن تعاون داشته باشند؟ آيا تحقق عيني «امت واحده»در چيزي جز حرکت همسوي انواع بشر به سوي حقتعالي و مقابله با طاغوت‌ها، قابل مشاهده است؟

2) آيا مصيبت‌هاي کنوني گريبا‌ن‌گير جهان اسلام و از همه دردناک‌تر داغ فلسطين، مسلمانان را به ياد آيه کريمه «و لاتنازعوا فتفشلوا و تذهب ريحکم» نمي‌اندازد که اگر به دليل اختلاف فکري يا هواي نفس، اختلافات عملي نيز در شما بالا بگيرد،‌ همه چيزتان بر باد مي‌رود و ذليل مي‌شويد! آيا دفاع از مظلوم نيز مورد تنازع و اختلاف است که کمتر برون‌داد عملي‌اي در حمايت از آنان ديده مي‌شود؟

3) وحدت به مفهوم رفع شبهات و موانع فکري، براي انجام اقدامات مشترک است نه تغيير مذهب طرف مقابل و رقابت‌هاي مذهبي غيراخلاقي و کودکانه. از اين رو ضروري است امت اسلامي به دنبال تحقق «وحدت عملي» باشد تا به مفهوم وحدت عينيت بخشيده شود. سالها از برگزاري کنفرانس پر برکت و مفيد «وحدت» در تهران مي‌گذرد اما با اين همه به نظر مي‌رسد علي‌رغم فراهم شدن زمينه‌ هاي وحدت‌گرايانه در ميان فرق مسلمين، از اين زمينه‌ها کمتر براي دستيابي به «اقدامات همسو حول مسائل کنوني جهان» بهره‌برداري شده است.

4) جوانان هر جامعه، موتور محرک آن و عامل بروز تحولات اجتماعي‌اند. شايد يکي از مهمترين دلايل مسأله فوق، به ميدان نياوردن پتانسيل_ جواناني است که مي‌توانند با بهره‌ گيري از زمينه‌ هاي فراهم شده، اقدامات ميداني مؤثري را جهت محقق ساختن «وحدت عملي» سامان دهند. چه بسيار گروه‌هاي فعال مختلف در کشورهاي مسلمان، که در صورت تبادل نظر و همکاري مشترک مي‌توانند به قدرتي مضاعف دست يافته و ضرباتي مهلک‌ را بر پيکر دشمنان اسلام و انسانيت وارد سازند. اين درست همان دستاوردي است که دشمنان را به هراس مي‌اندازد!

5) مسائل اخير و خصوصاً حرکت جوانان در مصر و تونس، بيش از پيش وضعيت حکام دست‌نشانده را از نظر پشتوانه‌هاي مردمي نمايان ساخت و بر همگان اثبات کرد که ابهت پوشالين اين حکام که با حمايت غرب شکل يافته بود چقدر شکننده است. امروز بر کسي پوشيده نيست که بسياري از حکام ملت‌هاي مسلمان، راهي جز راه نبي‌اکرم «ص» که راه «ان العزة لله و لرسوله و للمؤمنين» است را مي‌پويند و در برابر بيگانگان، بنده حلقه به گوش‌اند. امروز مطالبه تطبيق رفتارهاي حاکمان کشورهاي مسلمان بر سنت النبي«ص» و بررسي راه‌هاي عزت و سربلندي اسلام و همچنين مقابله با تهاجمات فرهنگي غرب، از جمله مسائلي است که جوانان امت اسلامي مي‌توانند به واسطه آن «وحدت عملي» را محقق سازند.

6) يکي از بزرگ‌ترين موانع تبديل «همفکري‌ها» به «همکاري» حضور اقليت تندوريي است که به مدد همراهي دستان زيرک استعمارگران، عرصه را بر اکثريت معتدل تنگ نموده‌اند و سد راه نزديکي عملي گشته‌اند! امروز، فرقه‌هايي تندرو در شيعيان و گروه‌ هايي افراطي و تکفيري در اهل سنت، خواسته يا ناخواسته آب به آسياب دشمن مي‌ريزند و سکه تفرقه را ضرب مي‌کنند! کساني که آموزه‌هاي قرآني و سيره رسول اکرم و خلفاي راشدين و ائمه اطهار و علما و عقلاي امت را به کناري نهاده‌ و روشهايي خودساخته را پرداخته‌اند نه سني‌اند و نه شيعه! آيا زمان آن فرا نرسيده است که گروههاي مختلف مسلمان، علي‌رغم اعلام برائت از اين جريانات افراطي، دست به اقدامي عملي جهت مقابله با اين گروه‌ها بزنند؟

7) امروز، خواسته يا ناخواسته، نام جمهوري اسلامي ايران به تشيع پيوند خورده است لذا موضع‌گيري و اقدام خصوصاً در برابر کساني که در داخل کشور به مسائل اختلافي دامن مي‌زنند، از وظايف حاکميت است. امروز برخي اقدامات نابخردانه جاهلان و تندروها تا آنجا پيش رفته است که منجر به وهن جمهوري اسلامي و تضعيف دستاوردهاي افتخارآميز آن در عرصه بين‌المللي منجر شده تا جايي که افراطيون اهل تسنن نيز اين اقدامات را بهانه‌اي براي جلوگيري از ابراز ارادت مسلمانان سرتاسر جهان به ايران کرده‌اند! آيا اقدامات و بدعت‌هاي وهن‌آلودي چون مراسمات خاص نهم ربيع، فعاليت‌هاي دفاتر برخي شبکه‌ هاي ماهواره‌اي به اصطلاح شيعي در ايران و ايراد مطالب تفرقه‌ افکنانه از سوي برخي سخنرانان، شايسته برخورد شجاعانه حکومت و دستگاه قضا نيستند؟!

اتحاديه بين‌المللي امت واحده به عنوان يک تشکل مردم نهاد، ضمن تبريک فرا رسيدن هفته وحدت، از تمامي انديشمندان و فعالين حوزه و دانشگاه به منظور همراهي جهت دستيابي به وحدت عملي دعوت به عمل مي‌آورد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها