عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

براي حل بحران‌ها راهكارهاي تضمين صلح و امنيت در منطقه را پيدا كنيم

براي حل بحران‌ها راهكارهاي تضمين صلح و امنيت در منطقه را پيدا كنيم
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:15 ق.ظ

سمينار بين‌المللي جمهوري گرجستان؛ تجارب پيشين ـ چشم‌انداز فرارو روز يك‌شنبه در دانشگاه تهران برگزار شد.

علاقه‌مند به ايجاد روابط حسنه با ايران هستيم

به گزارش خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گئورگي جانجغاوا،سفير گرجستان در تهران در اين سمينار گفت: بعد از استقلال گرجستان و به رسميت شناختن آن از سوي ايران مشكلاتي وجود داشته اما با تلاش مشترك اين مشكلات حل شد. ما علاقه‌مند به ايجاد روابط حسنه با ايران هستيم و معتقديم كه هيچ چيز نمي‌تواند بر اين روابط دوجانبه تاثير بگذارد.

وي در ادامه به ديدارهاي دوجانبه‌ي مسوولان دو كشور اشاره كرد و افزود: در سال 2010 گروه دوستي گرجستان به ايران سفر كرده و در آينده هم گروهي از ايران به گرجستان سفر خواهد كرد.

سفير گرجستان در تهران در ادامه از دفاع ايران از حق حاكميت گرجستان و هم‌چنين تماميت ارضي آن قدرداني كرد و افزود: از تلاش‌هاي ايران براي همكاري‌هاي منطقه‌اي قدرداني مي‌كنيم و اميدواريم كه مواضع ايران در آينده تغيير نكند.

جانجغاوا به مهم‌ترين تحولات سال گذشته‌ي كشورش از جمله افتتاح سركنسولگري ايران اشاره كرد و افزود: ايران خواهان استفاده از گرجستان براي ترانزيت كالاست. هم‌چنين سطح مبادلات تجاري آن به 70 ميليون رسيده است. همكاري دو كشور در زمينه‌ي حمل و نقل افزايش يافته، طي تلاش‌هاي مشترك انجام شده پروازهاي مستقيم بين دو كشور برقرار شده كه قرار است در آينده اين پروازها به سه تا چهار پرواز تبديل شود. هم‌چنين شاهد افزايش تعداد گردشگران ايراني به گرجستان هستيم.

وي به سطح روابط اقتصادي، كشاورزي و فرهنگي نيز اشاره كرد و گفت: در زمينه‌ي فرهنگي هم همكاري‌هايي داريم. در بخش علمي، گسترش همكاري‌هاي دانشگاهي را شاهديم و اميدواريم در آينده مساله‌ي ارزيابي دانشگاه‌ها حل شده و همكاري دو كشور توسعه يابد.

تلاش كنيم ايراني‌ها و گرجي‌ها در سفره‌ خود حضور يكديگر را احساس كنند

سفير ايران در گرجستان نيز در اين سمينار اظهار كرد: مي‌خواهيم تلاش كنيم ايراني‌ها و گرجي‌ها در سفره‌ي خودشان حضور يكديگر را احساس كنند.

مجيد صابر با اشاره به مشتركات مختلف دو كشور اظهار كرد: دو ملت در زمينه‌هاي مختلف از جمله زبان و فرهنگ، مشتركات بسياري دارند.

وي با بيان اين‌كه روابط دوجانبه‌ي دو كشور در سال‌هاي گذشته رو به گسترش بوده است، تاكيد كرد: وزراي خارجه‌ي دو كشور در ملاقات اخيرشان روابط دو كشور را در حال جهش عنوان كردند.

صابر، لغو رواديد، سهولت در رفت و آمد، افتتاح سركنسولگري ايران در گرجستان، ارتقاي جهانگردي به ميزان 170 درصد و امضاي اسناد بسيار مهم را از جمله موضوعات در گسترش روابط دوجانبه عنوان كرد.

وي هم‌چنين گفت: ايران و گرجستان در مسائل اقتصادي از جمله صادرات انواع انرژي، انتقال برق، ترانزيت، جهانگردي و نيز دامداري و كشاورزي اقدامات خوبي را آغاز كرده‌اند.

سفير ايران در گرجستان تصريح كرد: دو كشور در سال گذشته از مواضع يكديگر در مجامع جهاني حمايت كردند.

صابر هم‌چنين از تشكيل كميته‌هاي مشورتي سياسي ـ كنسولي خبر داد و گفت: جلسات اين كميته‌ها در بخش‌هايي آغاز شده است.

وي تاكيد كرد: با وجود اين‌كه ايران و گرجستان هيچ رويداد فرهنگي، ورزشي، هنري مشترك ندارند اما در تمامي مراسم‌ها و جشن‌هاي يكديگر به طور جدي شركت مي‌كنند. ما مي‌خواهيم تلاش كنيم ايراني‌ها و گرجي‌ها در سفره‌ي خودشان حضور يكديگر را احساس كنند. گرجي‌ها در سه برهه‌ي حساس شاهد انتقال گاز به منازل خود از ايران بودند. هم‌چنين در زمينه‌ي صادرات آرد و گندم و نيز گوشت و دام زنده، ايران اقدامات رو به جلو و مثبتي را داشته است.

براي حل بحران‌ها راهكارهاي تضمين صلح و امنيت در منطقه را پيدا كنيم

به گزارش ايسنا، وزير پيشين امور خارجه‌ي گرجستان نيز در اين سمينار اظهار كرد: قفقاز جنوبي تا به امروز كانون بحران‌ها بوده است و تلاش براي حل اين بحران‌ها از اهداف ماست. بايد براي حل بحران‌ها راهكارهايي كه صلح و امنيت را در منطقه تضمين كند، پيدا كنيم.

ايراكلي مناقارشويلي با اشاره به اهميت توسعه‌ي روابط تاريخي دو ملت اظهار كرد: قفقاز جنوبي در طول تاريخ، بخش مهمي از تحولات منطقه‌اي و جهاني بوده است و نقش فرهنگي و اقتصادي مهمي ايفا كرده است.

وي ادامه داد: امروز هم تحولات گذشته در حال تكرار است. منطقه‌ي قفقاز جنوبي محل برخورد قدرت‌هاست؛ چرا كه از يك سو به درياي سياه و اروپا و از سوي ديگر به درياي خزر و آسياي ميانه راه دارد. هم‌چنين اين منطقه از موقعيت جغرافيايي بسيار مهمي به‌ويژه پس از فروپاشي شوروي سابق برخوردار است.

مناقارشويلي اظهار كرد: در حال حاضر در منطقه امنيت نداريم و بحران‌هاي قومي هنوز حل نشده است و مناقشه‌ي روسيه و گرجستان هم‌چنان ادامه دارد. اين تنش‌ها مانع توسعه‌ي همكاري‌هاي منطقه‌اي در قفقاز جنوبي است.

وي با اشاره به جنگ گرجستان و روسيه در 2008، تصريح كرد: اين جنگ تهديدهاي موجود در منطقه را افزايش داد و علاوه بر گرجستان، تهديدهايي براي تمام كشورهاي منطقه در بر داشت و متاسفانه احتمال گسترش اين تهديد هنوز احساس مي‌شود. پس از فروپاشي شوروي سابق، دوره‌ي انتقالي را در منطقه شاهد بوديم كه جنگ 2008 اين روند را سخت‌تر كرد.

وزير پيشين امور خارجه‌ي گرجستان ادامه داد: مساله‌ي امنيت امروز يك دغدغه‌ي فكري و مهم در ميان كشورهاي حوزه‌ي قفقاز و منطقه است. بايد تلاش كنيم با همفكري، چشم‌اندازي روشن را تبيين كنيم.

مناقارشويلي تاكيد كرد: جريان پس از فروپاشي شوروي سابق همواره بايد مورد بررسي قرار گيرد.

وي تاكيد كرد: در سال‌هاي اخير طرح‌هاي زيادي درباره‌ي امنيت در منطقه و قفقاز جنوبي ارايه شده است كه آخرين آن توسط نخست وزير تركيه ارايه شد اما به مرحله‌ي اجرايي نرسيد. معتقدم بايد هر نوع طرحي كه منجر به تامين امنيت و حفظ آن در منطقه مي‌شود را بررسي و عملي كنيم.

ايران تعميق مناسبات همه‌جانبه با گرجستان را در دستور كار قرار داده است

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پيامي به سمينار بين‌المللي گرجستان؛ تجارب پيشين ـ چشم‌انداز فرارو بيان كرد: ايران به منزله‌ي قدرتي سياسي ـ فرهنگي در منطقه با اتكا به فرهنگ خود به كشوري مهم در معادلات جهاني تبديل شده است.

محمدباقر خرمشاد گفت: سنت گفت‌وگوي فرهنگي را مي‌توان در دو سطح گفت‌وگوي درون فرهنگي و گفت‌وگوي يك فرهنگ با فرهنگ ديگر سامان داد كه گفت‌وگوي فرهنگي ايران و گرجستان در راستاي گفت‌وگوي درون فرهنگي است كه نحوه‌ي ارتباط فرهنگي را بازمي‌يابد تا جدي‌تر در عرصه‌ي مناسبات فرهنگي جهان حضور يابد.

وي در اين پيام كه از سوي يكي از برپاكنندگان اين سمينار قرائت شد، بيان كرد: گرجي‌ها با ايراني‌ها پيوند دوستي ديرينه دارند و تشابهات فرهنگي دو ملت پيوندهاي فرهنگي، زبان فارسي و تاثيرگذاري عميق آن را در فرهنگ گرجي‌ها به همراه داشته است. به همين دليل دو ملت عاشقانه به هم مهر مي‌ورزند.

خرمشاد با بيان اين‌كه حضور فرهنگي موثر ايران در گرجستان كه از دو سال پيش آغاز شده بركات زيادي داشته است كه از جمله‌ آن برگزاري اين سمينار بين‌المللي است، افزود: پاسداشت ميراث كهن، حراست از هويت ديني، توجه به خانواده، مقاومت در برابر متجاوزان، احترام به سنت‌ها از دغدغه‌هاي مشترك ايران و گرجستان است.

وي گفت: ايران تعميق مناسبات همه‌جانبه را با گرجستان در دستور كار خود قرار داده و در اين راستا آمادگي براي مشاركت‌هاي منطقه‌اي را اعلام مي‌دارد. در همين راستا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گسترش همكاري‌هاي دانشگاهي، ارتباطات علمي، تبادل استاد و دانشجو، مشاركت در كنفرانس‌ها و ترجمه‌ي آثار گرجي را در دستور كار خود قرار داده و نسبت به ايجاد دوره‌هاي دانش‌افزايي زبان فارسي، تجهيز اتاق‌هاي ايران در گرجستان اقدامات لازم را انجام داده است.

قفقاز محل تلاقي اسلام و مسيحيت، اروپا و آسيا محسوب مي‌شود

دبير علمي سمينار بين‌المللي گرجستان؛ تجارب پيشين ـ چشم‌انداز فرارو گفت: قفقاز يكي از مناطق مهم و مورد توجه راهبردي بازيگران منطقه‌اي است كه به لحاظ بافت فرهنگي، تنوع و پيچيدگي قومي، نژادي و مذهبي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

مجتبي دميرچي‌لو با بيان اين‌كه از اهداف برپايي اين سمينار ارتباط بيشتر محققين و مراكز و مراجع تصميم‌گيري و اجرايي و شناسايي زمينه‌هاي توسعه است، حضور جمعي از صاحب‌نظران تاريخي، فرهنگي، سياسي، حوزه‌هاي علمي ادبي ايران، گرجستان و ديگر كشورهاي مرتبط با مسأله قفقاز را از ويژگي‌هاي اين سمينار دانست.

وي ادامه داد: قفقاز محل تلاقي اسلام و مسيحيت، اروپا و آسيا محسوب مي‌شود. از اين رو ويژگي‌هاي منحصر به‌فرد، تهديدها و چالش‌هاي خاصي براي آن منظور شد.

دميرچي‌لو با بيان اين‌كه تحليل جايگاه گرجستان در روند تحولات قفقاز مستلزم شناخت عوامل متعددي در سطوح ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي است،گفت: در سطح ملي عواملي چون تاريخ، جغرافيا، ظرفيت‌هاي اقتصادي، تركيب جمعيتي، اقليت‌هاي نژادي، مذهبي، ساختار سياسي، روند تحولات سياسي داخل، قابل ذكر است.

وي ادامه داد: در سطح منطقه‌اي نيز تعامل با كشورهاي همسايه و منطقه‌اي، تأثير و تأثرات ناشي از مشتركات تاريخي، نژادي، فرهنگي و مذهبي، ميزان همگرايي و واگرايي، وجوب همكاري در زمينه‌هاي فرهنگي، اقتصادي، از جمله انرژي، حمل و نقل و تجارت از مواردي است كه شايسته تحليل هستند.در سطح بين‌المللي نيز جايگاه گرجستان و قفقاز در استراتژي قدرت‌هاي بزرگ قابل بررسي است.

روابط ايران و گرجستان مي‌تواند مستقل از روابط گرجستان ـ آمريكا وجود داشته باشد

رييس دانشگاه قفقاز تاكيد كرد: روابط ايران و گرجستان مي‌تواند مستقل از روابط گرجستان ـ آمريكا وجود داشته باشد.

كاخا شنگليا در سخناني در سمينار بين‌المللي جمهوري گرجستان، تجارب پيشين ـ چشم‌انداز فرارو درباره‌ي روابط ايران و جمهوري گرجستان، اظهار كرد: پس از جنگ سال 2008 ميان روسيه و گرجستان، ايران حمايت خود را از گرجستان برنداشت و اين حمايت و همكاري‌ها تنها در زمينه‌ي گاز نبود بلكه در زمينه‌هاي مختلف همكاري‌ها ادامه داشت.

وي با بيان اين‌كه بازار گرجستان براي ايران بسيار جذاب است و زمينه‌ي خوبي براي افزايش همكاري‌ها ميان دو كشور وجود دارد، گفت: در سال 2010 آمار و ارقام همكاري‌ها عدد قابل توجهي را نشان مي‌دهد در 9 ماهه نخست سال 2010، 18 هزار گردشگر ايراني از گرجستان بازديد كردند و آغاز پروازهاي مستقيم ميان تهران ـ تفليس باعث افزايش ارتباطات مي‌شود.

اين استاد دانشگاه تصريح كرد: دولت گرجستان اعلام كرده است به هيچ كشوري اجازه‌ي تهديد و استفاده از گرجستان براي حمله‌ي نظامي به ايران را نمي‌دهد.

شنگليا با بيان اين‌كه همكاري‌ها ميان دو كشور مي‌تواند در سطوح منطقه‌اي و بين‌المللي استمرار يابد، به اختلاف گرجستان با روسيه اشاره كرد و گفت: در حالي كه روسيه با گرجستان اختلاف نظر دارد و آمريكا تمايل دارد در منطقه نقش‌آفرين باشد، ايران به عنوان عامل ثبات و پايدار مي‌تواند بسيار در تحولات منطقه و قفقاز جنوبي موثر باشد. ايران از كشورهايي است كه در كنار آمريكا و تركيه در اين منطقه نقش‌آفرين است.

رييس دانشگاه قفقاز تصريح كرد: پس از لغو ويزا براي سفر به گرجستان و ايران، زمينه‌هاي همكاري بسياري به‌ويژه در شهر باتومي به وجود آمده است. هم‌چنين دو كشور مي‌توانند در زمينه‌هاي بانكداري همكاري‌هاي خوبي داشته باشند.

وي با اشاره به مواضع منوچهر متكي وزير پيشين خارجه‌ي ايران كه بر حمايت ايران از تماميت ارضي گرجستان تاكيد كرده است، تصريح كرد: ما از اين موضع ايران تشكر مي‌كنيم و اميدواريم اين مواضع استمرار يابد.

شنگليا گفت: پس از حمله‌ي روسيه به گرجستان، ايران سياست مستقل خود را در منطقه پي‌گيري كرد و رفتار مثبتي را از خود نشان داد. از نظر ما آمريكا و ايران دوستان گرجستان محسوب مي‌شوند.

رييس دانشگاه قفقاز با بيان اين‌كه گرجستان تمايل زيادي براي پيوستن به ناتو دارد، اما فكر مي‌كند ايران با درك متقابل نسبت به شرايط منطقه به اين مساله نگاه مي‌كند، ادامه داد: ما معتقديم ايران در چنين شرايطي به پي‌گيري سياست‌هاي مستقلانه از سوي كشورهاي مختلف از جمله گرجستان در راستاي منافع ملي‌اش اهميت مي‌دهد.

وي تاكيد كرد: روابط ايران و گرجستان مي‌تواند مستقل از روابط گرجستان و آمريكا باشد.

شنگليا در ادامه بر اهميت حضور گرجي‌هاي ايراني‌تبار در فريدون‌شهر تاكيد كرد و گفت: حضور تعداد قابل توجهي از گرجي‌ها در ايران باعث پيوند دو ملت و دو دولت خواهد بود.

توسعه‌ي روابط با ايران را دنبال مي‌كنيم

به گزارش ايسنا، نماينده پارلمان گرجستان نيز در اين سمينار گفت: استقلال و شفاف بودن در سياست با همسايگانمان و توسعه‌ي روابط با ايران را دنبال مي‌كنيم و به دنبال افزايش جذب سرمايه‌گذاري در ايران و به طور متقابل در گرجستان هستيم.

گئورگي آخولدياني گفت: موقعيت ژئوپلتيكي و راهبردي دو كشور ايران و گرجستان منافع مشترك زيادي ايجاد كرده است و تاريخ دو كشور بدون ارزش‌هاي مشترك نمي‌تواند وجود داشته باشد.

وي در عين حال تصريح كرد: روابط مردمي ميان دو كشور به خوبي شناخته نشده است. گرجستان در طول تاريخ دچار بحران‌هاي مختلف از جمله بحران‌هاي قومي بوده است كه منجر به اشغال آبخازيا و اوستياي جنوبي شد.

اين نماينده‌ي پارلمان گرجستان تاكيد كرد: جنگ داخلي در طول تاريخ تبعات منفي براي كشور ما داشته است و اميدواريم مردم آينده‌ي خوبي براي خود بسازند.

آخولدياني با بيان اين‌كه ما ديدگاه‌هاي جديدي داريم اما سياستمداران ما نتوانستند از گذشته عبرت بگيرند و در سال 2008 شاهد جنگ ميان روسيه و گرجستان بوديم، افزود: به رسميت شناختن آبخازيا و اوستياي جنوبي اشتباه بزرگ روسيه بود و با اين كار اين كشور امنيت خود را مورد تهديد قرار داد.

وي تاكيد كرد: برخلاف روسيه، ايران از تماميت ارضي گرجستان حمايت كرده است و ما از دولت و ملت ايران تشكر مي‌كنيم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها