عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

جستجوگر یا حق هنوز در مرحله مطالعاتی

جستجوگر یا حق هنوز در مرحله مطالعاتی
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:38 ق.ظ

 اواخر مرداد ماه امسال رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه اندازی موتور جستجوگر ملی خبر داد و با بیان اینکه بسیاری از کشورها دارای موتور جستجوگر بومی هستند، اعلام کرد که ایران برای جوابگویی به نیازهای داخلی در نظر دارد موتور جستجوگر ملی راه اندازی کند، به همین منظور راه اندازی "موتور جستجوگر ملی" در برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور پیش بینی شده است.

در آن زمان مدیرکل تحقیق و توسعه شرکت فناوری اطلاعات ایران در تشریح آغاز به کار این پروژه به مهر گفت پیشنهاداتی در مورد نام این طرح ارائه شده که وزیر ارتباطات از عنوان "یا حق" برای نام این موتور جستجوگر یاد کرده است. البته این امر هنوز از سوی وزارت ارتباطات به صورت قطعی اعلام رسمی نشده است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آخرین اظهار نظر در مورد وضعیت پروژه موتور جستجوگر ملی به مهر گفت: فاز مطالعاتی این پروژه ملی در سه کانال مجزا آغاز شده که در نهایت یک مدل به عنوان پایلوت برای آن اجرایی خواهد شد.

علی حکیم جوادی با تاکید براینکه روی چندین مدل موتور جستجو برای نهایی کردن این پروژه در حال تحقیق هستیم اضافه کرد: خوشبختانه بر روی یکی از این مدلها اقدامات خوبی انجام شده که در آینده نزدیک هم بخشی از آن آماده ارائه خواهد بود.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: بخش دیگری از این مدل آزمایشی نیز از طریق مرکز تحقیقات مخابرات ایران در حال کار است که امیدواریم هرچه سریعتر به مرحله عملیاتی برسد.

وی با تاکید بر اینکه پروژه های تحقیقاتی برای نهایی شدن نیازمند صرف زمان است خاطرنشان کرد: برای راه اندازی این پروژه ملی در حال کار روی چند مدل پیشنهادی هستیم که درصورت مواجه شدن مشکل یکی بتوان از مدل دیگراستفاده کرد در همین حال این روش می تواند رقابتی برای کارهای تحقیقاتی بومی ایجاد کند.

حکیم جوادی با اشاره به آغاز کار تحقیقاتی بر روی پروژه "ضد بدافزار بومی" که به موازات پروژه موتور جستجوگر در حال انجام است تصریح کرد: طی برنامه پنجم توسعه چندین پروژه به عنوان زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات اجرایی خواهد شد که یکی از این پروژه ها موتور جستجوگر ملی است.

به گفته هادی ملک پرست موتورهای جستجوی بین الملل گوگل و یاهو در استفاده از نیاز داخلی و خارجی کاربران کاربرد دارد اما موتور جستجوگر ملی صرفا در مورد کاربران ایرانی داخل کشور و فقط برای ارائه خدمات دستگاههای دولتی و اجرایی به کار خواهد رفت.

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها