عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

خصوصیات پنهان الماس

خصوصیات پنهان الماس
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:39 ق.ظ

 

اتصال اتم های عنصر بور به الماس، نه تنها این سنگ را به یک نیمه هادی تبدیل می کند، بلکه خصوصیات ترموالاستیسیته (انعطاف پذیری در برابر تاثیر حرارت) و مکانیکی بسیار مطلوبی نیز به آن اعطاء می کند.
تیم دانشمندان موسسه علوم زمین شناسی دانشگاه هایدلبرگ در آلمان به سرپرستی "ناتالیا دوبرووینسکایا" استاد فیزیک معدن، برخی از معماهای ماده ترکیبی متشکل از الماس و بور را در تازه ترین شماره مجله تخصصی آکادمی ملی علوم آمریکا "پی.ان.آ.اس." تشریح کرد. این تیم با استفاده از امروزینه ترین فناوری تجزیه و تحلیل و آزمایش، در باره خصوصیت های "مافوق هادی" در یک ماده ترکیبی متشکل از الماس و بور پژوهش می کند. از آنجا که الماس یکی از سخت ترین سنگ ها در طبیعت، بالنفسه هادی نیست، برای میکروالکترونیک نیز قابل استفاده نمی باشد. الماس یک ماده مافوق هادی ویا ابررسا نیز نیست که بتواند برق را بدون اتلاف و ضایعات هدایت کند، اما در صورت پیوند اتم های بور به سطح الماس، این سنگ به یک نیمه هادی تبدیل و برای میکروالکترونیک نیز جالب می شود. در حالیکه از سال 2004 میلادی مشخص است که ترکیبی از الماس و بور، خصوصیت ابررسا یا مافوق هادی دارد اما تاکنون مشخص نبود که آیا ابررسایی یک خصوصیت همگانی الماس است و یا اینکه غلظت اتم های بور که در شبکه کریستالی و بلورین یک الماس وجود دارند، درجه حرارتی را مشخص می کند که در آن ماده ترکیبی، خصوصیت یک ابررسا و مافوق هادی را به خود می گیرد. این درجه حرارت، درجه حرارت پرش و جهش نامیده می شود و خصوصیت ابررسایی، اغلب صرفا در حرارت های بسیار پایین قرار دارد. هم اکنون یک تیم پژوهشی از شهرهای هایدلبرگ، بایروت، پوتسدام و درسدن در آلمان با استفاده از فناوری هایی چون روش اسپکتروسکپی انتقال الکترونی و اسپکتروسکپی اتلاف انرژی- الکترونی، برخی از معماها در باره ماده ترکیبی متشکل از الماس و بور را کشف کرد. تیم دانشمندان دانشگاه هایدلبرگ و بایروت، مرکز پژوهش زمین پوتسدام (جی.اف.زد) و مرکز پژوهش درسدن- روسندورف (اف.زد.دی.)، ابتدا این ترکیب را تحت فشار و حرارت بسیار بالا قرار داد که در درون لایه های زمین نیز حاکم است. این تیم از طریق یک فناوری آزمایش ماهرانه کشف کرد که خصوصیت مافوق هادی (ابررسا) این ترکیب تابع یک غلظت بالای بور در الماس نیست، بلکه برخلاف دیدگاه علمی که تاکنون رسمیت داشته است، دانه های الماس آزمایش شده، صرفا مقدار کمی عنصر بور دارند. بعلاوه بررسی دقیق میکروساختار برای اولین نشان داد که بور ( دارای عدد اتمی 5 در جدول تناوبی است) در یک ساختار بیشکل و بی نظم بین دانه های الماس قرار دارد. "دوبرووینسکایا" عضو گروه پژوهشی فیزیک معدنی موسسه علوم زمین هایدلبرگ می گوید، این نتایج یک کشف غیرمنتظره و غیرمترقبه هستند که اطلاعات جدیدی پیرامون جوهره خصوصیت مافوق هادی الماس ارائه می کنند. این پژوهشگر افزود، نتایج تحقیقات ما جهت و سمت آزمایشات در بخش مواد الماس دار و مافوق هادی را کاملا تغییر می دهد بطوریکه این مواد چشم اندارهای کاملا جدیدی در ترکیب نانوکامپوزیت های ( ترکیب ذرات در حوزه نانو) ابرمحکم و مافوق هادی می گشاید.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها