عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مديركل فرهنگي ستاد مبارزه با موادمخدر: اعتقادي به نمايش انواع مخدر و نحوه مصرف به دانش‌آموزان نداريم

مديركل فرهنگي ستاد مبارزه با موادمخدر: اعتقادي به نمايش انواع مخدر و نحوه مصرف به دانش‌آموزان نداريم
دوشنبه 2 اسفند 1389  12:05 ب.ظ

مديركل فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با مواد مخدر از اجراي مصوبه قانوني «آموزش‌هاي پيشگيرانه از اعتياد در مدارس» پس از 20 سال خبر داد و گفت: كارگروه راهبردي پيشگيري از اعتياد در آموزش و پرورش تشكيل مي‌شود.

حميد صرامي در گفت‌وگو با خبرنگار«اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه از سال 1368 بر اساس مصوبات رسمي ستاد مبارزه با مواد مخدر، ستاد تاليف كتب درسي بايد مطالبي را پيرامون مواد مخدر و روانگردان به تناسب سن عقلي و تقريبي دانش‌آموزان در كتاب‌هاي درسي درج كند، افزود: بررسي‌هاي 20 سال گذشته نشان مي‌دهد كه اين مصوبه تاكنون در سطح وزارت آموزش و پرورش محقق نشده است.

وي ادامه داد: براساس آخرين تفاهم‌نامه‌اي كه بين وزارت آموزش و پرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر منعقد شده است، مقرر شده اين وزارتخانه با جديت نسبت به تحقق مفاد اين مصوبه قانوني اقدام كند.

تشكيل كارگروه راهبردي پيشگيري اوليه از اعتياد در آموزش و پرورش

اطلاع رساني در زمينه اعتياد و رفتارهاي پرخطر به دانش آموزان بايد براساس سن و جنسيت باشد

مديركل فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با مواد مخدر، همچنين از تشكيل كارگروه راهبردي پيشگيري اوليه از اعتياد در وزارت آموزش و پرورش خبر داد و تصريح كرد: در اين حوزه فعاليت‌هايي در دست انجام است تا بتوانيم مفاد مصوبات ستاد مبارزه با مواد مخدر را در كتب درسي محقق كنيم تا اين مصوبات از سوي وزارت آموزش و پرورش عملياتي شود.

وي با اشاره به همكاري مناسب آموزش و پرورش با اين ستاد در حوزه پيشگيري از اعتياد، يادآور شد: تمامي مصوبات ستاد مبارزه با مواد مخدر لازم الاجرا بوده و همه دستگاه‌ها موظف به اجراي آن هستند، لذا بر اساس تفاهم‌نامه‌اي كه در اسفند ماه سال 88 بين دو دستگاه منعقد شده، اين امر مورد تاييد قرار گرفته است و كارگروه دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش اقدامات زيربنايي مناسبي را در دست انجام دارد.

صرامي، با تاكيد بر اطلاع رساني درست به دانش‌آموزان در زمينه آثار سوء اعتياد و رفتارهاي پرخطر، اضافه كرد: آنچه كه بايد به دانش‌آموزان در خصوص عوارض مواد مخدر، روانگردان‌ها و رفتارهاي پرخطر آموزش داده شود، نيازمند كار مطالعاتي و پژوهشي است و به هيچ وجه ستاد مبارزه با مواد مخدر نيز معتقد نيست كه بدون كار مطالعاتي و نيازسنجي اين اطلاع رساني صورت بگيرد.

مديركل فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه اين گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: ستاد معتقد است، براي اطلاع رساني به قشر دانش‌آموز علاوه بر نيازسنجي، اطلاعات ارائه شده بايد مبتني بر شواهد علمي باشد، همچنين مطالب نيز بر اساس سن و جنسيت دانش‌آموزان ارائه شود.

وي در ادامه بيان كرد: با توجه به تشكيل كارگروه راهبردي در آموزش و پرورش اين اقدامات در دست انجام است و ستاد نيز هيچ گونه تعارض و مشكلي را در اين وزارتخانه مشاهده نكرده است.

صرامي، خاطر نشان كرد: يكي از دغدغه‌هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر نحوه ارائه و نوع مطالبي است كه بايد به دانش‌آموزان ارائه شود و با جديت اين موضوعات را در دستور كار خود قرار داده است.

وي ادامه داد: معتقد نيستم كه امروز بايد نوع مواد را به دانش‌آموزان نشان داد يا در خصوص شيوه‌هاي مصرف اطلاعاتي داد، چرا كه اين گونه پيام‌ها زمينه‌هاي كنجكاوي آن‌ها را فراهم مي‌كند، اما اينكه چه مطلبي بايد به آن‌ها آموزش داده شود، نيازمند كار مطالعاتي است كه اميدواريم با همكاري پژوهشگاه، وزارت آموزش و پرورش بتوانيم اين برنامه‌ها را عملياتي كرده و بدون هر گونه تنش و نكته منفي، اطلاع رساني مناسبي داشته باشيم.

ارائه 80 ساعت آموزش دوره تكميلي به مربيان مدارس در سال 90

رونمايي از سايت پيشگيري از اعتياد در اسفند امسال

مديركل فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با مواد مخدر توضيح داد: براي آموزش افراد متخصص در آموزش و پرورش تعداد قابل توجهي در سطح استانها آموزش داده شدند.

به گفته وي در آموزش‌هاي مقدماتي و مياني 80 ساعت آموزش نحوه ارائه مباحث مرتبط با آثار سوء‌ اعتياد به مربيان مدارس ارائه شد و 80 ساعت ديگر نيز به صورت دوره تكميلي در سال آينده به اين مربيان آموزش داده خواهد شد.

وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با اشاره به برگزاري 29 كنگره طي دو ماه اخير، اضافه كرد: با وصول 217 مقاله برتر تحت عنوان نقش دانشگاه‌ها، رسانه‌ها، خانواده‌، محله‌ها و محيط‌هاي كار در پيشگيري از اعتياد در 433 اتاق فكر توسط نخبگان بررسي و نسبت به عملياتي شدن آن اقدام شد.

صرامي بيان كرد: 13 هزار و 41 نفر از كارشناسان ارشد، مشاوران و مدير مدارس كشور در 29 كنگره حضور داشتند و از آخرين يافته‌هاي علمي در عرصه پيشگيري برخوردار شوند.

مديركل فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با مواد مخدر در پايان خاطرنشان كرد: آخرين كنگره ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال جاري هشتم اسفند ماه برگزار و از سايت پيشگيري از اعتياد رونمايي خواهد شد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها