عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

قسمتي از محل ستاد لشكر، به موزه جنگ تبديل مي‌شود

قسمتي از محل ستاد لشكر، به موزه جنگ تبديل مي‌شود
دوشنبه 2 اسفند 1389  12:08 ب.ظ

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان‌غربي گفت: ساختمان دادگستري استان هيچ‌گونه تطابقي با بافت تاريخي ميدان "ايالت" اروميه ندارد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، "عليزاده"، در جلسه طرح ساماندهي و مديريت ميدان ايالت اروميه، افزود: اين ميدان به دليل ويژگي‌هاي تاريخي جزء سه ميدان حكومتي در ايران است كه سه قسمت آن توسط بناهاي باارزش تاريخي احاطه شده ولي ساختمان دادگستري اين نظم را بر هم مي‌زند.

 

وي با بيان اينكه اين ميدان محل وقوع بسياري از حوادث مهم تاريخي است، اظهار كرد: اين ميدان محل وقوع درگيريها و تجمعات مردمي در جنگ جهاني دوم و دوران حكومت طاغوت به شمار مي‌رود.

 

مديركل ميراث فرهنگي آذربايجان‌غربي با اشاره به اينكه ساختمان دادگستري و ساختمان ستاد لشكر در بخشي از اين ميدان بايد ساماندهي شود، تصريح كرد: قسمتي از محل ستاد لشكر پس از انتقال، به موزه جنگ و بخشي نيز به فضاي سبز تبديل مي‌شود.

 

عليزاده به ويژگيهاي بارز ميدان ايالت اروميه اشاره و عنوان كرد: در زمان حكومت پهلوي اين ميدان به عنوان مكاني براي آرايش نظامي سربازان و صدور قطعنامه‌هاي مهم مورد استفاده قرار مي‌گرفت.

 

وي به راهكارهاي عملي براي زيبايي هر چه بيشتر اين ميدان اشاره كرد و گفت: حذف نورپردازيهاي نامناسب، احياي فضاي سبز و آب‌نماي ميدان، تجهيز ميدان به وسيله مبلمان شهري مناسب، مرمت كفسازي ميدان، ساماندهي ايستگاههاي تاكسي، كيوسك تلفن و دستفروشان و ممنوعيت نصب پلاكاردهاي تبليغاتي ناموزون از مهمترين راهكارها به شمار مي‌رود.

 

وي همچنين به بررسي طرح ميدان امام(ره) اروميه پرداخت و گفت: سازمان عمران و بهسازي استان طرحهاي متناسب با فضاي ميدان امام(ره) را در نظر گرفته است تا در آينده از اين مكان به عنوان مكان تجمعات مردمي در مناسبتهاي مختلف استفاده شود.

 

در ادامه اين جلسه معاون عمراني استاندار آذربايجان‌غربي نيز با اشاره به طرحهاي اجرايي در ميدان ايالت اروميه، افزود: بدنه شهري خيابان امام(ره) جذابيتهاي خاص خود را دارد كه نبايد با اجراي اين طرحها اين جذابيت از بين برود.

 

"محمودي" تصريح كرد: در اين زمينه بايد مطالعات گسترده‌اي صورت گيرد و تغييرات متناسب با اين تحقيقات انجام شود.

 

وي با بيان اينكه مسجد "اعظم" اروميه نياز جدي به بازسازي دارد، خاطرنشان كرد: اين مسجد از لحاظ فيزيكي بسيار افتاده‌تر از مساجد محلي است و به عنوان يادگار روزگار مبارزات حق عليه باطل، شادابي و نشاط گذشته را از دست داده است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها