عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

*افزايش بهره‌وري؛‌ ارتقا توليد كشاورزي*

*افزايش بهره‌وري؛‌ ارتقا توليد كشاورزي*
دوشنبه 2 اسفند 1389  12:10 ب.ظ

يك متخصص بخش كشاورزي با بيان اينكه بايد بهره‌وري هر يك از عوامل توليد به طور جداگانه مورد بررسي قرار گيرد، گفت: چنانچه ضايعات محصولات كشاورزي را در كنار توليد اين محصولات داشته باشيم در حقيقت باعث كاهش بهره‌وري درا ين بخش شده‌ايم.

دكتر لياقتي در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: در دنياي امروز بهره ‌ري سبز نيز به عنوان يكي از فاكتورهاي عمده در اقتصاد دنيا و به خصوص در جوامع پيشرفته مطرح شده و از ارزش خاصي نيز برخوردار است كه بايد در كشور ما نيز در بخشهاي مختلف روي آن كار شود.

وي افزود: براي ارتقاي بهره‌وري بايد ديد كه چگونه مي‌توان ضايعات و آلودگي‌ها را در كنار توليد نسبت به منابع مصرفي كاهش دهيم.

اين متخصص بخش كشاورزي با اشاره به اينكه در حال حاضر بسياري از منابع آبي براي توليد محصولات كشاورزي به هدر مي‌رود، تصريح كرد: با مصرف آب بيشتر از نياز يك محصول در واقع بهره‌وري اين بخش را كاهش مي‌دهيم كه متاسفانه در حال حاضر شاهد اين وضعيت هستيم و بايد راهكاري اساسي براي حل اين مشكل انديشيده شود.

لياقتي اظهار كرد: براساس بهره‌وري سبز بايد تكنولوژي‌هاي مناسب و تكنيك‌هاي مديريتي صحيحي در راستاي توليد محصولات به كار گرفته شود كه اين تكنولوژي سازگار با محيط زيست باشد چراكه اگر قرار باشد محصولي را توليد كنيم كه اين محصول به محيط زيست آسيب وارد كند بهره‌وري را كاهش داده‌ايم.

وي افزود: متاسفانه در كشاورزي ايران گاهي به دليل مصرف بي‌ رويه كود و سم بهره‌وري كاهش پيدا مي‌كند چراكه باعث اثرات منفي بر آب و خاك شده و در نهايت باعث كاهش بهره‌وري زمين مي‌شود ضمن اينكه محصول آلوده‌اي نيز توليد مي‌شود كه در كاهش بهره‌وري مفيد است.

لياقتي با بيان اينكه هدفمند كردن يارانه‌ها به صورت اتوماتيك باعث افزايش بهره‌وري بخش كشاورزي مي شود، در ادامه گفت:‌ با استفاده از تكنولوژي مناسب و دانش بومي وقديمي همچون فعال كردن قنات‌ها و استفاده از آبياري قطره‌اي و همچنين با افزايش دانش كشاورزان مي‌توان به افزايش بهره‌وري در بخش كشاورزي كمك كرد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها