عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

«موزه مصر» بازگشايي شد

«موزه مصر» بازگشايي شد
دوشنبه 2 اسفند 1389  12:14 ب.ظ

«موزه مصر» با پايان ناآرامي‌ها در «مصر» بازگشايي شد .

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در شرايطي كه روز پنجشنبه دكتر «زاهي هاواس» ـ وزير آثار تاريخي مصر ـ اعلام كرد از بين 18 اثر به سرقت رفته از «موزه مصر» در «قاهره» توسط مهاجمين و دزدان آثار تاريخي در خلال روزهاي نخستين اعتراضات ضد دولتي، چهار مجسمه به موزه بازگردانده شده‌اند، از روز گذشته، درهاي «موزه مصر» به روي علاقه‌مندان باز شد.

به گزارش رويتر، موزه مصر كه در سال 1902 ساخته شده، در حدود 120 هزار اثر تاريخي از جمله ماسك مشهور «توتنخامون» را در خود جاي داده و برخي كارشناسان آن را از نظر ارزش گنجينه‌هاي تاريخي كه درخود جاي داده، معادل موزه «لوور» و در رديف پنج موزه برتر جهان مي‌دانند.

از بين 18 اثر تاريخي سرقت شده، چهار مجسمه از جمله مجسمه چوبي رنگين فرعون «آخناتن»، پدر فرعون «توتنخامون»، مشهورترين فرعون تمدن مصر باستان كه شهرتي جهاني دارد، به موزه بازگردانده شده، اين در حالي است كه دوشنبه گذشته نيز از بين آثار تاريخي سرقت شده از موزه مصر، يك مجسمه چوبي 3000 ساله در باغ موزه پيدا شد.

البته پليس مصر به دنبال سارقان بوده و مشخصات اين آثار نيز به «اينترپل» اعلام شده است؛ اين در حالي است كه روز چهارشنبه اعلام شد كه پروژه‌ي مرمت ده‌ها اثر تاريخي موزه مصر كه در خلال روزهاي نخستين اعتراضات ضد دولتي توسط مهاجمان به موزه صدمه ديده‌اند، پايان يافته است.

در جريان حمله به موزه مصر 70 اثر تاريخي نيز صدمه ديدند كه در سه روز و توسط 11 مرمتگر، بازسازي و مرمت ‌شدند، اين در حالي است كه روز چهارشنبه سازمان «يونسکو» در فراخواني خواستار همکاري هنرمندان، مجموعه‌داران و دولت‌ها براي شناسايي و کشف آثار به سرقت رفته از موزه مصر شد.

در جريان ناآرامي‌هاي در ميدان تحرير قاهره، ده‌ها بمب آتش‌زا به داخل محوطه موزه مصر پرتاب شد و درختي نيز كه در كنار ديوارهاي موزه قرار داشت، آتش گرفت.

البته اين موزه از مدت‌ها قبل به منظور انتقال آثار آن محل جديد در شرايط نيمه تعطيل بوده و بخش قابل توجهي از آثار آن در مكان‌هاي ديگر، انبار موزه و در قالب تورهاي جهاني در ديگر كشورها نگهداري مي‌شوند.

از سوي ديگر برخي كارشناسان خواستار حفظ امنيت محوطه‌هاي تاريخي مصر توسط نهادهاي بين‌المللي از جمله سازمان يونسكو شده‌ و ايرينا بوكوا ـ مديركل سازمان يونسكو نيز از دولت مصرخواست مي‌كنم كه تمام اقدامات لازم براي تأمين امنيت گنجينه‌ي مصر در قاهره، «لكسور» و سراسر سايت‌هاي تاريخي و فرهنگي اين كشور انجام دهد.

در روزهاي اعتراضات مردمي در ميدان «تحرير» قاهره، چندين‌بار زنجيره انساني در اطراف موزه مصر براي جلوگيري از غارت موزه تشكيل شد و برخي از مصري‌ها نيز غارتگران موزه را افراد پليس مخفي حكومت حسني مبارك مي‌دانند كه با هدف ايجاد ناامني در كشور به موزه مصر حمله كرده‌اند، هرچند گزارشهايي نيز از دخالت كاركنان موزه در سرقت 18 اثر تاريخي آن منتشر شده است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها