عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

شاتل ديسكاوري ناسا، پنجشنبه به ايستگاه فضايي مي‌رود

شاتل ديسكاوري ناسا، پنجشنبه به ايستگاه فضايي مي‌رود
دوشنبه 2 اسفند 1389  12:14 ب.ظ

مقامات ناسا اعلام كردند كه اين سازمان در هفته جاري، اولين پرتاب از سه مأموريت پاياني فضايي شاتل‌ها را با پرتاب شاتل ديسكاوري در آخرين پرواز خود به عنوان فضاپيماي باري به ايستگاه فضايي بين‌المللي كه مدت‌ها به تاخير افتاده، اجرا خواهد كرد.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مقامات ناسا روز پنج‌شنبه هفته جاري را براي پرتاب شاتل ديسكاوري، فضاپيماي ارشد ناسا از مركز فضايي كندي انتخاب كرده‌اند.

مشكلات پيش آمده در مخزن سوخت اين فضاپيما باعث بروز تاخيرها از ماه نوامبر شده بود. يك نشت هيدروژن غيرمرتبط مسوولان ناسا را وادار كرد كه پرتاب شاتل ديسكاوري در تاريخ پنجم نوامبر 2010 را به حالت تعليق درآورند.

پس از آن تكنسين‌ها يك ترك در عايق فومي كشف كردند كه مخزن سوخت شاتل را پوشش مي‌داد، مسأله‌اي كه ممكن بود به خطري جدي و امنيتي تبديل شود.

در سال 2003 شاتل فضايي كلمبيا توسط يك قطعه از عايق فومي كه از مخزن جدا شده و در زمان پرتاب به باله فضاپيما برخورد كرده بود، آسيب ديد. اين شاتل در زمان عبور از جو متلاشي شده و تمام هفت سرنشين آن كشته شدند.

شاتل ديسكاور به همراه خود يك اتاق ذخيره‌سازي ايتاليايي را حمل مي‌كند كه به ايستگاه فضايي بين‌المللي اضافه خواهد شد. اين شاتل همچنين به حمل آذوقه، تجهيزات علمي و تداركات براي شش سرنشين ايستگاه و همچنين نمونه اوليه يك روبات انسان‌نما خواهد پرداخت.

به گزارش ايسنا دو راهپيمايي فضايي كه به خروج فضانورد از فضاپيما گفته مي‌شود نيز در جريان اقامت يك هفته‌اي ديسكاوري در ايستگاه بين‌المللي برنامه‌ريزي شده است.

برنامه 30 ساله شاتل ديسكاوري به دليل هزينه‌هاي بالاي اجرايي و آزاد كردن سرمايه‌ها و ارائه آنها براي توسعه موشك‌ها و فضاپيماهايي كه توانايي پرواز در فواصل دورتر از مدار ايستگاه بين‌المللي در فاصله 355 كيلومتري هستند، به پايان رسيده است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها