عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

الزام معاونت فرهنگي به حمايت مادي و خريد آثار برگزيده كتاب سال

الزام معاونت فرهنگي به حمايت مادي و خريد آثار برگزيده كتاب سال
دوشنبه 2 اسفند 1389  12:49 ب.ظ

 سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، شامگاه گذشته طي نشست صميمي در جمع اهالي قلم، جمعي از برگزيدگان و داوران جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران در هتل لاله تهران، گفت: بايد با تبليغات بيشتر آثار برگزيده را بيش از گذشته به جامعه معرفي و معاونت فرهنگي از آنها حمايت كند. 
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم عنوان كرد: قصد ما اكتفا به كارهاي سطحي و نازل نيست و انتخاب يك اثر به عنوان برگزيده يا شايسته تقدير در جايزه كتاب سال، بايد آثار مثبتي نيز در پي داشته باشند. 
وي به مبحث حمايت اشاره كرد و ادامه داد: اين حمايت بايد از سوي معاونت امور فرهنگي نيز به شكل مادي انجام شود و با خريد تعداد بيشتري از اين آثار زمينه را براي حمايت اين آثار و ارسال به كتابخانه‌هاي كشور فراهم آوريم. 
وي در خاتمه سخنان خود به مبحث حمايت تاكيد و اضافه كرد: مي‌توان با الگو برداري از حوزه‌هاي ديگر بهترين كتاب سال را نيز انتخاب كرد. همه افتخار ما اين است كه در مسيري حركت كنيم كه پيامبر (ص) و خاندان عصمت و طهارت عليهم‌السلام حركت كردند؛ «دل سراپرده محبت اوست/ ديده آينده دار طلعت اوست» 

* خريد آثار برگزيده قرآني و علوم انساني تا 3000نسخه 

معاون امور فرهنگي وزير ارشاد نيز از ديگر سخنرانان اين ضيافت بود كه در سخناني با اشاره به اينكه در آستانه ميلاد با سعادت پيامبر(ص) تاريخ ساز و بصيرت آفرين قرار داريم كه از سوي فرزند برومندش امام (ره) به عنوان هفته وحدت هوشمندانه نام نهاده شده، همچنين ميلاد امام جعفر صادق (ع) را در پيش داريم كه تقابل اين دو نمايانگر فرهنگ علوي و نبوي است، گفت: هدف از اين محفل گرم پاسداشت زحمات و تلاش‌هاي دوستاني است كه در طي مدت گذشته براي برگزاري و انتخاب كتاب سال زحمت كشيده‌اند، پس اعلام مي‌كنم از 5 اثر برگزيده بخش قرآني و كتاب‌هاي حوزه علوم انساني بين 1000 تا 3000 نسخه خريداري خواهيم كرد. 
دري همچنين از دائمي شدن دبيرخانه جايزه كتاب سال خبر داد و اظهار داشت: با ابلاغيه‌اي براي نخستين بار تصميم بر آن شد اين دبيرخانه از اين پس به شكل دائمي به فعاليت خود ادامه دهد؛ چرا كه كتاب سال جش بزرگ فرهنگي در جمهوري اسلامي است كه هر دوره آن با جنب و جوش بيشتري برگزار مي‌شود، اما همواره يك سوال مطرح است كه چه كنيم كتاب سال در طراز آرمان‌ها و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و حوزه فرهنگي انقلاب ظهور پيدا كند؟ 
وي تصريح كرد: البته به رغم تمايز و اهميتي كه كتاب سال با ساير جشنواره‌ها دارد، مي‌توان مدعي شد كه هيچ جشنواره‌اي در سطح كتاب سال، طي سال در كشور برگزار نمي‌شود، اما بايد به اين سوال پاسخ داد. 
به گفته دري، آيا بايد مقررات و آئين‌نامه‌هاي كتاب سال را تغيير دهيم؟ آيا بايد در برخي موضوعات سخت‌گيري كنيم؟ يا متناسب با بضاعت علمي در هر دوره نوسان در دوره‌ها را شاهد باشيم؛ در سال گذشته بالغ بر 61 هزار و 500 كتاب منتشر شد و به حق بايد دانست انتخاب اثري از اين ميان كار دشواري است. 

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها