عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

حرف «ب» لغت‌نامه دهخدا در هشتاد جلد منتشر مي‌شود

حرف «ب» لغت‌نامه دهخدا در هشتاد جلد منتشر مي‌شود
دوشنبه 2 اسفند 1389  12:51 ب.ظ

  ايرج مهركي، دبير نخستين همايش «فرهنگ نويسي علامه دهخدا» در نشست اين همايش، اظهار داشت: با توجه به شرايط جديد و پيشرفت در حوزه علوم رايانه و تغيير و تحولات در حوزه فرهنگ‌نويسي بر آن شديم تا اين همايش را برگزار كنيم. 

وي با بيان اينكه يكي از اهداف برگزاري اين همايش جلوگيري از تكرار، دوباره‌نويسي و اقدامات موازي از سوي مؤسسات فعال در حوزه فرهنگ نويسي است، اضافه كرد: از محورهاي همايش «فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا» مي‌توان به «شيوه‌هاي فرهنگ‌نويسي»، «تاريخچه فرهنگ‌نويسي»، «فرهنگ‌نويسي و گونه‌هاي زباني»، «فرهنگ‌نويسي و تصحيح متون»، «نقد و بررسي شيوه‌هاي عمومي و تخصصي فرهنگ‌نويسي»، «بومي سازي شيوه‌هاي فرهنگ‌هاي تخصصي»، «فرهنگ گويش‌هاي ايراني» و «مسائل و دشواري‌هاي فرهنگ نويسي در ايران» اشاره كرد. 

مهركي با بيان اينكه اين همايش پنجشنبه 5 اسفند سال جاري به مناسبت سالگرد درگذشت «علامه دهخدا» در اين موسسه برگزار مي‌شود، ادامه داد: براي برگزاري همايش «فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا» فراخواني را در تابستان امسال به دانشگاه‌ها، مراكز تخصصي فعال و صاحب‌نظران اين حوزه ارسال كرديم، كه در نتيجه اين فراخوان 50 چكيده مقاله به دبيرخانه ارسال شد، همچنين اين مقالات از سوي هيأت علمي مورد بررسي قرار گرفت كه در نهايت از 40نويسنده مقالات خواسته شد تا اصل آثار خود را به دبيرخانه ارسال كنند. 

وي افزود: مقالات ارسالي به دبيرخانه اين همايش در چند مرحله مورد داوري قرار گفت كه پس از تغييرات و اصلاحات اين مقالات با كمك خود نويسندگان در نهايت 10 مقاله به عنوان برگزيده انتخاب شد كه به صورت يك كتاب چاپ و در روز همايش در اختيار علاقمندان قرار خواهد گرفت. 
مهركي بيان كرد: در همايش «فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا» مؤسسات فعال در حوزه تأليف و نشر فرهنگ، فرهنگستان زبان و ادب فارسي، موسسه فرهنگ معاصر، دانشگاه آزاد اسلامي رودهن حضور خواهند داشت و نمايشگاه كتابي نيز در حاشيه اين همايش برگزار خواهد شد. 

دبير همايش «فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا» در خصوص فعاليت‌هاي موسسه «علامه دهخدا» در راستاي تهيه و تدوين فرهنگ‌نامه، عنوان كرد: دهخدا نتوانست تا پايان عمر خود لغت‌نامه دهخدا را به اتمام برساند و در سال 43 پس از فوت او «معين» و «شهيدي» از اساتيد اين حوزه، سرپرستي تأليف اين اثر را بر عهده گرفته و در سال 59 آن را تكميل كردند. 
وي اضافه كرد: در سال 60 فعالان حوزه ادبيات تلاش كرده تا لغت‌نامه جديدي تهيه كنند كه اين مجموعه با عنوان «لغت‌نامه فارسي» تدوين شد و در حال حاضر حرف‌هاي «آ و الف» به پايان رسيده و در 30 جزوه به چاپ رسيده است، همچنين حرف «ب» اين لغت‌نامه نيز در حال انجام است كه با تكميل آن كامل‌ترين، بزرگترين و معتبرترين لغت‌نامه‌ها را در كشور خواهيم داشت؛ اگر سرعت انجام كار را بيشتر كنيم اين مجموعه در حدود 400 جزوه و در حدود 80 مجلد به چاپ خواهد رسيد. 

مهركي ادامه داد: با توجه به اينكه چاپ‌هاي قديمي لغت‌نامه دهخدا به صورت سربي و در قطعات حجيم به چاپ رسيده و داراي اشكالاتي نيز بوده‌، بر آن شديم تا اين لغت‌نامه را با حروف چيني رايانه‌اي و با حجمي كمتر و بدون كاستن از مطالب تهيه كنيم، همچنين تاكنون اين لغت‌نامه 2 بار به صورت رايانه‌اي چاپ شده كه چاپ اول در قطع كوچك در 14 مجلد و بار دوم در 15 مجلد به چاپ رسيده و ويرايش چهارم آن نيز به بازار عرضه شده است. 

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها