عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بالون

بالون
دوشنبه 2 اسفند 1389  12:52 ب.ظ

بالون

بالون

 

دی اکسید کربن،گازی ارزان و فراوان است و آتش نمی گیرد،اما هیچ وقت بالون‌ها را با آن پر نمی کنند. می‌دانید چرا؟ امتحان کنید . شاید متوجه شوید. برای امتحان کردن، فقط کمی سرکه و مقداری جوش شیرین لازم دارید. مقداری سرکه در یک بطری باریک بریزید. دو قاشق غذاخوری، جوش شیرین را با احتیاط، درون یک بادکنک بریزید. دقت کنید که جوش شیرین روی لبه بادکنک باقی نماند. بادکنک را طوری نگه دارید که جوش شیرین در ته آن جمع شود و دهانه ی آن را باز کنید و دور شیشه بیندازید.

مواظب باشید که جوش شیرین، درون بطری نریزد. هنگامی که بادکنک را روی بطری قرار دادید، پایین آن را بلند کنید تا جوش شیرین به درون بطری بریزد. جوش شیرین با سرکه واکنش می‌دهد و دی اکسید کربن آزاد می‌کند. صبر کنید تا بادکنک پر شود. دهانه ی آن را با نخ محکم کنید و بادکنک را در هوا رها کنید.

 

 

بالون

 

دی اکسید کربن از هوا سنگین تر است؛ پس بالونی که با دی اکسید کربن پر شود، هیچ گاه صعود نخواهد کرد. امروزه اکثر بالون‌ها را با هلیوم پر می‌کنند. اگر در این مورد، کشف جدیدی کردید، حتما آن را به آدرس  ارسال کنید.

 

 

صفحه اصلی  

برو سر اصل مطلب!

بیشتر راهنمایی کن!

 

نویسنده:صادق بهداد

   
hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها