عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

گزارشي از نخستين جشنواره بين‌المللي فرهنگ و هنر ايران در دهلي‌نو

گزارشي از نخستين جشنواره بين‌المللي فرهنگ و هنر ايران در دهلي‌نو
دوشنبه 2 اسفند 1389  01:26 ب.ظ

89/12/02 - 11:06
شماره:8912020012
گزارشي از نخستين جشنواره بين‌المللي فرهنگ و هنر ايران در دهلي‌نو

خبرگزاري فارس: نخستين جشنواره بين‌المللي فرهنگ و هنر ايران از دو روز گذشته در دهلي‌نو در حال برگزاري است و نمايشگاهي با غرفه‌هاي مختلف، بخش‌هايي از فرهنگ و هنر ايران را به نمايش گذاشته است.

به گزارش خبرنگار فارس در دهلي‌نو، مهدي نبي‌زاده سفير جمهوري اسلامي ايران با حضور در محل برگزاري جشنواره ضمن افتتاح اين جشنواره و تشكر و قدرداني از برگزاركنندگان و همكاري دانشگاه جواهر لعل نهرو هند، به مشتركات فرهنگ و هنر ايراني و هندي پرداخت.
وي با اشاره به مشتركات فرهنگي هزار ساله دو كشور، به بخشي از كتاب جواهر لعل نهرو اشاره كرد كه در آن روابط هند و ايران با توجه به اين مشتركات مورد تاكيد بوده و نفوذ ، قدرت و تشابهات آن مورد توجه قرار داده است.
سفير كشورمان همچنين با پرداختن به اين اشتراكات و ابراز اميدواري نسبت به گسترش اين نوع تعاملات فرهنگي و تداوم همكاري‌هاي بيشتر با اشاره به برگزاري كنسرت‌هاي موسيقي ، موسيقي اصيل ايراني را سلامت، لذت بخش و آرامش بخش توصيف كرد.
در ادامه مراسم با نشان دادن مراحل چيدمان سفره عيد نوروز و فلسفه هر كدام از آنها، موهانتي مسئول سابق دانشجويان خارجي دانشگاه جواهر لعل نهرو نيز ضمن تشكر و قدرداني از برگزاري اين جشنواره در اين دانشگاه، به شباهت هاي فرهنگي ايران و هند اشاره كرد.
وي با توجه به اشتراكات و منافع دو كشور در مناطق مختلف از افغانستان، آسياسي مركزي، خاورميانه به قدرداني از سياست خارجي ايران پرداخت و با بيان اينكه به دنبال روابط هر چه بيشتر و بهتر با ايران و ايرانيان هستند، نسبت به هر چه بهتر شدن تعاملات ميان دو كشور و به ويژه روابط دانشجويان ميان يكديگر ابراز اميدواري كرد.
در ادامه نيز اجراي موسيقي تركيبي ايراني و هند توسط هنرمندان دو كشور به اجرا درآمد. پس از آن محمد حسين كريم رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با تاكيد بر مشتركات فرهنگي دو كشورو وظيفه دانشجويان براي حفظ و نشان دادن هر چه بيشتر آن، گفت: فرهنگ راهي است براي زندگي بهتر و هر ملتي كه فقير است اما فرهنگ غني دارد همواره نسبت به ملتي كه غني است اما فرهنگي فقير دارد، ارجحيت دارد.
در اين مراسم همچنين نقالي، توسط نقال‌خوان‌هاي زن و مرد به اجرا درآمد. هادي حسنعلي به نقالي بخشي از شاهنامه (جنگ رستم با ديو سفيد مازندراني) پرداخت.
همچنين گروه موسيقي حنانه به سرپرستي كامران همت پور به اجراي ترانه هاي عرفاني و كردي ايراني پرداختند.
رضا مير كريمي كارگردان و حجت‌الاسلام مهدي مهدوي پور نماينده مقام معظم رهبري در شبه قاره هند نيز در اين افتتاحيه حضور داشتند.
گزارشي از روز دوم برگزاري جشنواره آرمان
در روز دوم از برگزاري نخستين جشنواره بين‌المللي فرهنگ و هنر ايران در دهلي‌نو، ابتدا گروه موسيقي قومي جهان به سرپرستي فخرالدين غفاري كه تركيبي از موزيسين‌هاي هندي، ايراني و اروپايي است به معرفي سازهاي مخصوص اين ملت‌ها پرداختند.
در اين نشست سازهاي ايراني دف و تنبك، چلو و مندلين اروپايي و ساز سي‌تار هندي كه داراي تركيبي نزديك به هم از نظر ساختاري و كوك هستند و قابليت اجراي موسيقي تركيبي ايراني‌، هندي و اروپايي را دارند مورد معرفي قرار گرفت.
در طول برگزاري كارگاه نقاشي كودك و نوجوان كه براي گروه سني 7-18 سال در نظر گرفته شده بود، بزرگسالان هندي نيز با پيوستن به آنها، بر جذابيت و جنب‌وجوش كارگاه افزودند و در اظهار نظرهاي مختلفي ضمن استقبال از برگزاري اين جشنواره آن را بسيار جالب، زيبا و عالي خواندند.
در ادامه همچنين فيلم «خيلي دور و خيلي نزديك» با حضور كارگردان اين فيلم، رضا ميركريمي به نمايش درآمد.
پس از نمايش فيلم جلسه بحث و بررسي فيلم با حضور ميركريمي، انور جمال از كارگردانان و فيلم‌سازان هندي و نيز يك دانشجوي مقطع دكتراي فيلم‌سازي از دانشگاه جواهر لعل نهرو برگزار شد.
در اين نشست با اشاره به همكاري مشترك سينماي دو كشور به مدت صد سال، ميركريمي عنوان كرد كه اكنون بعد اين دوره طولاني به مدت تقريبا 40 سال است كه روابط سينمايي دو كشور به دليل تغيير مسير دو سينما بسيار ضعيف شده است.
وي با تاكيد بر اينكه زمان آن رسيده كه دو كشور دوباره ارتباط جدي خود را از سر گيرند، افزود: هر دو سينما ضعف‌هايي دارند كه مي‌توانند همديگر را هم‌پوشاني كنند. سينماي ايران در پرداختن به واقعيت‌هاي اجتماعي به سمت خوبي حركت كرده و سينماي هند نيز از نظر سخت‌افزارها، توانايي اجرايي و ساخت ايده‌ها در شرايط مطلوبي قرار دارد.
كارگردان فيلم خيلي دور و خيلي نزديك با بيان اينكه به دنبال طرح‌هاي ساده، جذاب و با پلان‌هاي كوتاه و با ريتمي سريع است، موفق‌ترين شكل كارش را در فيلم «يك حبه قند» دانست كه هنوز به نمايش درنيامده است.
ميركريمي همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر شرايط برخي از هنرمندان ايراني در فضاي كنوني ايران، عنوان كرد:‌قطعا متاسفم. وقتي طرز تلقي بسياري از سياستمداران در حوزه فرهنگ حاكم شود با خود نابساماني ايجاد مي‌كند.
ميركريمي طلب سياسمتداران از سينماي ايران را وجه تبليغاتي آن دانست و گفت: حوزه رسانه‌ به ويژه سينما ، غير رسمي‌ترين و مردمي‌ترين رسانه است و تاثيرگذاري آن بسيار فراتر است.
وي ابزار اميدواري كرد كه با پيگيري‌هايي جدي انجام شده به زودي مشكلاتي كه در مورد برخي از هنرمندان ايراني به وجود آمده است، حل شود.
در اين نشست نيز انور جمال كارگردان و فيلم‌ساز هندي با اشاره به شرايط ايران و هند و تفاوت‌هاي فيلم‌سازي و پيشرفت‌هاي صورت گرفته در سينماي دو كشور عنوان كرد: 80 درصد از سينماي باليوود هند برگرفته و كپي از سينماي هاليوود آمريكا است و تنها 20 درصد آن كه شامل رقص و موسيقي هندي است، تنها به آن جنبه هندي بودن بخشيده است.
وي با بيان اينكه سينماي هند تحت نفوذ آمريكاست، هر گونه تحول و ساخت فيلم‌هايي با اصالت هندي را منوط به شجاع بودن افراد دانست تا بتوانند از تحت نفوذ و سيطره آمريكائيزه شدن خارج شوند.
در پايان اين نشست هدايايي به رسم يادبود اهداء شد و در ادامه گروه موسيقي ايل به سرپرستي صادق چراغي (آهنگساز) به اجراي موسيقي سنتي ايران پرداخت.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها