عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

گفت‌وگو هرگز ميان دوستان نيست

گفت‌وگو هرگز ميان دوستان نيست
دوشنبه 2 اسفند 1389  01:35 ب.ظ

89/12/02 - 13:05
شماره:8912011143
يادداشت هاي شخصي محمود عباس-21
گفت‌وگو هرگز ميان دوستان نيست

خبرگزاري فارس: گفت‌وگو هرگز ميان دوستان نيست. بلكه ميان دشمنان است. مجلس ملي فلسطين نيز در مصوبه خود، فقط اجازه تماس با طرفي را داده كه حقوق ما را به رسميت بشناسد. چنين تماس هايي است كه مي تواند به اين نتيجه منجر شود كه ما با طرف‌هاي دشمن اسرائيلي توافقنامه‌اي امضا نماييم.

به گزارش فارس، كتاب خاطرات محمود عباس از جمله اسنادي است كه مي تواند براي محققين روند سازش و علاقمندان حوزه فلسطين مفيد باشد چرا كه عباس از جمله كليدي ترين مهره هاي روند سازش بوده است.
اگرچه اين خاطرات بيشتر حول محور مذاكرات اسلو و قبل از آن دور مي زند ولي اطلاعات ناب آن درباره نوع نگاه مبارزان فسطيني با گرايشات غير اسلامي و غير جهادي، نحوه ارتباط آنها با گروههاي صهيونيست از ابتدا تا كنون و روند سازش مي تواند براي مخاطبان آن جالب باشد. ضمن اينكه قاعدتا نبايد از اين كتاب انتظار داشت تا با نگاه جهادي و اصيل مقاومت به موضوع بنگرد.
خبرگزاري فارس نيز به جهت اهميت اين موضوع، كتاب خاطرات محمود عباس را به طور كامل و به شكل سلسله وار منتشر مي كند.
قسمت بيستم و يكم اين مطلب به خوانندگان محترم ارائه مي‌شود:

*گفتگو هرگز ميان دوستان نيست

گفتگو هرگز ميان دوستان نيست. بلكه ميان دشمنان است. مجلس ملي فلسطين نيز در مصوبه خود، فقط اجازه تماس با طرفي را داده كه حقوق ما را به رسميت بشناسد. تمايل داشتم مجلس ملي فلسطين با فراگيرتر كردن مصوبه خود، اجازه برقراري چنين ارتباط هايي را بدهد تا طرف هاي مخالف با حقوق ما و حتي دشمن با ما را صادر كند. زيرا چنين تماس هايي است كه مي تواند به اين نتيجه منجر شود كه ما با طرف هاي غيرخصم و دشمن اسرائيلي توافقنامه اي امضا نماييم.

*حزب ليكود اولين گزينه مذاكره

از سال 1977 و با ورود ليكود به قدرت، نقش حزب كار كمرنگ و دچار نوعي ضعف شد. به ويژه اينكه خروج ايگال يادين از اين حزب و نيز جمع شدن شماري از رهبران تاريخي [اين حزب] به پيرامون وي، موجب شد حزب كار در ضعيف ترين سطح در تاريخ عملكرد خويش قرار گيرد. به طوري كه اين حزب در دوره هاي پياپي انتخابات نتوانست موقعيت خويش را دوباره بازيابد. در نتيجه، حزب ليكود و هم پيمانانش از بازهاي حزب كار و ديگر احزاب ديني، همچنان در صدر تصميم گيري هاي حكومت قرار گرفتند. حتي زماني كه آراي كسب شده از سوي ليكود با حزب كار نيز مساوي شد، فرصت هاي ليكود براي تشكيل كابينه بيشتر از فرصت هاي حزب كار بود. زيرا ليكود يك حزب يكپارچه و يكدست بود. همچنانكه ليكود براي رسيدن به قدرت تمايل و شهوتي فزاينده داشت. چراكه اين حزب به مدت سي سال با فعاليت در جريان معارضان قدرت، به دنبال به دست گرفتن حكومت بود. اما از سوي ديگر، حزب كار به دليل رقابت شخصي - و چه بسا سياسي - ميان اسحاق رابين با پرز، بسيار شكننده و ضعيف شده بود. به همين دليل، ما بايد در ميان اعضاي ليكود به دنبال يافتن كسي بوديم كه به ديدار و گفتگو با ما تمايل دارد... تا اينكه ديدار ميان موشه عميراف و سري نسيبة برگزار شد.

*ديدارهاي مخفيانه زمينه سازي براي مذاكرات اسلو

همزمان با ديدار عميراف و نسيبة، فعاليت ها و ديدارهايي ديگري نيز در نقاط مختلف برگزار شد كه در محافل اسرائيلي و نيز فلسطيني نوعي بحث و جدال را به همراه داشتند. هرچند اين ديدارها در زمان خودش، ثمره اي نداشتند و نتايج مستقيم و فوري به همراه نداشتند، اما زمينه مناسب براي انجام گفتگو را ايجاد كردند. اين اقدامات موجب بروز مسائلي شدند كه به مرور زمان سودمند واقع گرديدند. دستاوردهاي اخير و آنچه كه در مذاكرات اسلو محقق نموده ايم، همگي ره آورد همان اقدامات و ديدارها مي باشند.


در مبارزه مسلحانه، آنچه براي ما اهميت داشت اين نكته بود كه به صداي سلاح كه گوش اسرائيلي ها را مي خراشد، بسنده نكنيم، بلكه براي ما اين نيز اهميت داشت كه با گلوله هاي خود، پيامي را به گوش آنان برسانيم، پيامي كه به اسرائيلي ها بگويد بياييد در كنار هم و به طور مساوي بر سر يك ميز بنشينيم و درباره دغدغه هاي مشتركمان سخن بگوييم.

انتهاي پيام/

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها