عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس درباره وضعيت درياچه اروميه

گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس درباره وضعيت درياچه اروميه
دوشنبه 2 اسفند 1389  01:42 ب.ظ

89/12/02 - 13:03
شماره:8912020185
:
گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس درباره وضعيت درياچه اروميه

خبرگزاري فارس: مركز پژوهش‌هاي مجلس اعلام كرد: بر اساس گزارش‌هاي موجود، هم‌اكنون درياچه اروميه به دليل وقوع خشكسالي‌هاي پي در ‌پي و كمبود جريانات ورودي، در شرايط بحراني قرار دارد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، اين مركز وضعيت بحراني درياچه اروميه را بررسي و نظر خود را در اين باره با انتشار گزارشي اعلام كرد.

دفتر مطالعات زيربنايي اين مركز در پاسخ به درخواست محمدرضا تابش رئيس فراكسيون محيط زيست و توسعه پايدار مجلس شوراي اسلامي، ضمن بررسي عوامل مؤثر در بحراني شدن وضعيت درياچه اروميه، اعلام كرد: بر اساس بررسي‌هاي انجام شده و گزارش‌هاي موجود در حال حاضر درياچه اروميه به دليل وقوع خشكسالي‌هاي پي‌در‌پي و كمبود جريانات ورودي و كاهش قابل توجه تراز آبي آن در شرايط بحراني قرار داشته و تغييرات زيادي در خصوصيات و عملكردهاي آن به وجود آمده است كه از مهمترين آنها مي‌توان به افزايش شوري آب و آثار آن بر بخش آبي اكوسيستم اشاره كرد.

مركز پژوهش‌ها افزود: در يك ديد كلي، عوامل مؤثر در كاهش حجم آب ورودي به درياچه به صورت خشكسالي، توسعه منابع آب بدون استفاده از سدها (آب‌هاي زيرزميني ، برداشت‌هاي مستقيم از رودخانه و... ) و سدهاي احداث شده، قابل تقسيم‌بندي است.

بر اساس آمار و ارقام موجود در دوره وقوع خشكسالي شديد (طي سال‌هاي آبي 1377-1378 تا 1379-1380)، سهم خشكسالي، احداث سدها و توسعه منابع آب در كاهش حجم آب ورودي به درياچه به ترتيب برابر 1/67 ، 6/5 و 3/27 درصد بوده است.

البته لازم به ذكر است كه اين سهم‌بندي در دوره خشكسالي شديد صورت گرفته است و اگر اين تحليل در دوران قبل از خشكسالي نيز انجام شود، بر اساس آمار و ارقام موجود، سهم توسعه منابع آب و در مرحله بعد سدسازي در كاهش حجم آب ورودي به درياچه به طور متوسط هم وزن خشكسالي و حتي بالاتر خواهد بود.

در بخش ديگري از اين گزارش آمده است: بحران كنوني درياچه برآيند شرايط و فعاليت‌ها در كل حوضه آبريز است و به همين دليل هر اقدامي بايد به طور يكپارچه و هماهنگ در استان‌ها واقع در سطح حوضه اعمال شود.

بر اساس گزارش‌هاي موجود در وزارت جهاد كشاورزي حتي در فصول خشكسالي همانند سال‌هاي معمولي در اين منطقه شاهد افزاش محصول بوده‌ايم كه اين امر نشان‌دهنده برداشت بي‌رويه آب و فشار به منابع و آب‌هاي زيرزميني، سطحي و چاه‌هاست.

همچنين جديدترين مطالعات و پيش‌بيني‌ها نشان مي‌دهد با ادامه وضعيت موجود روند نزولي كاهش آب و افزايش نمك درياچه اروميه ادامه مي‌يابد و بدين ترتيب آرتميا مهمترين و ارزشمندترين موجود اين درياچه نابود خواهد شد و حتي در صورتي كه بعدها هم درياچه احيا شود ديگر اثري از اين موجود نخواهد بود.

از سوي ديگر با توجه به حجم بالاي آب قابل تنظيم در حوضه درياچه اروميه (طي سال‌هاي بهره‌برداري، اجرايي و مطالعاتي) و همچنين عدم وجود الگوي مناسب توسعه در بالادست، در صورت ادامه روند گذشته و به بهره‌برداري رسيدن ساير طرح‌هاي اجرايي و مطالعاتي، بيش از 90 درصد منابع آب حوضه مهار خواهد شد و حجم آب درياچه اروميه به شدت كاهش خواهد يافت و رو به زوال خواهد رفت.

مركز پژوهش‌ها در پايان گزارش خود در جهت رفع معضل به وجود آمده براي درياچه اروميه، پيشنهاداتي اجرايي ارائه داد. مراحل اوليه قابل ارائه هستند.
انتهاي پيام/

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها