عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

كودك چه زماني، چگونه و چرا بايد زبان دوم را بياموزد؟

كودك چه زماني، چگونه و چرا بايد زبان دوم را بياموزد؟
دوشنبه 2 اسفند 1389  02:25 ب.ظ

در اين دوره و زمانه همه مي‌دانيم كه اهميت آموختن زباني غير از زبان مادري تا چه حد مهم و كاربردي است، اما چه زماني بايد شروع به آموزش زبان جديد كنيم؟ چگونه اين كار بايد انجام گيرد؟ و اصلا چرا بايد كودك را با زباني ديگر و آموزش آن درگير كنيم؟

اكثر كارشناسان عقيده دارند، هرچه زودتر كودك با زباني جديد آشنا شود، بيشتر احتمال دارد كه مهارت كافي در آن زبان را به دست آورد. حتي برخي مي‌گويند، اگر آموزش زبان بعد از 10 سالگي شروع شود، آن فرد هيچ‌وقت نخواهد توانست مانند فردي بومي صحبت كند.

علاوه بر امكان برقراري ارتباط با افرادي بيشتر در تمام طول زندگي، كودك با يادگيري زباني جديد، از فوايد ديگري نيز بهره‌مند خواهد شد. شايد از نظر شما زياد هم درست نباشد، اما محققان دريافته‌اند با اين آموزش، عملكرد كلي كودك در مدرسه بهبود يافته و مهارت‌هاي حل مساله وي نيز افزايش پيدا مي‌كند. همچنين اين كودك روزي در محيط‌هاي كاري قرار مي‌گيرد. بنابراين دانستن زباني ديگر در اين مورد هم به او كمك زيادي خواهد كرد؛ همچنين فرصت‌هاي شغلي براي اين گروه از افراد خيلي بيشتر خواهد بود.

برخي شواهد نيز نشان مي‌دهد، كودكاني كه به زباني غير از زبان مادري خود مسلط هستند، خلاق‌تر بوده و در حل مسائل پيچيده مهارت بيشتري دارند.
چرا در كودكي؟

مطالعات نشان داده‌اند ـ و تجربه نيز ثابت كرده است ـ كودكاني كه قبل از شروع دوران نوجواني زباني جديد را مي‌آموزند، تلفظي بهتر و نزديك‌تر به تلفظ بومي دارند. البته در اين كار هم مثل بقيه كارها، هرچه زمان بيشتري صرف كنيم،‌ مهارت بيشتري نيز پيدا خواهد شد.

بنابراين بكوشيد كودك را به آموختن زباني ديگر تشويق كنيد، البته در زمان مناسب و با شيوه‌اي بهتر.

به ياد داشته باشيد، آشنا شدن فرزندتان با فرهنگ‌ها و زبان ملل مختلف راهي مطمئن براي پيشرفت اوست

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

Mehdi900

Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها