عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بيکاري، دستفروشي در خرم‌آباد را به‌دنبال داشته است

بيکاري، دستفروشي در خرم‌آباد را به‌دنبال داشته است
دوشنبه 2 اسفند 1389  02:26 ب.ظ

وجود دست فروشان در سطح شهر و پياده‌روها باعث بروز مشکلاتي چون ترافيک در خيابان‌هاي پرتردد، زشت و بدنما شدن چهره‌شهر، سد معبر، ايجاد محدوديت در رفت و آمد شهروندان و عدم امنيت شغلي براي افرادي که در مکان‌هاي ثابت مشغول به کار هستند مي‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه لرستان، خريد از دست فروشان در زماني كه كالايي کيفيت و قيمتي مناسب داشته باشند، براي قشر ضعيف و متوسط جامعه واقعا جذاب است اما اگر اين جذابيت را در کنار ايجاد ازدحام، بي نظمي و اختلال در عبور و مرور قرار دهيم وجه ديگري از پديده

دستفروشي نمايان مي‌شود، پياده روهاي شلوغ و باريک که اجناس زيادي مغازه‌ها، بخشي از آن را تصرف کرده‌اند اگر با ازدحامي که دستفروشان ايجاد مي کنند جمع شود باعث کلافه و سرگردان شدن عابران مي‌شود.

همين معضل سبب شده مسؤولان مربوطه از جمله نيروي انتظامي به ساماندهي و جمع آوري دست فروشان در سطح شهر اقدام کنند.

وجود دست فروشان و تردد آنها در برخي مناطق ، علاوه بر ناخوشايندکردن چهره شهر ، اعتراض مردم خرم آباد را به همراه داشته است.

دست فروشي يکي از پديده‌هايي است که معمولاً در شهرهاي کمتر توسعه يافته که مردم آن از نظر اقتصادي در وضعيت مطلوبي قرار ندارند اتفاق مي‌افتد.

برخي افراد به دلايلي که آن را گاهاً نبود کار ثابت و ... مي‌نامند به دست فروشي رو کرده و امرار معاش خود را از اين طريق مي‌گذرانند.

اين پديده نه تنها در شهر خرم آباد بلکه در ساير شهرهاي استان نيز مشاهده مي‌شود که مي‌طلبد در اين رابطه اقدامي اساسي صورت گيرد تا آن را که برخي زشت کننده شهر مي‌دانند از ميان برداشته و ساماندهي صورت گيرد.

در خصوص اين پديده يکي از شهروندان خرم آبادي به خبرنگار ايسنا گفت: به دليل وضعيت بد اقتصادي و عدم استطاعت مالي، برخي افراد براي تامين مايحتاج خانواده‌ها اقدام به فروش ميوه و ... آن هم به صورت دستي مي‌کنند.

وي بيان داشت: در تمامي قسمت‌هاي شهر وجود اين دست فروشان به چشم مي‌خورد که گاهاً مشکلاتي از جمله اختلال در ترافيک و حمل و نقل را نيز به دنبال داشته است.

اين شهروند با تاکيد بر اين که چرا بايد در مرکز لرستان هفته بازاري ثابت وجود نداشته باشد تا ديگر شاهد پراکندگي دست فروشان نباشيم.

در اين رابطه يکي از دست فروشان با بيان اين که با دست فروشي نان حلالي براي خانواده خود تامين مي‌كنم به خبرنگار ايسنا مي‌گويد: به دليل اين که نان آورخانواده هستم بايد دست فروشي کنم هر چند مي‌دانم که چهره خوشي براي شهرمان ندارد.

وي درخصوص تعداد بيش از حد دست فروشان سطح شهر خرم آباد مي‌گويد: قبول دارم تعداد ما در سطح شهر زياد است؛ مکان ثابتي نداريم، اگر باشد استقبال مي‌کنيم.

اين دست فروش مي‌افزايد: ما دوست داريم تامين مايحتاج زندگي، بدون ايجاد مشکل براي مردم صورت گيرد؛ به ساماندهي دست فروشان اعتقاد داريم ولي تاکنون اقدام موثري صورت نگرفته است.

وي مي‌گويد: بايد مسؤولين ذي‌ربط در اين رابطه تصميمات را بگيرند؛ مکان مشخصي را در اختيارمان قرار دهند تا آنجا برويم.

عضو شوراي اسلامي شهر خرم آباد نيز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه لرستان ، مشکل بيکاري را مهمترين عامل دست فروشي خرم آباد عنوان مي‌كند و مي‌افزايد: اگر درست برخورد کنيم، مي‌بينيم که نرخ بيکاري در خرم آباد کمتر از 30 درصد نيست و اين يک فاجعه است که مرکز لرستان اين قدر بيکار دارد.

محمدجعفر همت پور با تاکيد بر اين که به علت نبود کارخانجات توليدي در شهر ، مردم به دست فروشي روي مي‌آورند ، اظهار مي‌كند: در چندين نقطه شهر، هفته بازار ايجاد کرديم ولي به دليل توپوگرافي خاص خرم آباد استقبال مردم چندان مطلوب نبود.

اين عضو شوراي شهر خرم آباد با اذعان به اين که دست فروشان خرم آباد نيازمند ساماندهي جدي هستند ، عنوان مي‌كند: يکي از معضلات شهر همين عدم ساماندهي دست فروشان است؛ در برخي مناطق براي مردم ايجاد مشکل شده و وظيفه اصلي شهرداري به خصوص سازمان ميادين ، رفع اين مشکل است.

رئيس سابق شوراي اسلامي شهر خرم آباد مي‌گويد: در صورتيکه در خرم آباد هفته بازار ايجاد شود قطعاً ترافيک شهر به طور محسوسي روان تر خواهد شد.

 

* معاون خدمات شهري شهرداري خرم‌آباد:

بازارهاي روز در 7 نقطه از شهر داير است

 

معاون خدمات شهري شهرداري خرم‌آباد مي‌گويد: بازارچه‌هاي روز در 7 نقطه از شهرخرم‌آباد داير است.

مهندس شريفي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) مي‌افزايد: به منظور سازماندهي دست فروشان در7 نقطه شهر، 7 بازار روزانه قرارداده‌ايم.

وي با بيان اين كه اين 7 بازار بيشترين ارباب رجوع را دارند بطوريكه حتي برخي از مغازه داران شاكي اين بازارهفتگي شدند ادامه مي‌دهد: اين 7 مكان،بازارچه‌هاي موقت هستند و دليل موقت بودن آنها به خاطر سنجيدن استقبال مردم‌ است.

معاون خدمات شهري شهرداري خرم‌آباد اظهار مي‌كند: در منطقه گلدشت خرم‌آباد مردم از اين بازار استقبال خوبي داشته‌اند.

شريفي بيان مي‌كند: در برخورد با دست فروشان شهرداري قراردادي با نيروي انتظامي منعقد كرده تا با همكاري نيروي انتظامي دست فروشان را ساماندهي كنند.

وي با اشاره به بازارهاي روز درخرم‌آباد مي‌گويد: روزهاي شنبه و يكشنبه اين بازار در محل هزاردستگاه، دوشنبه و سه شنبه در محل گلدشت غربي بلوار ايران زمين، چهارشنبه در محل خيابان شورا پادگان 07،پنج شنبه در ورودي خضر و جمعه ابتداي خيابان كريم خان زند دايرمي‌شود.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها