عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آغاز برداشت "شلک" و "سمسيل" از مزارع جنوب کرمان

آغاز برداشت "شلک" و "سمسيل" از مزارع جنوب کرمان
دوشنبه 2 اسفند 1389  02:27 ب.ظ

مدير امور توليد و صادرات محصولات کشاورزي جنوب کرمان گفت: برداشت شلک و سمسيل از بيش از100 هزار هکتار از مزارع جنوب کرمان آغاز شده است.

 

"کاووس ميرک زهي" مدير امور توليد و صادرات محصولات کشاورزي جنوب کرمان در گفت وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه کوير، افزود: شلک و سمسيل و سلمه از جمله محصولات و سبزيجات نادر هستند که در جنوب کرمان به دست مي‌آيد و مصرف بسيار زيادي در بين اقشار مختلف مردم دارد.

 

وي تصريح کرد: براي توسعه سطح زيرکشت شلک و سمسيل در مزارع جنوب کرمان بايد برنامه‌هاي کارشناسي در نظر گرفته شود تا استفاده از اين محصول کاملاً ارگانيک در بين جامعه نهادينه شود.

 

ميرک زهي تصريح کرد: اين محصولات که از خانواده سبزيجات هستند معمولاً در جنوب کرمان وجود دارد و خاک حاصلخيز منطقه فرصتي ايجاد کرده تا اين محصول بتواند به طور خودرو و طبيعي به دست آيد.

 

مدير امور توليد و صادرات محصولات کشاورزي جنوب کرمان گفت: محصولات شلک، سمسيل و سلمه را مي‌توان به تناوب در فصل زمستان در مزارع جنوبي کرمان يافت و استقبال خوبي از سوي مصرف‌کنندگان انجام شده است.

 

ميرک زهي تأکيد کرد: استفاده کنندگان و برداشت کنندگان اين محصول تمام تلاش خود را در جهت حفظ و حراست از اين مزارع انجام دهند؛ زيرا اين محصول نادر و بسيار پر طرفدار در صورت استفاده مکرر و بيش از حد باعث مي‌شود تا به ريشه آن خسارات جبران ناپذيري وارد شود.

 

وي افزود: خوشبختانه در سال‌هاي اخير اين محصول طرفداران و متقاضيان زيادي از کشورهاي اروپايي و آسيايي به ويژه کشورهاي حوزه خليج فارس دارد و ميزان کمي از محصول به اين کشورها صادر مي‌شود که باعث شکوفايي بخش اقتصادي و صادرات خواهد شد.

 

مدير امور توليد و صادرات محصولات کشاورزي جنوب کرمان اظهار کرد: متأسفانه به دليل مصرف زياد و تقاضاي بيش از حد استفاده از اين محصول در جنوب کرمان قادر نيستيم که امسال اين محصول کاملاً ارگانيک و داراي پروتئين‌هاي خاص را صادر کنيم.

 

ميرک زهي تصريح کرد: محصول شلک، سمسيل و سلمه در صورت‌هاي مختلفي استفاده مي‌شود که نمونه بارز آن را مي‌توان پخت اين محصول با ادويه‌هاي خاص و استفاده از آن در آيين‌هاي مختلف نام برد.

 

وي اظهار کرد: شلک، سمسيل و سلمه داراي ويتامين‌هاي زيادي از جمله ويتامين B، C ،E هستند و مصرف اين محصول از نظر کارشناسان بهداشت و درمان بسيار مورد تأکيد قرار گرفته است.

 

مدير امور توليد و صادرات محصولات کشاورزي جنوب کرمان در پايان خاطرنشان کرد: اميدواريم با نهادينه سازي و فرهنگ سازي مصرف شلک، سمسيل و توسعه سطح زير کشت در جهت صادرات اين محصول گام برداريم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها