عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

عضو هيات علمي دانشگاه سيستان وبلوچستان: خاک‌ استان تحت تاثير شديد فرسايش بادها قرار دارد

عضو هيات علمي دانشگاه سيستان وبلوچستان: خاک‌ استان تحت تاثير شديد فرسايش بادها قرار دارد
دوشنبه 2 اسفند 1389  02:35 ب.ظ

عضو هيأت علمي دانشگاه سيستان و بلوچستان گفت: خاک‌هاي استان تحت تاثير شديد فرسايش بادها قرار دارند و اين امر بر پوشش گياهي استان اثرات بسزايي را به جا گذاشته است.

 

دکتر ابراهيم‌زاده درگفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه سيستان و بلوچستان، افزود: استان در شمال و شمال شرق تحت تاثير بادهاي120 روزه سيستان قرار دارند که از اواخر ارديبهشت‌ماه تا اواخر شهريورماه به طول مي‌انجامد.

 

استاديار دانشگاه سيستان و بلوچستان در ادامه اظهار کرد: در اين منطقه گاهي اوقات شدت وزش باد به حدي است که در فاصله چند ساعت زمين‌هاي زارعتي و باغ‌ها را از شن و ماسه انباشته و يا شنزاري را به سطح صاف تبديل مي‌کند.

 

به گفته وي، اين اثر فرسايش در سال‌هايي که درياچه هامون نسبتاً کم آب است شدت بيشتري دارد و حتي درختان و بوته‌هاي بياباني را خشک مي‌کند.

 

ابراهيم‌زاده تصريح کرد: بادهاي سوزان شبه جزيره، عربستان که هيچ گونه خاصيتي جز به ارمغان آوردن گرماي شديد براي اين ناحيه ندارند و جنوب استان را تحت تاثير قرار داده و موجب محدود شدن دوره رشد گياهان شده و در نتيجه سطح خاک‌هاي حاصلخيز را به تدريج مي‌فرسايد.

 

وي بيان کرد: جنوب شرقي استان تحت تاثير بادهاي مرطوب موسمي هند قرار مي‌گيرد و موجب آن مي‌شود که بارانهاي تند و سيل آسيا در بخش جنوبي موجب فرسايش سريع دامنه‌ها و دشت‌ها شده و در اکثر اوقات سيلاب‌ها، دامنه‌ها و مزارع را ويران کرده و درختان در مسير خود را از جاي کنده و با خود مي‌برند.

 

ابراهيم‌زاده افزود: اين شدت فرسايش در دره سرباز و ناحيه دشتياري به حدي است که گاه مزارع را جابه‌جا مي‌کنند.

 

وي تاکيد کرد: نکته‌اي که در مورد فرسايش خاک‌هاي اين ناحيه قابل توجه است شدت درجه حرارت در روز و نقصان درجه حرارت هوا در شب است که موجب اختلاف شديد درجه حرارت در اين ناحيه شده و سبب مي‌شود جداره دره‌ها و کوه‌ها به سرعت تخريب شود و دراثر وزش باد قبل از مراحل اصلي خاکسازي جابجا شود.

 

ابراهيم‌زاده خاطرنشان کرد: سطح خاک‌هاي اين ناحيه دراکثر نقاط همراه با شن و ماسه روان است و همچنين شدت تبخير به عامل فوق کمک نموده و فرسايش باد را در اين ناحيه تسريع مي‌نمايد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها