عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بيش از 1000 هکتار فضاي سبز در برنامه چهارم توسط بخش خصوصي توسعه يافت

بيش از 1000 هکتار فضاي سبز در برنامه چهارم توسط بخش خصوصي توسعه يافت
دوشنبه 2 اسفند 1389  02:36 ب.ظ

رييس جنگلداري اداره کل منابع طبيعي وآبخيزداري خراسان‌شمالي گفت: يک هزار و 169 هکتار فضاي سبز در قالب طرح جنگل‌کاري خصوصي در طول برنامه چهارم توسعه توسط بخش خصوصي توسعه يافته است.

حسن وحيدچوپاني در گفت وگو با خبرنگار ايسنا، با اشاره به اينکه يکي از اقداماتي که سبب روند توسعه جنگل و افزايش شاخص‌هاي کمي و کيفي اراضي جنگلي مي‌شود جنگل‌کاري و يا توسعه و غني‌سازي جنگل است، افزود: هدف از غني‌سازي و توسعه جنگل، جايگزيني و وارد کردن گونه‌هاي اصلي مانند ارس و داغداغان در اراضي جنگلي در پناه گونه‌هاي حامي از قبيل سياه تلو، زرشک و حتي گون است که اين گونه‌ها با حفظ شرايط محيط و ايجاد يک خرد اقليم مناسب، موجب استقرار گونه‌هاي اصلي مي‌شود.

وي ادامه داد: توسعه جنگل در اراضي که تا پنج درصد تاج پوشش جنگلي را داشته باشد انجام مي‌شود و غني‌سازي جنگلي نيز در پوششي تا 25 درصد در جهت افزايش روند کيفي گونه‌هاي جنگلي صورت مي‌پذيرد.

به گفته وحيدچوپاني اين امر همچنين در قسمتهاي تخريب شده جنگلي صورت مي‌گيرد.

وي مهمترين از موثر در موفقيت طرح‌هاي توسعه جنگلي و جنگل‌کاري به اقليم و خاک اشاره کرد و اظهار داشت: در مناطق خشک و نيمه خشکي که داري شرايط اقليمي ناپايدار و شکننده هستند مطالعه شرايط آب و هوايي و اقليمي در جهت توسعه اراضي جنگلي و مديريت آن بسيار مهم است.

اين مسئول بيان کرد: بافت، ساختمان، عمق خاک و سطح ايستايي آب‌هاي زيرزميني و ارتفاع از سطح دريا از عوامل مهم در اين بخش محسوب مي‌شود.

وي توضيح داد: جنگل‌کاري با هدف کشت گونه‌هاي فضاي سبز و افزايش سرانه فضاي سبز در اراضي غيرجنگلي در قالب طرح‌هاي جنگلکاري، پارک جنگلي، توسعه فضاي سبز و توسعه درختکاري انجام مي‌گيرد.

وي اشاره کرد: در اين راستا طي برنامه چهارم توسعه 826.4 هکتار فضاي سبز و 346.7 هکتار درخت کاري توسط اين اداره کل توسعه پيدا کرده؛ اين درحاليست که تعهد اين اداره کل براي توسعه جنگل کاري سه هزار و 549 هکتار بوده است.

رييس جنگلداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان‌شمالي علت اصلي عدم اجراي کامل تعهدات جنگل کاري دولتي را طي اين برنامه عدم تخصيص و تامين اعتبار اجرايي بيان کرد.

وي توضيح داد: اعتبار تخصيص يافته در سال جاري براي طرح جنگل کاري و توسعه فضاي سبز يک هزار و 182 ميليون ريال بوده؛ اين در حاليست که اين اعتبار در سال 85، يک هزار و 558 ميليون ريال بوده است و اعتبار تخصيص يافته براي طرح مديريت منابع جنگلي در سال جاري 549 ميليون ريال و در سال 85، 951 ميليون ريال بوده است.

وحيد چوپاني تصريح کرد: تعهد اين اداره کل براي توسعه جنگل، غني سازي و جنگل کاري طي برنامه چهارم توسعه 15 هزار و 500 هکتار است.

وي اظهار كرد: در صورت تخصيص اعتبارات لازم در اسفندماه سال جاري جنگل کاري با بذر و نهال 172 هکتار توسعه مي‌يابد؛ اين در حاليست که اين ميزان در سال گذشته 62.9 هکتار بوده است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها