عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

زندگینامه حضرت محمد(ص)

زندگینامه حضرت محمد(ص)
دوشنبه 2 اسفند 1389  02:37 ب.ظ

زندگینامه حضرت محمد(ص) نام: محمد بن عبدالله در تورات و برخي كتب آسماني «احمد» نامیده شده است. آمنه، دختر وهب، مادر حضرت محمد(ص) پیش از نام گذاري فرزندش توسط عبدالمطلب به محمّد، وي را«احمد» نامیده بود.كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم. القاب: رسول اللّه، نبي اللّه، مصطفي، محمود، امین، امّي، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... . منصب: آخرین پیامبر الهي، بنیان ‏گذار حكومت اسلامي و نخستین معصوم در دین مبین اسلام. تاریخ ولادت: روز جمعه، هفدهم ربیع الاول عام الفیل برابر با سال 570 میلادي(به روایت شیعه). بیشتر علماي اهل سنّت تولد آن حضرت را روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول آن سال دانسته‏اند. عام الفیل، همان سالي است كه ابرهه، با چندین هزار مرد جنگي از یمن به مكه یورش آورد تا خانه خدا(كعبه) را ویران سازد و همگان را به مذهب مسیحیت وادار سازد؛ اما او و سپاهیانش در مكه با تهاجم پرندگاني به نام ابابیل مواجه شده، به هلاكت رسیدند و به اهداف شوم خویش نایل نیامدند. آنان چون سوار بر فیل بودند، آن سال به سال فیل(عام الفیل) معروف گشت. محل تولد: مكه معظمه، در سرزمین حجاز(عربستان سعودي كنوني). نسب پدري: عبدالله بن عبدالمطلب(شیبة الحمد) بن هاشم(عمرو) بن عبدمناف بن قصّي بن كلاب بن مرّة بن كعب بن لوي بن غالب بن فهر بن مالك بن نضر(قریش) بن كنانة بن خزیمة بن مدركة بن الیاس بن مضر بن نزار بن معد بن عدنان.

از پیامبر اسلام(ص) روایت شده است كه هر گاه نسب من به عدنان رسید، همان جا نگاه دارید و از آن بالاتر نروید. اما در كتاب‏ هاي تاریخي، نسب آن حضرت تا حضرت آدم(ع) ثبت و ضبط شده است كه فاصله بین عدنان تا حضرت اسماعیل، فرزند ابراهیم خلیل الرحمن(ع) به هفت پشت مي‏ رسد. مادر: آمنه، دختر وهب بن عبد مناف. این بانوي جلیل القدر، در طهارت و تقوا در میان بانوان قریشي، كم‏نظیر و سرآمد همگان بود. وي پس از تولد حضرت محمّد(ص) دو سال و چهارماه و به روایتي شش سال زندگي كرد و سرانجام، در راه بازگشت از سفري كه به همراه تنها فرزندش، حضرت محمّد(ص) و خادمه‏اش، ام ایمن جهت دیدار با اقوام خویش عازم یثرب(مدینه) شده بود، در مكاني به نام «ابواء» بدرود حیات گفت و در همان جا مدفون گشت. و چون عبدالله، پدر حضرت محمد(ص) دو ماه(و به روایتي هفت ماه) پیش از ولادت فرزندش از دنیا رفته بود، كفالت آن حضرت را جدش، عبدالمطلب به عهده گرفت. نخست وي را به ثویبه(آزاد شده ابولهب) سپرد تا وي را شیر دهد و از او نگه ‏داري كند؛ اما پس از مدتي وي را به حلیمه، دختر عبدالله بن حارث سعدیه واگذار كرد. حلیمه گر چه دایه آن حضرت بود، اما به مدت پنج سال براي وي مادري كرد. مدت رسالت و زمام داري: از 27 رجب سال چهلم عام الفیل(610 میلادي)، كه در سن چهل سالگي به رسالت مبعوث شده بود، تا 28 صفر سال یازدهم هجري، كه رحلت فرمود، به مدت 23 سال عهده‏دار امر رسالت و نبوت بود. آن حضرت علاوه بر رسالت، به مدت ده سال امر زعامت و زمامداري مسلمانان را پس از مهاجرت به مدینه طیبه بر عهده داشت. تاریخ و سبب رحلت: دوشنبه 28 صفر، بنا به روایت بیشتر علماي شیعه و دوازدهم ربیع الاول بنا به قول اكثر علماي اهل سنّت، در سال یازدهم هجري، در سن 63 سالگي، در مدینه بر اثر زهري كه زني یهودي به نام زینب در جریان نبرد خیبر به آن حضرت خورانیده بود. معروف است كه پیامبر اسلام(ص) در بیماري وفاتش مي ‏فرمود: این بیماري از آثار غذاي مسمومي است كه آن زن یهودي پس از فتح خیبر براي من آورده بود. محل دفن: مدینه مشرفه، در سرزمین حجاز(عربستان سعودي كنوني) در همان خانه‏اي كه وفات یافته بود. هم اكنون مرقد مطهر آن حضرت، در مسجد النبي قرار دارد. همسران: 1. خدیجه بنت خویلد 2. سوده بنت زمعه 3. عایشه بنت ابي بكر 4. امّ شریك بنت دودان 5. حفصه بنت عمر 6. ام حبیبه بنت ابي سفیان 7. امّ سلمه بنت عاتكه 8. زینب بنت جحش 9. زینب بنت خزیمه 10. میمونه بنت حارث 11. جویریه بنت حارث 12. صفیّه بنت حي بن اخطب.


 فرزندان:  الف) پسران: 1. قاسم. او پیش از بعثت پیامبر اكرم(ص) تولد یافت. از این رو پیامبر(ص) را ابوالقاسم نامیدند. 2. عبدالله. این كودك چون پس از بعثت به دنیا آمده بود، وي را«طیّب» و«طاهر» مي ‏گفتند. 3. ابراهیم. او در اواخر سال هشتم هجري متولد شد و در رجب سال دهم هجري وفات یافت. عبدالله و قاسم از خدیجه كبري (س) و ابراهیم از ماریه قبطیه متولد شدند. و هر سه آنان در سنین كودكي از دنیا رفتند.


ب) دختران: 1. زینب(س) 2. رقیه(س) 3. ام كلثوم(س) 4. فاطمه زهرا(س) دختران پیامبر اسلام(ص) همگي از حضرت خدیجه(س) متولد شدند و تمام فرزندان رسول خدا (ص) جز فاطمه زهرا(س) پیش از رحلت آن حضرت، از دنیا رفته بودند. تنها فرزندي كه از آن حضرت در زمان رحلتش باقي مانده بود، فاطمه زهرا(س)، آخرین دختر وي بود. این بانوي مكرّمه، افتخار بانوان عالم، بلكه همه انسان‏ ها و مورد تقدیس و تكریم فرشتگان عرشي است. همو است كه مادر سبطین و امّ الأئمة المعصومین(ع) است. گر چه پیامبر اسلام(ص) به تمام خاندان مؤمن خویش علاقه‏مند بود، اما در میان همسرانش بیش از همه، به خدیجه كبري(س) و در میان فرزندانش بیش از همه، به فاطمه زهرا(س) علاقه‏مند بوده و اظهار محبت و لطف مي ‏فرمود.

منبع: كتاب خاندان عصمت(ع)

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها