عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

ولادت حضرت محمد(ص)

ولادت حضرت محمد(ص)
دوشنبه 2 اسفند 1389  02:37 ب.ظ

فرمايشات حضرت محمد(ص)

- «خوارترين مردم کسي است که مردم را خوار شمارد».
- «شجاع ترين مردم آن کس است که بر هوس خويش تسلط يابد».
- «بهترين کسب ها آن است که مرد با دست خود کار کند».
- «بهترين اقسام ايمان آن است که بداني هر جا هستي خدا با تست».
- «لذت حسود از همه کس کمتر است».
- «خدايا مرا به علم توانگر ساز و به حلم زينت بخش و به تقوي عزيز کن و به عافيت زيبايي ده».
- «ناتوان ترين مردم کسي است که از دعا ناتوان باشد».
- «پشيمان تر از همه مردم در روز قيامت، مردي است که آخرت خود را به دنياي ديگري فروخته است».
- «تواضع مايه بزرگي است، تواضع کنيد تا خدا شما را بزرگ کند».
- «صدقه موجب فزوني مال است، صدقه دهيد تا خدا مال تان را زياد کند».
- «صدقه خشم خداوند را فرو مي نشاند و از مرگ بد جلوگيري مي کند».
- «خداوند به وسيله نيکي با پدر و مادر عمر انسان را زياد مي کند».
- «نخستين چيزي که به حساب آن مي رسند نماز است».
- «از لجاجت بپرهيز که آغازش جهالت است و انجامش ندامت».
- «از يار بد بپرهيز که ترا به او شناسند».
- «استغفار وسيله محو گناهان است».
- «دروغ روزي را کاهش مي دهد».
- «با پدران خود نيکي کنيد تا فرزندان تان با شما نيکي کنند».
- «پرخوري دل را سخت مي کند».
- «سحرخيز باشيد، زيرا سحرخيزي مايه برکت است».
- «کمال نيکي آن است که در نهان همان کني که در آشکار انجام مي دهي».
- «به يکديگر هديه بدهيد تا رشته محبت تان استوار شود زيرا هديه موجب افزايش محبت مي گردد و کينه و کدورت را از ميان مي برد.»
- «توبه از گناه اين است که ديگر مرتکب آن نشوي».
- «گشاده رويي کينه را مي برد».
- «بهشت با ناملايمات قرين است و جهنم با خواستني ها همراه است».
- «صدقه گناه را از بين مي برد، چنان که آب آتش را خاموش مي کند».
- «حيا مايه زينت است».
- «تقوا مايه بزرگي است».
- «بهترين برادران شما کساني هستند که عيوب تان را به شما آشکارا بگويند».

ستاره حجاز

سال ها بود که زمين در حسرت باران حيات بخشي مي سوخت و درمان تشنگي، سياهي و تيرگي خود را از آسمان آبي انتظار داشت. سال ها بود که زمين به کوير خشک تعصبات و عقايد باطل و مرداب خرافات، تبديل شده بود که ناگاه در شبي فراموش نشدني، باران رحمت الهي شروع به باريدن کرد و زمين تشنه را سيراب ساخت و گُلي زيبا، بنام محمد مصطفي(ص) در کوير حجاز، شکوفا شد. تولد او، عطر دل انگيز ايمان را به مشام مشتاقان رساند و چشمه هاي جوشان معرفت را در سينه ها، جاري ساخت. آري با تولد او، کوير جهل و تعصب به بوستان مِهر و تفکر تبديل شد. آن پيام آور الهي، در شهر مقدس مکّه و در خانواده اي مؤمن و خداپرست، در شب 17 ربيع الاول به دنيا آمد و جهانِ هستي را با وجود مبارک خود، منوّر کرد.
اتفاقات شگرف

آن شب آسمان مکّه ستاره باران شده بود و ساکنان عرش ملکوت براي تحويل دادن امانت خود به زمين آمده بودند. در همان زمان کنگره هاي کاخ کسري فرو ريخت و آتشکده هاي فارس به خاموشي گرائيد و پي آمد اين تولد شياطين و طاغوت ها گريختند و بت هاي جاهلي يکي پس از ديگري سقوط کردند. نور ايمان به سراسر دنيا تابيد و پيام اسلام در قلب ها نفوذ کرد و بشر از چنگال ظلم و جهل، نجات يافت.

شعرهاي غيبي

يکي از معجزات رسول خدا(ص) اين است که هنگام تولد آن حضرت، اشعار بسيار زيبايي از طرف گويندگان نامعلومي خوانده شده است و سبب هدايت بسياري از مردم شده است. اکنون به ذکر چند نمونه از اين اشعار غيبي و آسماني مي پردازيم: هنگام ولادت حضرت محمد(ص)، آمنه مادر ايشان اشعاري را شنيد که خواننده آن معلوم نبود. آن اشعار اين گونه آغاز شده بود: «درود خدا و همه بندگان صالح، بر چراغ فروزان عالم هستي باد. او محمد مصطفي(ص) بهترين مردم است. هاله اي از پاکي احاطه اش کرده و زينت بخش و گزيده بشريت است. تا نسيم مشرق زمين بر چهره گل مي زند و کبوتران نغمه عشق به گوش هم مي سرايند، بر او رحمت خدا باد.» شخصي به نام«ورقه» مي گويد: در شب تولد رسول خدا(ص) در کنار بت بزرگ قبيله خود نشسته بودم و مشغول دعا کردن بودم که ناگهان صدايي را شنيدم. در کمال تعجب ديدم که بت به سخن آمده و مي گويد: «رسول خدا، متولد شد و ديگر پادشاهان به خواري افتادند و گمراهي و بت پرستي و شرک از ساحت بشريت زدوده گشت» پس از خواندن اين اشعار، بت بزرگ سقوط کرده و تکه تکه شد.

عزّت

سيره پيامبر اسلام، سيره عزّت در زندگي بود. در طول زندگي سراسر جهاد و مبارزه خود، هميشه عزيز بود و شکست ناپذير. او عزت را در تقواي الهي مي دانست و مي فرمود: «هر کس مي خواهد با عزت ترين مردم باشد، بايد تقواي الهي پيشه کند».

صبر و استقامت

نبي اکرم(ص) سمبل صبر و استقامت است. ايشان در تمام مدت تبليغ دين اسلام، با دشمني ها و آزارهاي مشرکان روبرو بود ولي هيچ گاه ناشکيبا و ناراضي نشدند. صبر، مادر تمام کمالات معنوي مي باشد. به همين دليل است که وقتي خداوند، مي خواهد به پيامبرش هديه اي بدهد، صبر و تبعات آن را هديه مي دهد. چنان که در حديث امام صادق(ع) آمده است که پيامبر فرمود: «جبرئيل به نزد من آمد و گفت: اي رسول خدا، پروردگار مرا با هديه اي به سوي تو فرستاده که چنين هديه اي را به کسي قبل از تو نداده است. پيامبر سؤال کردند که آن هديه چيست؟ گفت: صبر و نيکوتر از آن، پرسيدند و آن چيست؟ گفت: رضا[که خود محصول صبر است] و بهتر از آن. پرسيدند آن چيست؟ گفت: زهد و بهتر از آن. گفتند و آن چيست؟ پاسخ داد: اخلاص و بهتر از آن و...» به راستي که صبر، سرچشمه تمام فضايل معنوي است.

نظم و انضباط

رسول اکرم(ص) الگو و اسوه نظم در زندگي بودند. نظمي دقيق و الهي بر همه شئون و رفتار ايشان حاکم بود و در تمام مراحل زندگي ايشان، عينيت داشت. پيامبر اسلام (ص) هميشه ياران خود را به نظم در کارها دعوت مي فرمودند و خود براي آنان الگويي تمام بودند. در مسجدالنبي، چند ستون وجود داشت که رسول خدا(ص) کنار هر يک که مي نشست، معنايي خاص داشت و مسلمانان مي دانستند که هنگام چه کاري است. ستوني، خاص مردم. ستوني براي خلوت و ستوني براي شور و مشورت و تصميم گيري و بهمين ترتيب ساير ستون ها.

عدم تکلف

زندگي نبي اکرم بر عدم تکلف استوار بود و اين اصل مهم اسلامي، از افتخارات دين مبين ما است. ظاهر و باطن ايشان يکي بود. خود را، همان گونه که بودند نشان مي دادند. به هيچ وجه ظاهرسازي نمي کردند و مي فرمودند: «من و امتم از تکلف به دور هستيم. من اهل تکلف را دوست نمي دارم». اميرالمؤمنين(ع) مي فرمايد: «روزي عده اي از اصحاب به پيامبر(ص) گفتند: يا رسول اللّه اگر به دين اسلام گرويدن را به بعضي از مردم اجبار کني، مطمئنا آنان به اسلام مي گروند و تعداد ما مسلمانان خيلي زياد خواهد شد. پيامبر در پاسخ فرمود: من آن چنان نيستم که به ديدار خداوند بروم در حالي که دستوري را بدهم که بدعت در دين الهي باشد و من اهل تکلف نيستم.»

آزادگي

سيره پيامبر اکرم، سيره حريت و آزادگي است. هدف از بعثت ايشان، آزاد کردن انسان از زنجيرهاي شرک و ظلم است و رسالت ايشان، تربيت انسان هاي آزادانديش و جوانمرد است. پيامبر گرامي در انجام اين مهمّ، از جان و دل مايه گذاشت و شاگردان مکتب والاي ايشان، هر کدام سرمشق و الگوي آزاد مردان جهان هستند.

ويژگي هاي حضرت محمد(ص)

رسول خدا هرگز مسلماني را لعنت نکردند و هرگز کينه کسي را به دل نگرفتند و در مسايل شخصي از کسي انتقام جويي ننمودند. ايشان همه بدي ها و آزارهاي مشرکان را تحمل مي کردند و خشمگين نمي شدند. عفو و گذشت آن حضرت، تا آن جا بود که در کليه مسائلي که جزو«حدود الله» نبود و براي آن حدّ معين نشده بود، گذشت مي کردند. از ابن عباس نقل شده است که پيامبر(ص) در امور خير، بخشنده ترين مردم بودند و در ماه مبارک رمضان که جبرئيل را ملاقات مي کردند، بخشنده تر مي شدند و در امور خير از نسيم هم بخشنده تر مي شدند. ايشان در طول زندگي خود، همواره در راه صدق و راستي بودند و هرگز به مکر و حيله روي نياوردند و درس آزادمردي و آزاد انديشي را به بشريت عرضه کردند.

تفکر و تدبّر

زندگي رسول خدا(ص) بر تفکر و تدبّر استوار بود و هيچ کاري را بدون تفکر، انجام نمي داد. رسول الله به تمام اصحاب خود نيز توصيه مي کرد که در رابطه با دين خود تفکر کنند و بدون فکر، حرفي نزنند و کاري انجام ندهند و هميشه به سرانجام کار بينديشند و اين کار را سرلوحه زندگي خود قرار دهند. ايشان در وصيت خود به حضرت علي(ع) مي فرمايند: «هيچ عبادتي مانند تفکر، ارزشمند نيست.»

تواضع و فروتني

يکي از برجسته ترين صفات رسول خدا(ص) تواضع و فروتني بود. ايشان با اين که در اوج مقامات معنوي و الهي بودند اما مانند يک انسان معمولي بدون تشريفات و تجملات زندگي مي کردند و در مقابل مردم متواضع بودند و هيچ گاه از روي غرور و تکبر صحبت نمي کردند. ايشان کارهاي شخصي خود را به تنهايي انجام مي دادند و براي کمک به فقراء و محرومين به ياري شان مي شتافتند.

شجاعت و رشادت

رسول اکرم(ص) در ميدان کارزار و در مقابل دشمنان اسلام، مردانه مي جنگيدند و با رشادت و شجاعت از کيان اسلام دفاع مي کردند. حضرت علي(ع) مي فرمايند: «در روز جنگ بدر، من به پيامبر پناه بردم. در حالي که ايشان نزديک تر از من به دشمن بودند ولي چنان با اراده و استوار بودند که گويي اصلاً در ميدانِ جنگ دشمن نيست». حضرت رسول(ص)، در طول سال هاي مبارزه خود، هميشه قوت قلب و پناه مسلمانان بودند و دشمنان هميشه از هيبت ايشان در ترس به سر مي بردند.

سخاوت و بخشش

رسول خدا(ص) در زمان خود سخي ترين و بخشنده ترين فرد بودند. همگان به اين امر اعتراف مي کردند که رسول اکرم(ص) هيچ گاه به اندوختن مال و ثروت نمي پرداختند و هيچ وقت دينار و درهم پيش ايشان نمي ماند و همه را به مردم نيازمند مي دادند و در همه موارد، فقرا را بر خود ترجيح مي دادند. هر کس که نيازي داشت، رسول خدا شخصا به سراغ او مي رفتند و نيازش را برطرف مي ساختند و هيچ گاه براي اين کار خود بر سر آن ها منّت نمي گذاشتند.

خوشرويي و رضايت

رسول اکرم(ص) هميشه گشاده رو و خنده رو بودند و هيچ گاه در پيش مردم اخم نمي کردند و عصباني نمي شدند. ايشان کينه کسي را به دل نمي گرفتند و آزار و اذيت مشرکان و بت پرستان را تحمل مي کردند و خم به ابرو نمي آوردند. همين برخورد ايشان باعث شد که بسياري از مشرکان و بت پرستان از کردار زشت خود دست برداشته و به دين اسلام بگروند و در حلقه ياران واقعي حضرت در بيايند. خوش رويي ايشان باعث مي شد که همگان حضرت را دوست داشته و به حرف هاي ايشان توجه نمايند و مهرشان را به دل گيرند. ايشان در طول عمر خود هيچ گاه به کسي دشنام ندادند و حرف درشتي به کسي نزدند.

مسواک کردن

رسول اکرم(ص) به نظافت دهان و دندان خود فوق العاده اهميت مي دادند و هر شب سه مرتبه مسواک مي کردند. ايشان قبل از خواب و قبل از شروع به نماز و بعد از شام مسواک مي زدند و مي فرمودند: «من کراهت دارم که بميرم، در حالي که مقداري از غذا در لابلاي دندان هايم بماند». ايشان هميشه مسواک خود را که از چوب مخصوص بود، به همراه داشتند.

نشستن پيامبر

رسول خدا(ص) هميشه دو زانو و مؤدب مي نشستند و دست ها را روي زانو مي گذاشتند. مانند هنگامي که رو به قبله براي تشهد مي نشينند. در مجالس هميشه مراقب حال خود بودند و هيچ گاه در بالاي مجلس نمي نشستند و سعي مي کردند طوري بنشينند که رو به قبله باشند.

عطر زدن

رسول الله به عطر علاقه زيادي داشتند و هميشه و در همه حال از عطرهاي خوشبو استفاده مي کردند و به ديگران نيز سفارش مي کردند که هنگام نماز لباس هاي خود را عطرآگين نمايند. امام صادق(ع) مي فرمايند که رسول خدا در طول عمر خود بيش از هر چيز ديگر، عطريات را انفاق و تعارف مي کردند و مي فرمودند: استعمال عطر براي تقويت قلب بسيار مفيد است.

منبع: سايت حوزه

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 58933
دسترسی سریع به انجمن ها