عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

صلوات رمز محبت و وفاداري به پیامبر اکرم و خاندانش

صلوات رمز محبت و وفاداري به پیامبر اکرم و خاندانش
دوشنبه 2 اسفند 1389  02:41 ب.ظ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلي‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ یکي از اذکار مهمي که انسان را به خدا نزدیک مي ‏کند و در مسیر حق ثابت ‏قدم نگاه مي ‏دارد، صلوات بر پیامبر(ص) و آل اوست. درود و صلوات بر پیامبر(ص) موجب علوّ درجات و ثواب براي فرستندگان آن خواهد بود و دیگر این ‏که فرستادن صلوات سبب مي ‏شود نام و یاد پیامبر اکرم(ص) براي همیشه زنده و جاوید بماند. به همین دلیل آفریدگار عالم هستي و تمام فرشتگاني که تدبیر این جهان به فرمان حضرت حق بر عهده آن‏ ها گذارده شده است، بر او درود مي ‏فرستند. اکنون که چنین است تمام انسان‌ ها باید با این پیام جهان هستي هماهنگ شوند و بر او درود بفرستند: «اِنَّ اللهَ وَ ملائکَتَهُ یُصَلُّونَ علي النّبي یا ایّها الّذین آمنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلَّمُوا تسلیماً»(1)؛ خدا و فرشتگان بر پیامبر درود مي‏ فرستند؛ اي کساني که ایمان آورده‏اید، بر او درود فرستید و سلام گویید و کاملاً تسلیم(فرمان او) باشید.» درباره کیفیت صلوات بر پیامبر(ص)، در روایات بي‏ شماري که از طرق اهل سنت و اهل ‏بیت(ع) ‏رسیده، صریحاً آمده است که«آل محمد» را به هنگام صلوات بر«محمد» باید افزود در غیر این صورت صلوات ابتر و ناتمام خواهد بود. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: بر من درود ناقص نفرستید. گفتند: اي رسول خدا! درود ناقص چیست؟ حضرت فرمودند: این که بگویید: اللّهُمَّ صَلّ علي محمّدٍ. بلکه بگویید: اللّهُمَّ صَلّ علي محمّدٍ وَ آلِ محمّدٍ. پیامبر(ص)، گوهر گرانقدر در عالم آفرینش است و اگر به لطف الهي در دسترس انسان ‌ها قرار گرفته، نباید ارزانش بشمارند و ارج و مقام او را در پیشگاه پروردگار و نزد فرشتگان فراموش کنند. او انساني است که از میان انسان ‏ها برخاسته، ولي نه یک انسان عادي، بلکه انساني که یک جهان در وجودش خلاصه شده است.(2) ابوحمزه ثمالي از یکي از یاران پیامبر(ص) به نام"کعب ابن عجوه" چنین نقل مي ‏کند: هنگامي که آیه 56 سوره احزاب نازل شد، عرض کردیم"یا رسول الله! سلام بر تو را مي ‏دانیم، ولي صلوات بر تو چگونه است؟" فرمود، بگویید: «خدایا! صلوات و برکات خود را بر محمد(ص) قرار بده هم چنان که بر ابراهیم و آل ابراهیم(ع) قرار دادي. همانا تو ستوده و بخشنده‏اي و بر محمد(ص) و آل محمد(ص) برکت ببخش چنان که بر ابراهیم(ع)‏ و آل ابراهیم بخشیدي که تو ستوده و بزرگواري.»(3) رسول خدا فرمودند: «اِنَّ اولي النّاسَ بي‏ یَوْمَ القیامةِ أَکْثَرُهُمْ عَلي صَلاةً»؛ سزاوارترین مردم در روز قیامت به من آن کسي است که بیشتر بر من درود فرستد.»

 

کیفیت صلوات

درباره کیفیت صلوات بر پیامبر(ص)، در روایات بي ‏شماري که از طرق اهل سنت و اهل ‏بیت(ع) ‏رسیده، صریحاً آمده است که«آل محمد» را به هنگام صلوات بر«محمد» باید افزود در غیر این صورت صلوات ابتر و ناتمام خواهد بود. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: بر من درود ناقص نفرستید. گفتند: اي رسول خدا! درود ناقص چیست؟ حضرت فرمودند: این که بگویید: اللّهُمَّ صَلّ علي محمّدٍ. بلکه بگویید: اللّهُمَّ صَلَّ علي محمّدٍ وَ آلِ محمّدٍ.(4) امام صادق(ع) نقل مي ‏کند که روزي رسول خدا(ص) از امیرالمؤمنین(ع) پرسیدند: آیا نمي‏ خواهي مژده‏اي به تو بدهم؟ آن حضرت جواب داد: چرا، پدر و مادرم فداي تو که همیشه مژده ‏دهنده به همه خیرها هستي. پیامبر اکرم(ص) فرمود: چند لحظه پیش جبرئیل(ع) چیز عجیبي به من گفت: امیرالمؤمنین(ع)‏ پرسید: چه گفت: اي رسول خدا!، پیامبر(ص) جواب دادند: جبرئیل(ع) به من گفت: اگر شخصي بر من صلوات بفرستد و پس از آن بر اهل ‌بیت من نیز صلوات فرستد، درهاي آسمان براي او گشوده شده و فرشتگان هفتاد صلوات براي او مي ‏فرستند و این عمل باعث ریختن گناهان مي ‏شود. آن گاه همان گونه که برگ از درخت مي ‏ریزد، گناهان نیز از او مي ‏ریزند و خداوند متعال مي ‏فرماید: خواسته تو را اجابت نمودم و کامروا و سعادتمند هستي. آن گاه خطاب به فرشتگان مي ‏فرماید: فرشتگانم! شما هفتاد صلوات بر او مي ‏فرستید و من هفتصد صلوات. پیامبر اضافه کرد: اما هنگامي که بر من صلوات مي‏ فرستد، پس از آن بر اهل ‏بیتم صلوات نفرستد، بین آن صلوات و آسمان، هفتاد حجاب است و خداي بزرگ مي‏ فرماید: خواسته تو را نپذیرفتم و سعادتمند و کامروا نگشتي. فرشتگانم! دعاي او را بالا نبرید مگر زماني که عترت پیامبر(ص) را به صلوات بر پیامبر (ص) ملحق سازد و هم چنان این دعا بالا نمي‏ رود تا زماني که عترت من در صلوات به من ملحق شوند.(5) هم چنین در روایات سخت تأکید شده است که در هر روز جمعه بر محمد و اهل‏ بیت او هزار مرتبه صلوات بفرستید و در روزهاي دیگر صد مرتبه و نیز امام محمد باقر(ع) فرمود: هیچ عبادتي در روز جمعه نزد من محبوب ‏تر از صلوات بر محمد و آل محمد(ص) نیست.

 

زمان و مکان صلوات‏

صلوات بر پیامبر(ص) محدودیت زماني و مکاني ندارد اما در احادیث و روایات تأکید شده است که مناسب‏ ترین زمان براي درود و صلوات بر پیامبر(ص) روز جمعه و شب جمعه است. پیامبر(ص) فرمودند: «اذا کانَ یَوْمُ الجُمُعَةِ وَ لَیْلَةُ الجُمُعَةِ فَاَکْثِروُا الصَّلاةَ عَلي» (6)؛ چون روز جمعه و شب جمعه شود، بسیار بر من صلوات و درود بفرستید. هم چنین در روایات سخت تأکید شده است که در هر روز جمعه بر محمد و اهل ‏بیت او هزار مرتبه صلوات بفرستید و در روزهاي دیگر صد مرتبه(7) و نیز امام محمد باقر(ع) فرمود: «ما مِنْ شَي‏ءٍ یُعْبَدُ اللهُ بِهِ یَوْمَ الجُمُعَةِ اَحَبُّ اِلي مِنَ الصّلاةِ عَلي‏ مُحمّدٍ وَ آلِ محمّدٍ»(8)؛ هیچ عبادتي در روز جمعه نزد من محبوب ‏تر از صلوات بر محمد و آل محمد(ص) نیست. هم چنین در احادیث و روایات تأکید شده است که در تمام مکان ‏ها(جز موارد محدود) زبان مي ‏تواند به ذکر صلوات مشغول باشد. باز پیامبر(ص) در این زمینه فرموده‏اند: «حیثُما کُنْتُمْ فَصَلُّوا عَلي فَاِنَّ صلاتَکُمْ تَبْلُغُني»(9)؛ هر کجا باشید بر من صلوات بفرستید؛ زیرا صلوات شما در هر مکاني به من مي ‏رسد. مهم ‏ترین زمان ‏ها و مکان‌ هایي که به فرستادن صلوات در آن ها تأکیده شده به شرح زیر است:
1) در هر مکاني که نام پیامبر(ص) ذکر شود.
2) در ابتداي هر کلامي که داراي قدر و ارزش است؛ مثل خطبه‏ ها، سخنراني‏ ها و... که بهتر است با صلوات آغاز شود.
3) در ابتدا و انتهاي وضو.
4) هنگام ورود یا عبور از کنار مسجد.
5) در تعقیب نمازها، مخصوصاً نمازهاي صبح و مغرب.
6) قبل و بعد از دعا.
7) در خطبه‏ هاي نماز جمعه، عیدین و روز عید غدیر.
8) در هر شبانه‏روز.
9) در ماه مبارک رجب، مخصوصاً روز عید مبعث.
10) در ماه‏ هاي شعبان و رمضان.
11) هنگام بوییدن گل و ریحان.
12) بعد از عطسه کردن خود یا دیگري.
13) هنگام ذکر و به یادآوردن نام خداوند.
14) هنگام اراده سفر.
15) هنگام سوارشدن بر مرکب.
16) هنگام طي مسیري که به صورت سرازیري است.
17) بعد از گفتن«اللّهم لبیک» در احرام حج.
18) هنگام داخل ‏شدن در مسجدالحرام.
19) هنگام استلام حجر اسماعیل.
20) هنگام انجام طواف و سعي بین صفا و مروه.
21) هنگام وداع در میان رکن و باب در روز عرفه.
22) هنگام وقوف در مشعر.
23) هنگام ذکر و به یادآوردن نام خداوند متعال.
24) هنگام ذبح قرباني و بریدن سر حیوانات.
25) هنگام طي مسافت راه مدینه.
26) هنگام مشاهده مدینه منوّره و حرم رسول خدا(ص).
27) هنگام توجه به قبر مقدس رسول خدا در بین قبر و منبر.
28) در ابتداي درس حدیث.
29) در ابتداي موعظه، هدایت و راهنمایي دیگران.
30) هنگام برخاستن از مجلس.
31) هنگام مصافحه با برادر مسلمان.

پی نوشت ‌ها:
1) احزاب، 56.
2) تفسیر نمونه، ج‏17، ص ‏418.
3) آثارالصادقین، آیت‏الله احسان ‏بخش، ج‏11، ص‏210.
4) نقل روایت از مرحوم فیض‏الإسلام در ترجمه صحیفه سجادیه.
5) ثواب الاعمال، شیخ صدوق، ص‏377.
6) آثارالصادقین، ج‏11، ص‏211.
7) اصول کافي، کلیني، ج‏3، ص‏416.
8) همان، ص‏213.
9) کنزالعمال، ج‏1، ص ‏489.

منبع: مکتب اسلام، شماره 6، 1382.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها