عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مشكل اقتصاد ايران بهره‌وري پايين نيروي كار و سرمايه است

مشكل اقتصاد ايران بهره‌وري پايين نيروي كار و سرمايه است
دوشنبه 2 اسفند 1389  03:21 ب.ظ

عضو هسته پژوهشي سازمان امور اقتصادي كرمان:
مشكل اقتصاد ايران بهره‌وري پايين نيروي كار و سرمايه است

خبرگزاري فارس: عضو هسته پژوهشي سازمان امور اقتصادي و دارايي استان كرمان گفت: مشكل اقتصاد ايران پايين بودن بهره‌وري نيروي كار، سرمايه و عدم تمايل به سرمايه‌گذاري است كه بايد در نگاه خرد بررسي شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از كرمان، محسن زاينده‌رودي در كارگاه آموزشي تخصصي هدفمندسازي يارانه‌ها ريشه اصلي مشكلات ساختار اقتصادي ايران را مشكل خرد اقتصادي دانست و اظهار داشت: تاكنون ديدگاه ما به اين مسئله نگاه كلان بوده و قصد داشتيم، تورم و بيكاري را حل كنيم.
وي با بيان اينكه بهبود شاخص‌هاي كلان تنها به صورت اسمي بوده و به زيربناي اصلي اين مشكل توجه نكرده‌ايم، بيان داشت: مشكل اقتصاد ايران پايين بودن بهره‌وري نيروي كار، سرمايه و عدم تمايل به سرمايه‌گذاري است كه بايد در نگاه خرد بررسي شود.
زاينده‌رودي تصريح كرد: علت اين نگاه كلان در 50 سال گذشته و افزايش درآمدهاي نفتي در جريان شريان‌هاي اقتصادي است و ما صرفاً توليد ناخالص ملي را افزايش داديم و سرمايه‌گذاري هم در كارخانه و فيزيكي بوده است.
عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد كرمان خاطرنشان كرد: دولت‌هاي گذشته هم كه قصد اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها را داشتند، با نحوه اجراي آن بيگانه بودند و راه حل آن را نمي‌دانستند.
اين مسئول افزود: بهبود مسائل خرد به بهبود شاخص‌هاي كلان منجر مي‌شود و به طور واقعي افزايش توليد ناخالص ملي و توسعه را داريم.
وي با تأكيد بر اينكه بايد مديريت درست و بهينه منابع را داشته باشيم، گفت: ايران كشور ثروتمندي است و منابع عظيم طبيعي، خارجي، ارزي و انساني داريم كه اگر اين منابع را درست هدايت نكنيم، نمي‌توانيم به اهداف كلان برسيم.
زاينده‌رودي ابراز داشت: دولت كار بزرگي را آغاز كرده و راه زيادي را در پيش دارد، همچنان كه طرح تحول اقتصادي هفت بسته دارد و بايد با هم حركت كنند، بايد بسته‌هاي ديگري در مورد تحول فرهنگي، سياسي، امنيتي و قضايي نيز داشته باشيم.
عضو هسته پژوهشي سازمان امور اقتصادي و دارايي استان كرمان تصريح كرد: خانواده‌ها و بنگاه‌ها مي‌توانند، درست و صحيح مصرف كنند تا مازاد هزينه را در جاي ديگر به كار ببرند و موجب افزايش توليد بهره‌وري و ناخالص ملي شوند.
وي با اشاره به تخصيص‌دهي بهينه منابع تصريح كرد: اين نكته به معني صرفه‌جويي در كاهش مصرف موردي و جايگزيني كالاهاي ارزان‌تر و بهينه است.
زاينده‌رودي يادآور شد: تغيير قيمت‌هاي نسبي است كه روي تخصيص‌دهي بهينه منابع كار و الگوي مصرف تغيير ايجاد مي‌كند.
اين مسئول بيان داشت: در اين جريان دو نكته مهم تأثير بر روي آثار كارايي و توزيعي است كه افزايش قيمت‌ها موجب مي‌شود، بنگاه از سرمايه‌گذاري فرسوده خارج شده و قيمت كالا را پايين بياورد و در نتيجه انرژي كمتري مصرف مي‌كند. اصلاح الگوي مصرف يعني با همان درآمد ثابت رفاه بيشتري را ايجاد كرد.
وي اذعان داشت: براي شناسايي الگوي مصرف در استان كرمان رفتار مصرف‌كننده و خانواده‌ها در روستاها و شهرها بررسي شده و تخمين اوليه نشان داد كه خانواده نسبت به تغيير قيمت‌ها واكنش خوبي نشان داده و مصرف خود را كاهش داده است.
زاينده‌روي در پايان ابراز داشت: ما بايد حساسيت را براي مردم به منظور اندازه‌گيري مصرف انرژي ايجاد كنيم و نتايجي كه از اين طرح طي چند سال آينده به دست مي‌آيد، طي 32 سال گذشته نداشته‌ايم.
انتهاي پيام/ن10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها