عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس در يزد برگزار مي‌شود

نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس در يزد برگزار مي‌شود
دوشنبه 2 اسفند 1389  03:21 ب.ظ

به ميزباني استان يزد؛
نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس در يزد برگزار مي‌شود

خبرگزاري فارس: مديركل بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس از برگزاري نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس به ميزباني يزد خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از يزد، علي هژبري در نشستي خبري با گراميداشت ميلاد حضرت رسول (ص) و هفته وحدت اظهار داشت: نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس در روزهاي سوم تا پنجم اسفندماه جاري در يزد برگزار مي‌شود.
وي با اشاره به جايگاه شعر در انتقال ارزش‌هاي دفاع مقدس افزود: بهره‌مندي از هنر شعر براي ترويج ارزش‌ها و معارف ديني يكي از شاهكارهايي است كه در فرهنگ ما از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است.
هژبري با اشاره به سخن امام (ره) در مورد اهميت شعر مبني بر «زبان شعر بسيار گوياتر از هنرهاي ديگر است» بيان داشت: تلاش مي‌كنيم از اين هنر براي ترويج فرهنگ دفاع مقدس استفاده كنيم.
وي همچنين با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب درباره جايگاه شعر و شاعري عنوان كرد: به تعبير ايشان، شعر و هنر اصيل‌ترين، خالصانه‌ترين و گيراترين زبان‌هاست.
هژبري با اشاره به قدمت استفاده از شعر در حماسه خاطرنشان كرد: در حماسه‌هاي صدر اسلام همچنين در حماسه عاشورا و بعدها براي ترويج مفاهيم ارزشي اسلامي از زبان شعر استفاده شده است.
وي با اشاره به رجزهاي عاشورا كه از زبان ياران امام حسين (ع) در مقابل سپاهيان دشمن نقل شده است، افزود: اين رجزها در واقع پيام‌هاي بلند حادثه كربلا بود كه در قالب شعر مطرح شده است.
هژبري خاطرنشان كرد: در عصر معاصر نيز در دوران دفاع مقدس از اين زبان اصيل و گيرا استفاده شده و امروز ماندگارترين اثرات تبليغي دفاع مقدس، سروده‌هاي حماسي است كه در قالب دكلمه و مداحي در جبهه اجرا شده و امروز اكنون به يادگار مانده است.
وي با اشاره به اهداف برگزاري كنگره شعر دفاع مقدس بيان داشت: اين كنگره‌ها به عنوان يكي از برنامه‌هاي مستمر دوران دفاع مقدس در طول 18 سال گذشته به طور مستمر برگزار شده و امسال نيز نوزدهمين دوره از اين كنگره به ميزباني يزد برگزار خواهد شد.
هژبري، هماهنگي خوب در يزد در برگزاري بخش استاني اين جشنواره، تعامل سازنده ميان بنياد حفظ آثار و استانداري و ... علت اصلي واگذاري ميزباني برگزاري اين دوره از جشنواره به استان يزد بوده است.
وي با اشاره به محورهاي برگزاري اين كنگره عنوان كرد: اين كنگره در چهار موضوع و محور شامل شعر دفاع مقدس، شعر دفاع مقدس با بهره‌گيري از مضامين عاشورايي با نگاهي به حماسه حسيني، شعر مقاومت ملل با نگاه ويژه به انتفاضه فلسطين و مبارزات حق‌طلبانه مردم لبنان و شعر كودك و نوجوان با گرايش دفاع مقدس برگزار مي‌شود.
مديركل بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس بيان داشت: اين كنگره از صبح روز سوم اسفندماه در سالن شهداي امدادگر هلال‌احمر يزد برگزار مي‌شود.
وي با اشاره به اقدامات انجام شده براي برگزاري اين كنگره سراسري عنوان كرد: ستادي با هشت كميته با مسئوليت استاندار در استانداري فعال شده كه مديران بنياد شهيد و امور ايثارگران و مديركل امنيتي و انتظامي در طول چهار ماه برنامه‌ريزي‌هاي متعددي براي برگزاري اين كنگره انجام داده‌اند.
هژبري؛ طراحي و چاپ بنر، طراحي تمبر يادبود، پوستر ويژه كنگره، تهيه سرودي با عنوان «داغ شقايق» و ... را از برنامه‌هاي تبليغاتي و فرهنگي اين كنگره برشمرد.
وي افزود: هم‌اكنون آمادگي پذيرايي از شاعران سراسر كشور و بيش از 5 هزار مهمان اين كنگره در پنج نوبت وجود دارد و در اين كنگره ميزبان فرماندهان نظامي و انتظامي كشور، يادگاران هشت سال دفاع مقدس، شاعران برجسته شعر دفاع مقدس، مديران كل حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس استان‌ها، مديران ادبيات و انتشارات نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس و شاعران برگزيده شعر دفاع مقدس از سراسر كشور خواهيم بود.
هژبري همچنين از تجليل از حجت‌الاسلام ذكريا اخلاقي، شاعر پيشكسوت دوران دفاع مقدس، تجليل از مقام شامخ شهيدان منتظرقائم و شهيد عاصي‌زاده و خانواده‌هاي آنها به عنوان نمادهاي ايثار و مجاهدت استان يزد و ... به عنوان ديگر برنامه‌هاي اين كنگره ياد كرد.
انتهاي پيام/ي10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها