عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

تقويت خودكنترلي بهترين راه درمان مشكلات دنداني است

تقويت خودكنترلي بهترين راه درمان مشكلات دنداني است
دوشنبه 2 اسفند 1389  03:22 ب.ظ

مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه پزشكي مشهد:
تقويت خودكنترلي بهترين راه درمان مشكلات دنداني است

خبرگزاري فارس: مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: تقويت خود كنترلي بهترين راه درمان مشكلات دنداني است و بهترين نتيجه را به دنبال دارد.

عبدالله هروي در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: سلامتي و امنيت دو مقوله مهم در رشد و توسعه جوامع انساني است و برخورداري از رفاه كامل جسمي، رواني، اجتماعي و اقتصادي رابه معناي واقعي كلمه سلامتي مي‌گويند.
مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشكي مشهد تاكيد كرد: يكي از عوامل بسيار موثر در سلامتي انسان‌ها برخورداري از دهان و دندان سالم و عاري از هرگونه پوسيدگي است، كه اين دو بيماري در بسياري از ممالك دنيا و به‌ويژه در ايران به وفور مشاهده مي‌شود.
وي با اشاره به اين موضوع كه شايع‌ترين علت از دست رفتن دندان‌ها قبل از 35 سالگي پوسيدگي دندان و بعد از‌آن بيماري‌هاي لثه‌اي است و خاطر نشان كرد: در پژوهشي كه در سال 1382 توسط وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكي بر روي كودكان 12 ساله ايراني انجام شد، حدود 62 درصد آنها داراي پوسيدگي دندان و 18 درصد نيز مبتلا به بيماري لثه بودند.
هروي افزود: در تحقيق ديگري كه در سال 1380 در مورد افراد 40 ساله ايراني انجام شد حدود 98 درصد آنها به بيماري لثه و الياف نگهدارنده دندان‌ها مبتلا بودند و همچنين پوسيدگي دندان‌ها در جنس مونث به مقدار 20 درصد از مذكرها بيشتر و شيوع آن در مناطق روستايي از شهري كمتر بوده است.
مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشكي مشهد تاكيد كرد: كودكان 12 ساله‌اي كه مادران آنها داراي تحصيلات دانشگاهي بودند به مقدار 30 درصد كمتر از افرادي كه مادرشان بي‌سواد بود مبتلا به پوسيدگي بودند.
وي اقدامات انجام شده توسط سازمان‌هاي متولي سلامت را كافي ندانست و گفت: براي بهبود وضعيت موجود بايد پديده Salf care (خودمراقبتي) در بين مردم تقويت شود و مواردي كه مردم مي‌توانند با اجراي آن در بهبود شرايط بهداشت دهان و دندان خود مشاركت نمايند به آنها يادآوري شود.
مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشكي مشهد در رابطه بامواردي كه بايد براي خودكنترلي به مردم گوشزد شود، اظهار داشت: استفاده از مواد غذايي مناسب و غيرپوسيدگي‌زا به ويژه لبنيات و سبزيجات و ميوه‌هاي تازه كه حاوي ويتامين‌هاي A,B.C است و توجه به تغذيه در تمام دوره‌هاي زندگي به ويژه در دوران بارداري به دليل تاثير بر سلامت دهان مادر و جنين خيلي ضروري است.
مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشكي مشهد ادامه داد: كاهش تعداد دفعات مصرف مواد قندي در كنترل بيماري‌هاي دهان‌ و دندان امري ضروري است زيرا بعد از هر بار كه از مواد قندي استفاده مي‌شود.
وي تاكيد كرد: محيط دهان بعد از پنج دقيقه اسيدي شده و تا يك ساعت ادامه دارد و اسيد توليد شده چنانچه به طور مكرر ايجاد شود مي‌تواند منجر به تخريب ميناي دندان و آغاز فرآيند پوسيدگي بشود.
وي تاكيد كرد: مسواك زدن به روش صحيح و شستشوي دهان بعد از هر بار مصرف مواد قندي مي‌تواند از تخريب ميناي دندان جلوگيري كند، ضمناً ‌برابر آمارهاي موجود سرانه مصرف شكر هر ايراني شش برابر سرانه مصرف ساير كشورها است و در ايران 30 كيلوگرم و در دنيا پنج كيلوگرم شكر مصرف مي‌شود.
وي سومين عامل در جلوگيري از بروز مشكلات دهاني را مسواك زدن و استفاده از نخ دندان دانست و گفت: مسواك و نخ دندان با كمك همديگر مي‌توانند تمام سطوح دندان‌ها را تميز كرده و از توليد پلاك ميكروبي كه علت ايجاد بيماري‌هاي لثه و پوسيدگي دندان‌ها است، جلوگيري كند.
مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشكي مشهد افزود: هيچكدام از موارد بيان شده به تنهايي قادر به جلوگيري از تشكيل پلاك ميكروبي نيست و چنانچه از نخ دندان‌هاي حاوي فلورايد استفاده كنيم فوايد آن بيشتر است.
هروي با بيان اينكه استفاده از فلورايد به‌ منظور مقاوم كردن دندان‌ها در برابر پوسيدگي اثر مستقيمي دارد، خاطرنشان كرد: فلورايد معمولا در آب‌هاي آشاميدني وجود دارد ولي به دليل اينكه در اكثريت منابع آب‌هاي آشاميدني مقدار آن كمتر از مقدار نرمال (يك ميلي‌گرم در ليتر آب)‌ است بايد اين كمبود از طريق خمير دندان‌ها‌، ژل فلورايد، قرص‌ها و دهانشويه‌هاي حاوي فلورايد تامين شود.
مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشكي مشهد ادامه داد: مردم در نهايت براي اطلاع از وضعيت سلامت دهان و دندان خود و به منظور پيشگيري از بيماري‌هاي دهان و دندان لازم است حداقل هر ماه يكبار براي انجام معاينات كامل دهان به دندانپزشك مراجعه كنند كه اين مدت در اطفال كه نسبت به بيماري‌هاي دهان و دندان آسيب پذيرتر هستند به سه ماه تقليل يابد.
انتهاي پيام/م10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها