عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اخبار فرهنگي روز

اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:00 ب.ظ

تورانيان به فارس خبر داد:
انتشار غيرقانوني برخي كتب دانشگاهي‌ در دانشگاه‌هاي كشور

خبرگزاري فارس: عضو هيئت مديره انجمن ناشران دانشگاهي با اشاره به مشكلات چاپ و نشر كتاب‌هاي دانشگاهي گفت: تكثير غيرقانوني كتاب‌هاي دانشگاهي و يا تكثير چندين فصل از يك كتاب در دانشگاه‌ها سبب مي‌شود اصل كتاب فروش نرود.

علي‌اكبر تورانيان عضو هيئت مديره انجمن ناشران دانشگاهي در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاري فارس‌ درباره مشكلات كتاب‌هاي دانشگاهي اظهار داشت: تمام ناشران در حال فعاليت هستند اما مشكلات فراواني در عرصه كتب دانشگاهي ديده مي‌شود كه نخستين مشكل، فروش اين كتاب‌ها است.

وي با اشاره به اخذ ماليات از ناشران كتاب‌هاي دانشگاهي افزود: حوزه‌هاي مالياتي عمدتا به شكل سليقه‌اي عمل مي‌كنند؛ با اينكه گفته شده ناشران از پرداخت ماليات معاف هستند اما از آنها ماليات اخذ مي‌شود.

به گفته عضو هيئت مديره انجمن ناشران دانشگاهي، حوزه‌هاي مالياتي شروع به اخذ ماليات از ناشران كرده‌اند‌ كه اين امر با بحث معافيت در تناقض است و اداره دارايي به بهانه‌هاي مختلف شروع به جمع‌آوري ماليات كرده است.

تورانيان ادامه داد: از سوي ديگر بخشنامه جديدي به چاپخانه‌ها ارسال شده مبني بر اينكه ناشراني كه كتاب‌هاي خود را به چاپخانه سفارش مي‌دهند، بايد ماليات بر ارزش افزوده 3 درصد بپردازند كه اين مسئله سبب افزايش قيمت كتاب‌هاي دانشگاهي‌ عليرغم خواسته ناشرين مي‌شود؛ از سوي ديگر نيز به سبب بحث قيمت ركود كتاب را شاهد خواهيم بود.

وي ‌گفت: معضل حادي كه امروز همه با‌ آن مواجه هستيم، موضوع تكثير غير‌قانوني كتاب‌هاست كه توسط عده‌اي سودجو باب شده است؛ اين عده برخي كتب را تكثير و افست كرده و از اين طريق راهي بازار مي‌كنند كه اين موضوع خسارت‌هاي سنگيني را به ناشرين و صاحب اثر وارد مي‌كند.

عضو هيئت مديره انجمن ناشران دانشگاهي با بيان اينكه ناشران از اين موضوع احساس خطر مي‌كنند، گفت: از وزارت ارشاد خواستاريم هر‌چه سريع‌تر وارد اين موضوع شده و از طريق قضايي به مشكلات رسيدگي كند.

تورانيان اضافه كرد: اين تكثير غيرقانوني كتاب‌ها گاهي در مكان‌هايي كه جنبه قانوني و رسمي دارند، انجام مي‌شود، به‌طوري‌كه بخشي از اين كتاب‌ها در دانشگاه‌ها تكثير مي‌شود و يا تكثير چندين فصل از يك كتاب در دانشگاه سبب مي‌شود اصل كتاب مخاطب نداشته و كتاب فروش نرود كه اين موضوع انگيزه ناشران را براي سرمايه‌گذاري كتاب‌ها كاهش مي‌دهد.

وي به موضوع كاربري محل فعاليت ناشران و مراكز پخش اشاره و تصريح كرد: شهرداري با ناشران در مراكز پخش برخورد منفي دارد چراكه مراكز پخش همانند ناشران پروانه‌ ندارند و شهرداري نيز با اين افراد برخورد كرده و از فعاليتشان جلوگيري مي‌كند كه لازم است اين موضوع حل شود.

عضو هيئت مديره انجمن ناشران دانشگاهي صنعت نشر كشور را آماتور دانست و تصريح كرد: مؤسسه‌ انتشاراتي بايد شامل قسمت‌ تحقيقات و پژوهش هيئت علمي باشد؛ اينكه ناشري به شكل سنتي و بدون كار كارشناسي اقدام به نشر مي‌كند، اين اثر فروش نخواهد رفت و ناشر دچار خسران اقتصادي مي‌شود

تورانيان با تأكيد بر اينكه براي ناشران بايد دانشكده‌هاي چاپ و نشر تأسيس شود، گفت: ناشران بايد به شكل حرفه‌اي دوره ببينند و در اين راستا كار حرفه‌اي انجام شود كه تمام اين امور نياز به بنيه مالي دارد.

وي يادآور شد: امروز بخش‌ عمده توليدات به سبب نداشتن نقدينگي برزمين مانده و توليدات به حداقل رسيده است.

عضو هيئت مديره انجمن ناشران دانشگاهي خاطرنشان كرد: هيئت امناي كتابخانه‌هاي كشور، كتاب‌هاي دانشگاهي را نمي‌گيرند، اما كتاب دانشگاهي نيز بايد در كتابخانه‌هاي عمومي كشور باشد، اين مسائل راهكارهايي است كه به ناشر كمك مي‌كند تا كتابش در كتابخانه‌هاي كشور، مراكز تخصصي،‌ كتابخانه دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادها باشد.

تورانيان در پايان تأكيد كرد: وزارت ارشاد با حمايت بيشتر مي‌تواند انگيزه ناشران را ارتقاء دهد تا بتوانيم شاهد فعاليت‌هاي گسترده باشيم.
انتهاي پيام/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:01 ب.ظ

كشف اثري از «دافنه دوموريه» بعد از 70 سال

خبرگزاري فارس: مجموعه داستان كوتاهي به قلم «دافنه دوموريه» بعد از گذشت 70 سال كشف و به زودي در اختيار علاقمندان به آثار اين نويسنده قرار مي‌گيرد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از تلگراف، اين مجموعه داستان به قلم «دوموريه» كه با عنوان «عروسك» شهرت دارد و مجموعه‌اي از 13 داستان كوتاه است كه به زودي منتشر و روانه بازار كتاب مي‌شود.
«موريه» در اين داستان‌ها روايت‌هاي مختلفي از زندگي مردان و زناني به رشته تحرير مي‌آورد كه در موقعيت‌هاي داستاني بي‌نظيري قرار گرفته‌اند. به اعتقاد كارشناسان اين اثر با ايجاز و جذابيت قلم «دوموريه» مخاطبان بسياري را به سوي خود جذب خواهد كرد.
اين مجموعه داستان كه توسط خانم «ويلمور» يكي از علاقمندان به آثار اين نويسنده كشف شده است قرار است به زودي با همكاري نشر «ويراگو» منتشر و در كتابفروشي‌ها و مراكز فرهنگي عرضه شود.
«ويلمور» درباره اين اثر مي‌گويد: علاقه زيادي به آثار «دافنه دوموريه» دارم و تمامي آثار و مجموعه‌هاي قديمي او را نگهداري مي‌كنم. حتي مجموعه‌اي از آثاري كه در روزنامه‌ها و مجلات درباره اين نويسنده در آمريكا و انگلستان به رشته تحرير در مي‌آيد را جمع‌آوري مي‌كنم. يك روز در حال جست‌وجو ميان آثار اين نويسنده بودم كه به طور اتفاقي مجموعه داستاني از او يافتم كه به طور حيرت‌انگيزي امروز كمتر در اختيار خوانندگان آثار اين نويسنده قرار گرفته است.
مجموعه داستان «عروسك» به قلم «دوموريه» قرار است در ماه مي سال جاري منتشر شده و وارد كتابفروشي‌ها شود. اين اثر پس از 70 سال منتشر و وارد بازار كتاب خواهد شد.
از آثار اين نويسنده كه پيش از اين به فارسي نيز ترجمه شده است مي‌توان به رمان «ربكا» اشاره كرد.
انتهاي پيام/و/3

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:01 ب.ظ

رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي خبر داد:
برگزاري مسابقات قرآن و احكام ويژه دانش آموزان كم شنوا و ناشنوا

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي كشور از برگزاري مسابقات قرآن در رشته حفظ و مفاهيم و احكام در بين دانش آموزان كم شنوا و ناشنوا كشور خبر داد.

به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» به نقل از مركز اطلاع رساني و روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش استثنايي ، سوسن كشاورز افزود: مرحله استاني اين دوره از مسابقات قرآن و احكام، دهه دوم ارديبهشت سال 90 به شكل متمركز برگزار خواهد شد.

وي ادامه داد: اين دوره از مسابقات در 3 رشته حفظ قرآن كريم و ترجمه آيات و احكام در دو دوره راهنمايي و متوسطه برگزار مي شود.

رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي افزود : مسابقات قرآن به صورت كتبي و 3 گزينه اي برگزار مي شود و منبع مورد نظر ويژه دانش آموزان دوره راهنمايي سوره هاي مباركه الكوثر، النصر، المسد، القدر، التين، الشرح، الفيل، الهمزه و الكافرون است.

كشاورز گفت: در دوره متوسطه نيز سوره هاي مباركه القارعه ، الزلزله، علق ( 10 آيه اول )، الضحي، قريش، الماعون، الشمس و الطارق ( 10 آيه اول ) محتواي مسابقه را تشكيل مي دهد.

وي با بيان اينكه مسابقات بخش احكام در دو مرحله كتبي و عملي برگزار مي شود ، تصريح كرد : محتواي مسابقات احكام نيز در دوره راهنمايي سر فصل هاي طهارت ، وضو ، تيمم، نماز ، روزه و خمس است.

محتواي دوره متوسطه نيز علاوه بر سر فصل هاي دوره راهنمايي ، راه هاي دستيابي به احكام ديني ، اجتهاد ، تقليد ، شرايط مرجع تقليد ، مطهرات و زكات تشكيل مي دهد.

وي افزود : بخش عملي مسابقات احكام نيز افعال وضو ، تيمم ، خواندن يك نماز چهار ركعتي ، چگونگي تطهير فرش با آب قليل و كر و مصاديق احكام تشكيل مي دهد.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:01 ب.ظ

تكرار/ نامه سرگشاده يك نويسنده به سران قوا و مسئولان نظام
شما مالك باشيد و بخروشيد كه اگر مصلحتي باشد، علي صدايتان خواهد كرد

خبرگزاري فارس: كاظم رستمي از شاعران جوان و متعهد كشور در نامه‌اي خطاب به سران قوا مي‌نويسد: شما مالك باشيد و بخروشيد كه اگر مصلحتي باشد، علي صدايتان خواهد كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس، كاظم رستمي از شاعران جوان و متعهد كشور و فعال در سرودن اشعار ضدفتنه، نامه‌اي سرگشاده‌اي درباره اتفاقات اخير به سران قوا و مسئولان نظام نوشته و در اختيار خبرگزاري فارس قرار داده است. وي در اين نامه نوشته است:

بسم الله الرحمن الرحيم
روزگا غريبيست، يا بهتر است گفته شود، روزگار غرايب است، تو گويي قرا نيست چيزي و كسي بر قرار كار خويش و عهد خويش باشد و اين سخني است كه شرحش تنها از شعر برمي‌آيد و بس ... پس بماند تا عهد شعر...
اما از همين وارونگي روزگار است كه مثل مني ناگزير مي‌شود متن ديني و سياسي و اجتماعي و اجرايي و ... الخ بنويسد
اللَّهُ وَلِيُّ الَّذِينَ آمنو يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ الي النُّورِ وَ الَّذِينَ كفرو اوليائهمم الطَّاغُوتُ يُخْرِجُونَهُمْ مِنَ النُّورِ الي الظُّلُمَاتِ
لازم نيست كه مرجع تقليد باشي، يا پير طريقت، كه بفهمي و بداني كه ولايت حضرت الله هست و هستي عالم وجود است و غير از آن ولايت شيطان است كه طاغوت است و استكبار و لازم نيست كه كاشف اسرار باشي تا ببيني كه اين دو ولايت در همه لحظات و آنات زندگي و بندگي ناس جريان دارد و سعادت و شقاوت انسان، به اختياري است كه به او داده‌اند و گفته‌اند كه لا اكراه في الدين...، يعني كه بي‌اجبار و اكراهي آنچه شرط بلاغ بود با او گفته‌اند كه خواست پند گيرد و خواست ملال كه رضوان و دوزخ، باطن همين خواست و اراده است.
مخاطب اين حرف‌ها كه مي‌نويسم سران قواي اين نظام اسلامي‌اند و لابد كه ايشان همه از شيعيان معتقد و قائل به ولايت حضرات معصومين و مومن به فتواني فقيه باني انقلاب، حضرت روح‌الله هستند و از شرح و تطويل عوام الناسي چون من بي‌نياز؛ پس شما را به خدا بخوانيد و تأمل كنيد كه اينها حرف‌هاي يكي از ميليون‌ها مردم صبور و خون دل خورده اينملك و مملكت است...

رستمي درد دل خود را اول با رئيس قوه‌قضائيه شروع مي‌كند و مي‌نويسد:

* حرف اول
رياست محترم قوه قضاييه
آيت‌الله آملي لاريجاني
برادر عزيزم، ‌سخن را با شما آغاز كردم كه مي‌دانم اهل طريقتي و سرباز آخرين سفير الهي، و اين كاش فرصت نجوايي بود تا ناچار به عيان‌گويي اسرار نمي‌شدم و نبودم، كه تنفس در فضاي روحاني حجره‌هاي سربازي امام عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف) فضيلتي است كه تفاوتي آشكار و به حق، در معرفت ولايت مي‌سازد اگر اهليت باشد.
سخن بر سر فتنه‌ايست كه بر اين ملك و مملكت شيعه رفت و آنچه امروز و ديروز از سند قضا توقع مي‌رود و مي‌رفت و حرف حقي كه تو در مصلحت ملك و رأي و نظر حضرت ولي به اشاره و كنايه مي‌زني.
پس من هم سخن به اشاره‌‌ات مي‌گويم، باشد كه حديث مفصل بخواني از اين مجمل و نرنجي كه در طريقت ما كافريست رنجيدن ...، صفين را كه يادت هست، غرش طوفاني مالك را و آخرين گام‌هايش تا بركندن ريشه خيمه نفاق و كفر و فتنه و نداي حيدر كرار كه به بازگشتش خواند، او رفت و علي به بازگشتش خواند!

وي همچنين مي‌نويسد: بگذار به اشارتي ديگر بگويم كه اشارتش هم استخوان سوز و روح‌گداز است اما چاره نيست و لابد كه مي‌داني و مي‌بيني كه نه من جامه مرثيه دارم و نه اين مجال مجال مرثيه است و اينها كه مي‌نويسم ضجه‌هاي روح زجركشيده تاريخ شيعه و تكليف طاقت سوز اهل بصيرت و صبر است، پس بيا باز با مركب عبرت برويم كه تو خود، اين راه‌ها را خوب مي‌شناسي و من تذكرم و بس، صحنه صحنه سوختن تاريخ است، ماجرا ماجراي خانه ملكوتي آل‌رسول (صلي الله عليه و آله و سلم) است و هيزم و آتش شمشير بيعت و كوچه و ... قصه‌اي كه بيش از اينش را الحمدللله مكلف به بيان نيستم، اما چرا هيچكس نيامد، به جز عصمت الله؟! و مگر به جز با علي (عليه السلام) با ديگران هم نجواي صبر و سكوت كرده بود پيغمبر؟ و اصلا اين چه تماشايي بود كه همه تماشاچي شدند الا بنت النبي (سلام الله عليها)؟ آيا اگر تكليفي بود اول به او نمي‌گفتند؟‌ خوشا به آنكه اقدام كرد و والي هفت آسمان ، دعوت به صبرش كرد.
بس كنم كه اگر در خانه كس باشد، همينم بس باشد...

رستمي خطاب ره رئيس دستگاه قضا مي‌گويد: برادر عزيزم، تو مالك باش و بخروش كه اگر مصلحتي باشد، علي(ع) صدايت خواهد كرد تو دست به شمشير ببر و از ناموس خدا به دفاع برخيز كه اگر لازم باشد، به صبر و سكوتت خواهند خواند و اگر نشسته‌اي كه ولي به دفاعت بخواند، هيهات كه والي از خون ابن ملجم هم مي‌گذرد....

بگذار از عتاب نمودن من و تو هم كاري از پيش برود كه صفايي دارد و لذتي شاربين را ...

كاظم رستمي در بندي ديگر از اين نامه رئيس جمهور مورد خطاب قرار مي‌دهد و مي‌نويسد:

* حرف دوم
رياست محترم جمهور
برادر عزيزم جناب احمدي‌‌نژاد

مقدمه را كه نوشتم و شما هم خوانده‌اي لابد كه تذكر است و لازم، چرا كه امتحان ولايت، سخت‌ترين امتحان هستي است كه حتي والي زمان و مكان را هم در ليله المبيت به همين امتحان و در مراتبي فوق عقل انسان، آزمودند و حيدر كرار مكرر شد.

و من و تو هم امتحاني داريم كه طاقت‌سوز است در مرتبه خودمان كه گاهي است كه بايد از خويش و عقل و مصلحت و رفاقت، بگذري و چه سخت است چنين گذشتني ... و بماند.

حرف من با تو از سنخ خودت است، كاملا اجرايي و شدني...
سخن يكي است و آن اينكه اگر چه مي‌دانم دست بسته‌اي، اما در تمام دنيا به قدري كه ما ديديم در مقابل تهديد نرم، نوعي برخورد نرم و البته سيستماتيك و فارسي بگويم: سنت شده، وجود دارد كه ما نداريم!
آرزو در دل نگارنده خشكيد كه از پس يكسال كه اهل سقيفه، فتنه را علني كرده‌اند، از ميان خيل بزرگان و اساتيد و برجستگان، كسي هم پيدا شود و تحليلي جامعه‌شناختي كند، فرقه‌اي را كه عموما در كمربند شمالي پايتخت مي‌زيند و از اركان نظام دولتي و ديواني اين ملك‌اند، تا پاسخ روشني‌ داده شود به اينكه اينان در چه سال‌هايي آرام آرام و به عنوان يك طبقه اجتماعي رشد كردند؟
شهرك‌هايي مثل غرب و سعادت‌آباد و ... در چه سالياني ساخته و محل اسكان شدند و يا دچار انفجار جمعيتي شدند؟ طبقه مديران ابتدا تا تكنوكرات و توسعه زده و حالا ليبرال لائيك و يا ليبرال چپ شده‌اند و در سال‌هاي معروف به سازندگي عمدتا از شهرستان‌ها به تهران كوچيدند و كوچانده شدند چه كساني بودند به لحاظ تفكر و چه كردند به لحاظ عمل؟ فرزندان اين فرقه اجتماعي و گسترش اين شبكه محلي در نسل بعد، چه گروهي با چه مشخصه‌هاي اجتماعي ساخت و ساخته؟ و سوالات بسياري از اين دست كه طرح و پاسخشان حقايق دهشتناكي را روشن مي‌كند كه پرده از فتنه هوشمند و عظيمي كه گفته‌اند بزرگتر از فتنه دجال است بر مي‌دارد و عظمها و عقل‌ها را به مقابله‌اش مجهز مي‌سازد... و بماند.
و اما آن سخن اجرايي اينكه، چرا نبايد سنت‌هايي در چرخه اداري و نظام اجتماعي وجود داشته باشد كه وقتي كسي به فتنه و آشوب، پرداخت به صورتي نرم و بدون برخورد فيزيكي از مواهب و امتيازهاي اجتماعي و اداري محروم شود كه اين عين عدالت است.

نگارنده و بسياري از مردمي كه با دقت و بصيرت، حوادث فتنه‌گون يكسال اخير را به نظاره و تحليل نشسته‌اند مي‌بينند و مي‌دانند كه بسياري از كانون‌هاي توطئه و فتنه در داخل و حتي در كف خيابان‌ها و يا محيط‌هاي فرهنگي و علمي، به صورت مشخص و آشكار از بدنه و كارمندان سيستم اداري و ديواني مملكت هستند كه به قول دوست طنز‌پردازي: آب و دانشان با ماست و جيك حيك و قدقدشان مال ديگري!
گو اين كه حالا ديگر كار شمرصفتان عاص چهره، به كرايه‌كردن فواحش و اهل فسق و فجور كشيده و با چنين قوم مسخ‌ شده‌ايي، تكليف روشن است.
كوتاه سخن اينكه با اهالي حقد و كليه و تعصب و تكبر بايد كه برخوردي شايسته خودشان شود و بهترين و موثرترين برخوردها هم برخوردهاي نرم اجتماعي است كه تعريف و شرحش در اين مقال نمي‌گنجد، اما از جمله موارديست كه تصورش تصديق مي‌آورد.
بادا كه به اين امر مهم پرداخته شود كه تنها بخش بسيار كوچكي از هدفمندي مواهب و عدال محرزي، در بحثهاي خرد اقتصادي از قبيل يارانه‌هاست و عدالت اجتماعي يعني اينكه كارمند و كارشناس و مدير مياني دولتي يا ديواني و قضايي و شركتي كه نان از بيت‌المال مسلمين مي‌خورند و به قدرت طاقت و توان بذر نفاق و كينه مي‌پاشند و غروب هم كيف به دست به سر سطل آشغال‌هاي ميعادگاه مي‌روند را، عدم برخوردها چنين كرده ... چرا كه مي‌دانند حقوق و منزلت و اعتبارشان بجاست و ... الخ.
شايد اين يك مورد را بشود از كشورهاي غربي آموخت، اگر چه كه ايشان از اين روش در سركوب حقيقت‌جويان و عدالت‌خواهان بهره مي‌برند اما كار نظام ما هم از رأفت و رحمت گذشته و روي در حماقت دارد، روژه‌ گارودي فرانسوي، امير باراكاي آمريكايي و حتي همين دانشجويان معترض فرانسوي و انگليسي را ببينيد و بپرسيد كه خود به خود و سيستماتيك از چه ميزان، مواهب اجتماعي محروم شده‌اند؟ و مي‌شوند و خواهند شد ...؛ سر سوزني كه كه مي‌شود آموخت و پياده كرد تا وضعي نشود كه جمعيتي متورم از حرام و حلال و مستكبر و متكبر از ويژه‌خواري و رأس‌نشيني، ميليون‌ها انسان را كه در نه دي و بيست و دو بهمن پارسال و امسال نمايشي از حضورشان را نشان داده‌اند، به سخره بگيرند و به خون دل خوردن مبتلايشان كنند!
البته سخن از برخورد نيست، بلكه سخن از سنت شدن قواعدي عقلايي است، مثل اينكه در سيستم بانكي وقتي مديري خطا كند خود به خود دوباره تحويل دار مي‌شود!

و رستمي در انتها سخنش را رئيس مجلس شوراي اسلامي در ميان مي‌گذارد:

* حرف سوم
رياست محترم مجلس
جناب آقاي لاريجاني
نماينده محترم مجلس
مسئولين و اعاظم قوم!
... قُلْ مَنْ كانَ يَرْجُو لِقاءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صالِحاً وَ لا يُشْرِكْ بِعِبادَةِ رَبِّهِ أَحَداً (كهف آيه 110)
بگو هر كس اميد دارد به لقاء پروردگارش پس عمل صالحي انجام دهد و هرگز احدي را در عبادت پروردگارش شريك نگرداند و راست گفت خداوند علي اعلي كه راهي به لقاء حضرتش نيست مگر يك عمل صالح ... و مگر عمل صالحي بجز ولايت، وجود دارد؟
بدانيد كه نه فقط مقابل ملت و آرمان‌هايش و امام سفر كرده و شهيدان به خون طپيدهاش، بلكه مقابل مظلوميت حيدر كرار و آه سوخته دختر رسول خدا و جگر پاره‌پاره حسن مجتبي و پيكر بي‌سر حسين ابن علي و رنج‌هاي معصومين (صلوات‌الله عليهم اجمعين) مسئوليد و اين سخني به بازيچه نيست، اگر اهل تفكر باشيد.
همه آنچه در بالا به اشاره گذشت، قانون مي‌خواهد و طرح، اين از شمايان مي‌آيد و بس ...، كه در هر لحظه امتحان مي‌شويد كه به ولايت حق آري مي‌گوييد يا سر تسليم به ولايت طاغوت خم مي‌كنيد.
آخرين اشاره هم سخن اين پير ولي‌شناس باشد:
عن جابر ابن عبدالله، انه قال: والله ما كنا نعرف المنافقين علي عهد رسول الله صلي الله عليه و آله الا ببغضهم عليا عليه‌السلام

وي در پايان نامه‌اش چنين مي‌نويسد: در جمعه‌اي كه گذشت و در راهپيمايي كه حتي برگزار كنندگانش از كنترل خشم و بغض ملت عاجز شده بودند، پيرمردي كنار من بود كه با فرياد و گريه توأمان شعار مي‌داد و مي‌گفت به خدا ديگر صبرمان تمام شده...، هر بار كه شيريني حضور ملت و لذت ولايت‌مداري و عبادت جمعي را مي‌چشيم، با نعره‌هاي كريه مشتي يزيد صفت كه عقده‌هاي مرواني دارند، كاممان تلخ مي‌شود! چقدر بياييم؟ نه دي، بيست و دو بهمن پارسال و امسال و ده‌ها بار ديگر و هر بار با بغضي تازه و اشكي تازه ... گويا بايد مردم بيايند و خودشان كار را يكسره كنند، كه آن روز روز فتح تهران و عاشوراي پيروزي حسينيان خواهد بود.
الَّا انَّ حزب‌الله هُمُ الْغالِبُونَ

كاظم رستمي
انتهاي پيام/و/4

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:02 ب.ظ

در گفت‌وگو با فارس عنوان شد:
گروه كر فرهنگسراي بهمن اثري از«مرتضي حنانه» را مي‌خواند

خبرگزاري فارس: گروه كر فرهنگسراي بهمن قطعه «بزرگداشت فردوسي» از ساخته‌هاي «مرتضي حنانه» را كنسرت خود در جشنواره موسيقي فجر اجرا مي‌كند.

«بابك ميلاني» رهبر گروه كر فرهنگسراي بهمن در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس در خصوص اجراي اثر از مرتضي حنانه در بيست و ششمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر گفت: به دنبال اجراي گروه كر فرهنسگراي بهمن در بخش رقابتي اين دوره از جشنواره، قطعه «بزرگداشت فردوسي» از ساخته‌هاي «مرتضي حنانه» را به خاطر خاص بودنش بواسطه برخورد متفاوتي كه براي ايجاد يك فضاي ايراني دارد و نيز زيبايي‌اش آن را براي ايجاد تنوع در رپرتوار قرار داديم.
وي ادامه داد: مرتضي حنانه اين اثر را براي يك آواز و پيانو نوشته و ما تصميم داريم بدون هيج دخل و تصرفي و فقط با جايگزين كردن تمامي خوانندگان گروه كر به جاي يك خواننده آن را به صحنه ببريم كه در اجراي اين قطعه بهاره مهدوي نوازنده پيانو گروه كر را همراهي مي‌كند.
رهبر گروه كر فرهنگسراي بهمن با اشاره به رپرتوار اجرايي در اين كنسرت اظهار داشت: تمام تفكرم بر اين بود كه رپرتواري با فضاي موسيقي ايراني انتخاب كنم كه هم مخاطب پسند و هم از نظر كيفي در سطح مناسبي باشد بر اين اساس قطعات زيبايي از آهنگسازان معتبر ايراني كه بر اساس ترانه‌هاي فولكلور و محلي ساخته شده‌اند را برگزيدم كه به عقيده من اين رپرتوار از پيچيدگي خاصي از نظر هارمونيك، ريتميك و ... برخوردار است.
وي افزود: در اين برنامه قطعات كردي هراويه، آخ ليلو و كراس چرمي از تنظيمات آلفرد ماردويان،‌ ماه بانو ساخته آقاجانيان،‌بزرگداشت فردوسي از مرتضي حنانه، قطعه لري ليلامه، توبيو از منطقه ممسني با تنظيم آقاجانيان، واسونك شيرازي با تنظيم آلفرد ماردويان، قطعات آذري ‌آه‌ديلبر با تنظيم ثمين باغچه‌بان و آي‌ديلبر را اجرا خواهيم كرد.
اين مدرس دانشگاه در خصوص انتخاب رپرتواري از موسيقي‌هاي محلي ايران گفت: كار روي بستر موسيقي ايراني و ترغيب، تشويق و آشناتر كردن مخاطبان با فضاي موسيقي ايراني و كشف توانايي‌ها و پتانسيل موسقي ايراني ،يكي از دلايل بنده براي اين انتخاب بوده است. به عقيده من موسيقي نواحي ايران اين پتانسيل را دارد كه آهنگسازان بتوانند قطعات ماندگاري از نغمات آن را بسازند و با اين كار بستر فرهنگي را گسترده‌تر كنند.
ميلاني با اشاره وضعيت گروه كر فرهنگسراي بهمن اظهار داشت: سطح فني يك گروه به اعضا و رهبر آن برمي‌گردد نه موقعيت مكاني و يا جغرافيايي آن. درواقع افراد، رپرتوار انتخابي ، رهبر گروه و ميزان تمرينات همه در بالابردن سطح هنري گروه موثرند و با توجه به اينكه فرهنگسراي بهمن از نظر موقعيت جغرافيايي در جنوب شهر قرار دارد ممكن است اين ذهنيت براي مخاطب ايجاد شود كه گروه از منظر هنري در جايگاه مناسبي نيست و اين در حالي است كه تمامي خواننده‌هاي گروه همگي فارغ التحصيل و يا دانشجوي موسيقي هستند و سالهاي سال در گروههاي مطرح تجربه خوانندگي داشته‌اند.
ميلاني در خاتمه خاطر نشان كرد:به نظر من نبود زمان كافي، بودجه و امكانات تنها عواملي هستند كه باعث عدم بالار رفتن سطح حرفه‌اي گروهها مي‌شوند.
گروه كر فرهنگسراي بهمن به رهبري بابك ميلاني 5 اسفند ساعت 20 در ايوان سمش به روي صحنه مي‌رود.
انتهاي پيام/ا

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:02 ب.ظ

سيدجواد هاشمي «نشاني سوم» را در تهران و گيلان مي‌سازد

خبرگزاري فارس: تصويربرداري تله‌فيلم «نشاني سوم» به كارگرداني و تهيه كنندگي سيدجواد هاشمي با مضمون اجتماعي در تهران ادامه دارد و تدوين همزمان تصاوير در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، حدود 20 درصد از تصويربرداري تله‌فيلم «نشاني سوم» به كارگرداني سيد جواد هاشمي انجام شده و تدوين همزمان تصاوير توسط يوسف طاهريان و سيدجوادهاشمي درحال انجام است.
تصويربرداري فيلم طبق برنامه ريزي انجام شده در تهران و استان گيلان و در لوكيشن‌هاي مختلف از جمله تعميرگاه، خانه، شركت، اداره اوقاف در تهران و در استان گيلان (املش) انجام خواهد شد.
داستان فيلم توسط سيدجواد هاشمي با مضموني اجتماعي با رگه‌هاي ديني نوشته شده و داستان درباره فرزاد و عظيم است كه به خاطر طلبي كه از رضا دارند مجبور مي‌شوند پدر رضا را بدزدند تا به طلب خود برسند، پدر رضا نشانه‌هايي براي يافتن پول به آنها مي‌‌دهد و...
در اين فيلم رامين راستاد، مهدي صبايي، سيد جواد هاشمي، محمد شيري، شيوا بلوريان، محمدرضا عطايي فر، مرتضي كاظمي، بهار ارجمند، حسين ميرزائيان، سعيد بحرالعلومي، عارف برهمن، مجيد اكبري و با حضور مهدي فقيه به ايفاي نقش مي‌پردازند.
تعدادي از عواملي كه در ساخت فيلم همكاري دارند، عبارتند از:
نويسنده فيلمنامه، كارگردان و تهيه كننده: سيد جواد هاشمي/ مديرتوليد و مديربرنامه ريزي: ايرج طايفه/ مديرتصويربرداري: پيروز جابري/ صدابردار: رضا نظري‌نيا/ طراح صحنه و لباس: علي شايانفر/ طراح گريم: عليرضا قومي/ آهنگساز: شهروز حقي/ دستيار اول كارگردان: عباس دلدار/ دستيار كارگردان: آيه نايب زاده/ منشي صحنه: مينا شهبازي/ عكاس: ليلا خوش‌كنار/ مديرتداركات: شهرام دانشگريان.
انتهاي پيام/ا

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:02 ب.ظ

تكرار/ حسيني در نشست داوران جايزه كتاب سال مطرح كرد:
الزام معاونت فرهنگي به حمايت مادي و خريد آثار برگزيده كتاب سال

خبرگزاري فارس: خبرگزاري فارس: وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به حمايت از آثار برگزيده كتاب سال گفت: اين حمايت بايد از سوي معاونت امور فرهنگي به شكل مادي انجام شود و با خريد تعداد بيشتري از اين آثار زمينه را براي حمايت اين آثار و ارسال به كتابخانه‌هاي كشور فراهم آوريم.


گزارش تصويري مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار فارس، سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، شامگاه گذشته طي نشست صميمي در جمع اهالي قلم، جمعي از برگزيدگان و داوران جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران در هتل لاله تهران، گفت: بايد با تبليغات بيشتر آثار برگزيده را بيش از گذشته به جامعه معرفي و معاونت فرهنگي از آنها حمايت كند.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم عنوان كرد: قصد ما اكتفا به كارهاي سطحي و نازل نيست و انتخاب يك اثر به عنوان برگزيده يا شايسته تقدير در جايزه كتاب سال، بايد آثار مثبتي نيز در پي داشته باشند.
وي به مبحث حمايت اشاره كرد و ادامه داد: اين حمايت بايد از سوي معاونت امور فرهنگي نيز به شكل مادي انجام شود و با خريد تعداد بيشتري از اين آثار زمينه را براي حمايت اين آثار و ارسال به كتابخانه‌هاي كشور فراهم آوريم.
وي در خاتمه سخنان خود به مبحث حمايت تاكيد و اضافه كرد: مي‌توان با الگو برداري از حوزه‌هاي ديگر بهترين كتاب سال را نيز انتخاب كرد. همه افتخار ما اين است كه در مسيري حركت كنيم كه پيامبر (ص) و خاندان عصمت و طهارت عليهم‌السلام حركت كردند؛ «دل سراپرده محبت اوست/ ديده آينده دار طلعت اوست»

* خريد آثار برگزيده قرآني و علوم انساني تا 3000نسخه

معاون امور فرهنگي وزير ارشاد نيز از ديگر سخنرانان اين ضيافت بود كه در سخناني با اشاره به اينكه در آستانه ميلاد با سعادت پيامبر(ص) تاريخ ساز و بصيرت آفرين قرار داريم كه از سوي فرزند برومندش امام (ره) به عنوان هفته وحدت هوشمندانه نام نهاده شده، همچنين ميلاد امام جعفر صادق (ع) را در پيش داريم كه تقابل اين دو نمايانگر فرهنگ علوي و نبوي است، گفت: هدف از اين محفل گرم پاسداشت زحمات و تلاش‌هاي دوستاني است كه در طي مدت گذشته براي برگزاري و انتخاب كتاب سال زحمت كشيده‌اند، پس اعلام مي‌كنم از 5 اثر برگزيده بخش قرآني و كتاب‌هاي حوزه علوم انساني بين 1000 تا 3000 نسخه خريداري خواهيم كرد.
دري همچنين از دائمي شدن دبيرخانه جايزه كتاب سال خبر داد و اظهار داشت: با ابلاغيه‌اي براي نخستين بار تصميم بر آن شد اين دبيرخانه از اين پس به شكل دائمي به فعاليت خود ادامه دهد؛ چرا كه كتاب سال جش بزرگ فرهنگي در جمهوري اسلامي است كه هر دوره آن با جنب و جوش بيشتري برگزار مي‌شود، اما همواره يك سوال مطرح است كه چه كنيم كتاب سال در طراز آرمان‌ها و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و حوزه فرهنگي انقلاب ظهور پيدا كند؟
وي تصريح كرد: البته به رغم تمايز و اهميتي كه كتاب سال با ساير جشنواره‌ها دارد، مي‌توان مدعي شد كه هيچ جشنواره‌اي در سطح كتاب سال، طي سال در كشور برگزار نمي‌شود، اما بايد به اين سوال پاسخ داد.
به گفته دري، آيا بايد مقررات و آئين‌نامه‌هاي كتاب سال را تغيير دهيم؟ آيا بايد در برخي موضوعات سخت‌گيري كنيم؟ يا متناسب با بضاعت علمي در هر دوره نوسان در دوره‌ها را شاهد باشيم؛ در سال گذشته بالغ بر 61 هزار و 500 كتاب منتشر شد و به حق بايد دانست انتخاب اثري از اين ميان كار دشواري است.
وي با اشاره به هيات‌هاي علمي بيان كرد: براي نخستين بار هيات‌هاي علمي تشكيل شد كه به اعتبار كتاب سال كمك كرد، گرچه دو ويژگي مهم در كتاب سال بروز يافت؛ يكي بخش بررسي ترجمه‌هاي قرآني طي 20 سال گذشته و بخشي هم تجليل از ادبيات پايداري جهان كه در كنار بخش ايثار و شهادت برپا شد.
وي همچنين به بحث راهكارهاي موثر در برگزاري جايزه كتاب سال اشاره كرد و ابراز داشت: معتقدم كتاب سال بايد مهندسي شود و طرح‌ها و ايده‌هايي كه از جمله در اين محفل گرم مطرح شد در دوره 29 و 30 بايد عملي شود.
وي در خاتمه با تاكيد بر حمايت ارشاد از آثار حوزه علوم انساني و بخش قرآني سخنان خود را پايان داد.

* حميدزاده: 20هزار عنوان كتاب به دبيرخانه بيست و هشتمين دوره كتاب سال جمهوري اسلامي ايران رسيد

مجيد حميدزاده دبير بيست و هشتمين كتاب سال جمهوري اسلامي ايران با تبريك فرا رسيدن ميلاد پيامبر اكرم (ص)با ارائه گزارشي از برپايي كتاب سال گفت: در بيست و هشتمين دوره كتاب سال جمهوري اسلامي ايران حدود 20 هزار عنوان كتاب به دبيرخانه جشنواره رسيد كه در مرحله نخست توسط چهار نفر از داوران دبيرخانه، آثار مورد ارزيابي قرار گرفتند و حدود يك چهارم كتاب‌ها به مرحله بعدي راه يافتند.
به گفته وي، در مرحله دوم كه 5 هزار عنوان اثر موجود بود، اين تعداد توسط سه داور مورد ارزيابي قرار گرفتند كه 261 عنوان از اين تعداد به مرحله سوم راه يافت و در مرحله نهايي اين تعداد در گروه‌هاي يازده‌گانه مورد ارزيابي قرار گرفتند.
دبير بيست و هشتمين كتاب سال جمهوري اسلامي ايران با اشاره به اين گروه‌ها عنوان كرد: كليات، فلسفه، زبان‌شناسي، دين، علوم اجتماعي، علوم كاربردي، علوم محض، زبان، ادبيات، هنر، تاريخ و جغرافيا؛ اما يك گروه هم به حسب سني و نه موضوعي به جهت اهميت تحت عنوان گروه كودك و نوجوان در نظر گرفته شده كه جمعا 11گروه را تشكيل مي‌دهند كه آثار در اين گروه‌ها مورد داوري قرار گرفتند كه در نهايت از اين گروه‌ها نتايجي اخذ شد.
دبير بيست و هشتمين كتاب سال جمهوري اسلامي ايران ادامه داد: 261 اثر به مرحله پاياني راه يافتند كه 55 عنوان منتخب و 17 عنوان برگزيده و 37 عنوان شايسته تقدير شدند.
وي با اشاره به دو محور ديگر در اين جايزه بيان كرد: دو محور ديگر در اين دوره كتاب سال گنجانده شده؛ نخست جايزه جنبي «فرهنگ جهاد، ايثار و شهادت» و محور ويژه به نام محور قرآني است.
حميدزاده با اشاره به محور قرآني بيان كرد: در اين گروه ترجمه‌هاي انجام شده قرآن پس از انقلاب اسلامي تا دهه 80 مورد بررسي قرار گرفته‌‌اند.
وي در پايان سخنان خود گفت: در اين دوره هزار و سيصد نفر در بخش داوري با دبيرخانه در 66 گروه همكاري داشتند كه حاضران در مجلس و ضيافت امشب گلچيني از آنها هستند.

گفتني است در اين مراسم نصري، حجت‌الاسلام محمدعلي خوشاب، استاد ولي، حبيب‌الله عظيمي، پرويز حبيب آبادي، جعفري بيهقي و سردار رحيم صفوي نيز در سخناني پيشنهاداتي را ارائه كردند.
در اين مراسم بخشي به نام «تريبون آزاد» در نظر گرفته شده بود كه حاضران و برگزيدگان مي‌توانستند زماني اندك پيشنهاد و انتقاد ارائه دهند.
انتهاي پيام/و/6

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:02 ب.ظ

فراخوان جشنواره‌ي ادبي «آن» منتشر شد

خبرگزاري فارس: فراخوان جشنواره‌ ادبي «آن»؛ نخستين جشنواره‌ سراسري شعر كوتاه و داستان كوتاه‌كوتاه منتشر شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، فراخوان جشنواره‌ ادبي «آن»؛ نخستين جشنواره‌ سراسري شعر كوتاه و داستان كوتاه‌كوتاه منتشر شد.
بر اساس اين فراخوان، جشنواره‌ «آن» در رشته‌هاي شعر كوتاه سنتي (رباعي و دوبيتي)، شعر كوتاه نو (نيمايي و آزاد؛ حداكثر 10سطر) و داستان كوتاه‌كوتاه (يك‌صفحه؛ حداكثر 177كلمه) برگزار خواهد شد.
شاعران و داستان‌نويسان كشور براي شركت در اين جشنواره بايد در رشته‌ شعر كوتاه، 7 اثر و در رشته‌ داستان كوتاه‌كوتاه 3 اثر بفرستند.
همچنين بخش ويژه‌ اين جشنواره‌ كشوري، «كتاب» است. شاعران و داستان‌نويسان كشور براي شركت در اين بخش بايد سه نسخه از مجموعه‌شعر كوتاه و يا مجموعه‌داستان كوتاه‌كوتاه خود را بفرستند و كتاب بايد در سال 1388 يا 1389 منتشر شده باشد.
بر اساس اين فراخوان، موضوع جشنواره‌ «آن» آزاد است و پايان مهلت فرستادن آثار 20 فروردين‌ماه 1390 اعلام شده است.

شاعران و داستان‌نويسان كشور مي‌توانند آثار خود را به نشاني دبيرخانه جشنواره‌ «آن» (كرمان، صندوق پستي: 435-76175) و يا به نشاني اينترنتي: aan.award@gmail.com بفرستند و براي دريافت اطلاعات بيش‌تر با شماره تلفن 2262670-0341 تماس بگيرند.
گفتني است؛ حوزه هنري استان كرمان، معاونت فرهنگي‌اجتماعي شهرداري كرمان، شركت ملي صنايع مس ايران و باشگاه فرهنگي ورزشي صنعت مس در برگزاري اين جشنواره مشاركت دارند.
آيين اختتاميه‌ نخستين جشنواره‌ي سراسري شعر كوتاه و داستان كوتاه‌كوتاه (آن) با حضور شاعران، داستان‌نويسان و صاحب‌نظران برجسته‌ كشور، نيمه‌ دوم ارديبهشت‌ماه 1390 در شهر كرمان برگزار خواهد شد.
انتهاي پيام/و/7

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:02 ب.ظ

منوچهر زنده‌دل در گفت‌وگو با فارس:
گويندگي جاي نقش حضرت ابوالفضل(ع) در «مختارنامه» برايم كافي بود

خبرگزاري فارس: منوچهر زنده‌دل گفت: خوشحال هستم كه در مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» سهم من نيز گويندگي حدود دو پلان در نقش حضرت عباس (ع) بود و همين براي من كافي بود.

منوچهر زنده‌دل در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون خبرگزاري فارس، اظهار داشت: من شخصيت‌‌هاي مذهبي مختلفي را گويندگي كرده‌ام، اما حضرت ابوالفضل (ع) با توجه به اين كه در باورهاي ما يك حس ديگري در مورد آزادگي و ازخودگذشتگي ايشان وجود دارد، كار را متفاوت مي‌كرد.
وي گفت: من با تمام وجود سعي و تلاش خود را انجام دادم تا در حدود دو پلاني كه نقش حضرت عباس (ع)‌ در مجموعه «مختارنامه» وجود داشت و من بايد به جاي ايشان صحبت كنم، حق مطلب ادا شود.
اين گوينده راديو و تلويزيون ادامه داد: لحظه‌اي كه در سريال «مختارنامه»، دست مبارك حضرت عباس (ع)‌ قطع مي‌شود و ايشان مشك آب را به دندان مي‌گيرند و در ادامه امام حسين (ع) را فرياد و نام برادر خود را به زبان مي‌آورند؛‌ احساس غريبي داشتم كه نمي‌توانم آن را به زبان بياورم.
زنده‌دل خاطرنشان كرد: خوشحال هستم كه در مجموعه مختارنامه گويندگي در نقش حضرت قمربني‌هاشم (ع) نصيب من شد كه بايد ديد حاصل كار به چه صورتي است.
انتهاي پيام/ف

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:02 ب.ظ

آخرين تغييرات در جدول پخش سريال‌هاي شبكه دو؛
«ساختمان 85» هفته‌اي دو بار روي آنتن مي‌رود

خبرگزاري فارس: در راستاي تغيير در جدول پخش سريال‌هاي شبكه دو سيما، سريال «ساختمان 85» به كارگرداني «مهدي فخيم زاده» هفته اي دو بار روي آنتن مي رود.

به گزارش خبرگزاري فارس، جديدترين تغييرات پخش سريال هاي شبكه دو سيما با آغاز آخرين فصل از سال اعلام شد.
بنابراين گزارش، پخش سريال پر مخاطب ساختماه 85 ساخته مهدي فخيم زاده كه از 16 تا 29 بهمن به دليل پخش سريال مناسبتي «بچه‌هاي بهشت» در راستاي گراميداشت ايام دهه فجر متوقف شده بود از اول اسفند ساعت 21:30 از شبكه دو آغاز شد.
به‌دليل نزديك شدن به سال جديد و فعاليت گروه فيلم و سريال شبكه دو و در راستاي پخش سريال‌هاي جديد در سال نو، مجموعه «ساختمان 85» هفته‌اي دو بار روزهاي يكشنبه و سه شنبه از شبكه دو روي آنتن خواهد رفت.
سريال خارجي «گردان مجرمين» نيز از اين هفته دوشنبه هر هفته ساعت 21:30 به روي آنتن خواهد رفت.
همچنين زمان پخش سريال «مرز جنون» كه شنبه‌ها از شبكه دو پخش مي‌شود، تغييري نخواهد كرد و پخش سريال «حس مادري» نيز پنجشنبه 5 اسفند به پايان خواهد رسيد.
انتهاي پيام/ا


amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:03 ب.ظ

توسط موسسه امور جشنواره‌هاي فيلم صورت مي‌گيرد؛
نظرسنجي از مخاطبان جشنواره درباره بهترين‌ فيلم‌هاي فجر 29

خبرگزاري فارس: در اولين نظرسنجي موسسه امور جشنواره‌هاي فيلم مخاطبان جشنواره بيست و نهم بهترين فيلم اين دوره جشنواره را انتخاب مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني موسسه امور جشنواره‌هاي فيلم، مخاطبان جشنواره فيلم فجر مي‌توانند با مراجعه به بخش نظرسنجي اين پايگاه از بين 5 نامزد كسب عنوان بهترين فيلم اين دوره، تك انتخاب خود را انجام دهند.
اين نظرسنجي بين 5 فيلم «جرم»، «آسمان محبوب»، «جدايي نادر از سيمين»، «سي و سه روز» و «آلزايمر» انجام مي‌شود.
آدرس پايگاه موسسه امور جشنواره‌هاي فيلم www.jashnvareha.org است.
انتهاي پيام/ا

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:03 ب.ظ

با بازي مهران رجبي، اردلان شجاع كاوه، مصطفي طاري و...
احمد كاوري تصويربرداري «سجل» را به پايان برد

خبرگزاري فارس: تصويربرداري فيلم تلويزيوني «سجل» به كارگرداني احمد كاوري و تهيه‌كنندگي اعظم تندرو اوايل هفته در جردن به پايان رسيد و تدوين تصاوير همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، تصويربرداري فيلم تلويزيوني «سجل» به كارگرداني احمد كاوري اوايل هفته (29 بهمن) در دفتر اسناد رسمي واقع در جردن به پايان رسيد. تدوين تصاوير توسط محمود يارمحمدلو به نيمه رسيده و صداگذاري فيلم به عليرضا كمال پور سپرده شده است تا هرچه سريع‌تر مراحل فني فيلم به پايان برسد و براي پخش از شبكه اول سيما آماده نمايش شود.
طبق برنامه‌ريزي انجام شده تصويربرداري طي 30 جلسه در تهران و كرج انجام شد. در آخرين روز اردلان شجاع كاوه جلوي دوربين اسدي رفت.
فيلم از مضموني كمدي برخوردار است و داستان مردي به نام رحيم باطمي را روايت مي‌كند كه صاحب يك گاوداري است. او به دليل بدهي زياد به اداره دارايي و بانك‌ها ممنوع الخروج است و مجبور مي‌شود براي تشرف به سفر حج از اسم مستعاري فرشاد عيوضي استفاده كند غافل از اين‌كه اسم جديد متعلق به يك سابقه دار است كه پليس در تعقيب اوست...
در اين فيلم مهران رجبي، اردلان شجاع كاوه، زهره فكور صبور، امير غفارمنش، مهتاج نجومي، مصطفي طاري، آزيتا تركاشوند، هاله ميرهادي، بهشاد شريفيان، فرهاد دانشور، اميرحسين طالبي، حميد اللهياري، رضا نامدار و با هنرمندي ميرطاهر مظلومي و قاسم زارع به ايفاي نقش مي‌پردازند.
تعدادي از عواملي كه در ساخت فيلم همكاري دارند، عبارتند از:
نويسنده و كارگردان احمد كاوري/ تهيه‌كننده: اعظم تندرو/ مديرتصويربرداري: حسن علي اسدي/ صدابردار: وحيد دوزنده/ تدوين: محمود يارمحمدلو/ طراح صحنه و لباس: حميد شهيري/ طراح گريم: بابك شعاعي/ دستيار اول كارگردان و برنامه ريز: كامبيز دارابي/ مديرتوليد: طاهر اماني/ عكاس: علي يعقوبي/ مديرتداركات: حميد محمدي‌بيدهندي
«سجل» به سفارش گروه فيلم و سريال شبكه اول سيما تهيه و توليد مي‌شود.
انتهاي پيام/ا

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:03 ب.ظ

تكرار/نشتست خبري نخستين همايش «فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا»
حرف «ب» لغت‌نامه دهخدا در هشتاد جلد منتشر مي‌شود

خبرگزاري فارس: ايرج مهركي گفت: حرف «ب» اين لغت‌نامه در حال انجام است كه با تكميل آن كامل‌ترين، بزرگترين و معتبرترين لغت‌نامه‌ها را در كشور خواهيم داشت؛ اگر سرعت انجام كار را بيشتر كنيم اين مجموعه در حدود 80 جلد به چاپ خواهد رسيد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبري فارس «توانا»، ايرج مهركي، دبير نخستين همايش «فرهنگ نويسي علامه دهخدا» در نشست اين همايش، اظهار داشت: با توجه به شرايط جديد و پيشرفت در حوزه علوم رايانه و تغيير و تحولات در حوزه فرهنگ‌نويسي بر آن شديم تا اين همايش را برگزار كنيم.

وي با بيان اينكه يكي از اهداف برگزاري اين همايش جلوگيري از تكرار، دوباره‌نويسي و اقدامات موازي از سوي مؤسسات فعال در حوزه فرهنگ نويسي است، اضافه كرد: از محورهاي همايش «فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا» مي‌توان به «شيوه‌هاي فرهنگ‌نويسي»، «تاريخچه فرهنگ‌نويسي»، «فرهنگ‌نويسي و گونه‌هاي زباني»، «فرهنگ‌نويسي و تصحيح متون»، «نقد و بررسي شيوه‌هاي عمومي و تخصصي فرهنگ‌نويسي»، «بومي سازي شيوه‌هاي فرهنگ‌هاي تخصصي»، «فرهنگ گويش‌هاي ايراني» و «مسائل و دشواري‌هاي فرهنگ نويسي در ايران» اشاره كرد.

مهركي با بيان اينكه اين همايش پنجشنبه 5 اسفند سال جاري به مناسبت سالگرد درگذشت «علامه دهخدا» در اين موسسه برگزار مي‌شود، ادامه داد: براي برگزاري همايش «فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا» فراخواني را در تابستان امسال به دانشگاه‌ها، مراكز تخصصي فعال و صاحب‌نظران اين حوزه ارسال كرديم، كه در نتيجه اين فراخوان 50 چكيده مقاله به دبيرخانه ارسال شد، همچنين اين مقالات از سوي هيأت علمي مورد بررسي قرار گرفت كه در نهايت از 40نويسنده مقالات خواسته شد تا اصل آثار خود را به دبيرخانه ارسال كنند.

وي افزود: مقالات ارسالي به دبيرخانه اين همايش در چند مرحله مورد داوري قرار گفت كه پس از تغييرات و اصلاحات اين مقالات با كمك خود نويسندگان در نهايت 10 مقاله به عنوان برگزيده انتخاب شد كه به صورت يك كتاب چاپ و در روز همايش در اختيار علاقمندان قرار خواهد گرفت.
مهركي بيان كرد: در همايش «فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا» مؤسسات فعال در حوزه تأليف و نشر فرهنگ، فرهنگستان زبان و ادب فارسي، موسسه فرهنگ معاصر، دانشگاه آزاد اسلامي رودهن حضور خواهند داشت و نمايشگاه كتابي نيز در حاشيه اين همايش برگزار خواهد شد.

دبير همايش «فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا» در خصوص فعاليت‌هاي موسسه «علامه دهخدا» در راستاي تهيه و تدوين فرهنگ‌نامه، عنوان كرد: دهخدا نتوانست تا پايان عمر خود لغت‌نامه دهخدا را به اتمام برساند و در سال 43 پس از فوت او «معين» و «شهيدي» از اساتيد اين حوزه، سرپرستي تأليف اين اثر را بر عهده گرفته و در سال 59 آن را تكميل كردند.
وي اضافه كرد: در سال 60 فعالان حوزه ادبيات تلاش كرده تا لغت‌نامه جديدي تهيه كنند كه اين مجموعه با عنوان «لغت‌نامه فارسي» تدوين شد و در حال حاضر حرف‌هاي «آ و الف» به پايان رسيده و در 30 جزوه به چاپ رسيده است، همچنين حرف «ب» اين لغت‌نامه نيز در حال انجام است كه با تكميل آن كامل‌ترين، بزرگترين و معتبرترين لغت‌نامه‌ها را در كشور خواهيم داشت؛ اگر سرعت انجام كار را بيشتر كنيم اين مجموعه در حدود 400 جزوه و در حدود 80 مجلد به چاپ خواهد رسيد.

مهركي ادامه داد: با توجه به اينكه چاپ‌هاي قديمي لغت‌نامه دهخدا به صورت سربي و در قطعات حجيم به چاپ رسيده و داراي اشكالاتي نيز بوده‌، بر آن شديم تا اين لغت‌نامه را با حروف چيني رايانه‌اي و با حجمي كمتر و بدون كاستن از مطالب تهيه كنيم، همچنين تاكنون اين لغت‌نامه 2 بار به صورت رايانه‌اي چاپ شده كه چاپ اول در قطع كوچك در 14 مجلد و بار دوم در 15 مجلد به چاپ رسيده و ويرايش چهارم آن نيز به بازار عرضه شده است.
انتهاي پيام/و/5

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:03 ب.ظ

در كتاب «وفاداري كوركورانه از سارا پالين» مطرح مي‌شود؛
افشاي تخلفات انتخاباتي سارا پالين توسط مشاورش

خبرگزاري فارس: دست‌نوشته يكي از مشاوران مورد اعتماد «سارا پالين» فرماندار سابق ايالت آلاسكا آمريكا از تخلفات و رعايت نكردن قوانين از سوي «پالين» در مبارزات انتخاباتي 2006 خبر مي‌دهد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از ام.اس.ان نيوز، انتشار بخشي از دست‌نوشته‌هاي «فرانك بيلي» يكي از مشاوران «سارا پالين» در جريان انتخابات 2006 آمريكا پيش از آنكه براي انتشار به ناشر سپرده شود، جنجال‌ها و حرف و حديث‌هاي بسياري را با خود به دنبال داشته است.
اين كتاب كه قرار است با عنوان «وفاداري كوركورانه از سارا پالين» منتشر شود به سال‌ها همكاري اين نويسنده با «سارا پالين» به عنوان مشاور مربوط مي‌شود.
«بيلي» در اين اثر تلاش كرده كه تا برخي از وقايع و حوادث فعاليت‌هاي انتخاباتي سال 2006 را از ديدگاه خود به صورت مكتوب ارائه دهد. او در اين اثر در بخش‌هايي به عدم رعايت مقررات انتخاباتي از سوي «پالين» اشاره كرده است.
«بيلي» پيش از آنكه نسخه ويرايش شده دست‌نوشته هاي خود را به ناشر بگذارد شاهد انتشار برخي از قسمت‌هاي نوشته‌هايش درباره عملكرد نامناسب فرماندار سابق ايالت آلاسكا شده است.
وي درباره برخي از فعاليت‌هاي غيرقانوني كه احزاب مختلف در جريان انتخابات انجام مي‌دادند صحبت كرده و به طور ويژه از عملكرد ضعيف و غيرقانوني حزب جمهوري‌خواه نيز صحبت كرده است.
اين مباحث در حالي از سوي مشاور «پالين» مطرح مي‌شود كه پيش از اين نيز در جريان انتخابات تذكرات مختلفي درباره تخلفات انتخاباتي در سال 2006 به كميته‌هاي مسئول شده بود اما هيچ يك از آنها به سرانجام نرسيد.
اين اثر كه هنوز منتشر نشده و در انتظار انتشار به سر مي‌برد 500 صفحه دارد و مجموعه‌اي از ديدگاه‌ها، مشاهدات و تحليل‌هاي مشاور اسبق «سارا پالين» است.
انتهاي پيام/و/8

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار فرهنگي روز
دوشنبه 2 اسفند 1389  04:03 ب.ظ

طلايه‌داران تقريب/
«كاشف الغطاء»؛ از مبارزه با اشغالگران انگليسي تا محبوبيت در قلوب‌ فلسطينيان

خبرگزاري فارس: علامه كاشف الغطاء پس از مبارزه با اشغال‌گران انگليسي در عراق به مسجدالاقصي رفت. فلسطينيان به اقتدا كرده و وي را «امام» خطاب كردند. كاشف‌الغطاء همچنين با ارسال پيامي به مردم بحرين، فتنه بين سني و شيعه را خاتمه داد.

به گزارش خبرنگار آئين و انديشه باشگاه خبري فارس «توانا»، «شيخ محمد حسين بن علي» از خاندان محترم علماي شيعه آل كاشف الغطاء در سده‌هاي 13 و 14 هجري بوده كه گفته مي‌شود، نسب اين بزرگوار به «مالك اشتر نخعي» صحابي به نام امام علي عليه‏السلام مي‌رسد.
از آل كاشف الغطاء عالمان معروفي برخاسته‏اند كه هر كدام در روزگار خود منشأ آثار مهم علمي و سياسي در عراق و ايران و برخي از كشورهاي اسلامي و جوامع شيعي بوده‏اند.
شخصيت‏هاي علمي و سياسي خاندان كاشف الغطاء كه بر اساس سال وفات، ذكر شده‏اند، عبارتند از:
1-«جعفر بن خضر بن يحيي جناجي حلي نجفي» معروف به «شيخ جعفر كاشف الغطاء» بنيان‏گذار آل كاشف الغطاء و معروف به جعفر كبير و شيخ مشايخ،
2-«موسي بن جعفر آل كاشف الغطاء» فقيه، اصولي، اديب و شاعر و فرزند ارشد «شيخ جعفر كاشف الغطاء»،
3-«علي بن جعفر آل كاشف الغطاء» فقيه، اديب و شاعر،
4-«حسن بن جعفر آل كاشف الغطاء» فقيه، اصولي، اصولي، اديب و شاعر
5-«مهدي بن علي آل كاشف الغطاء» فقيه، اصولي، مرجع تقليد، اديب و شاعر
6-«عباس بن علي آل كاشف الغطاء» فقيه، اصولي، اديب و شاعر
7-«محمد بن علي آل كاشف الغطاء» فقيه، اصولي و شاعر
8-«محمدرضا بن موسي آل كاشف الغطاء» فقيه و عالم
9-«موسي بن محمدرضا آل كاشف الغطاء» فقيه و اديب
10-«عباس بن حسن آل كاشف الغطاء» فقيه، اصولي، اديب و شاعر
11-«احمد بن علي آل كاشف الغطاء» فقيه و مرجع تقليد
12-«مرتضي بن عباس آل كاشف الغطاء» فقيه، اصولي، متكلم، نويسنده و شاعر
13-«علي بن محمدرضا آل كاشف الغطاء» عالم، اديب، مورخ و شاعر
14-«هادي بن عباس آل كاشف الغطاء» فقيه، مورخ، محقق، اديب و شاعر
15-«محمدرضا بن هادي آل كاشف الغطاء» فقيه، اديب و شاعر
و اما شيخ محمد حسين بن علي آل كاشف الغطاء، او كه فقيه، اصولي، اديب، محدث، نويسنده، سخنور، شاعر و از عالمان مبارز و بنام آل كاشف الغطاء است كه در سال 1294ق در نجف تولد يافت.

**كاشف الغطاء از جمله جوانترين شاگردان آخوند خراساني بود

مقدمات علوم و ادبيات، هيأت، حساب و هندسه را آموخت. آنگاه خارج فقه و اصول را از سيدكاظم يزدي، شيخ آقارضا اصفهاني و آخوند خراساني؛ كلام را از شيخ احمد شيرازي و شيخ محمدرضا نجف‏آبادي؛ و حديث را از حاج ميرزا حسين نوري فرا گرفت و خود از فقيهان و عالمان چيره‏دست گرديد،كاشف الغطاء در سن هيجده سالگي در درس آخوند خراساني و سيدكاظم يزدي شركت مي كرد، جزء جوان‏ترين شاگردان درس آنها به شمار مي‏رفت.

** نخستين شرح بر عروة الوثقي توسط كاشف الغطاء نوشته شد

اندك اندك آوازه علمي او گسترش يافت و به عنوان مجتهدي توانا در حوزه علميه نجف مطرح گرديد. پافشاري مردم در تقليد از او، سبب شد تا فتواهاي خويش را در ضمن فتاواي آية‏الله سيد محمد كاظم يزدي به چاپ برساند. از ميان صدها شرح بر كتاب عروه الوثقي، شرح او نخستين شرح بر اين كتاب به شمار مي‏آيد. وي مورد توجه ويژه سيدمحمدكاظم يزدي بود و سيد پاسخ بسياري از پرسش‏هاي علمي و فقهي را به او واگذار مي‏كرد.
در سال 1344 قمري به مقام مرجعيت رسيد و كساني در هند، ايران، قطيف، افغانستان، مسقط و عشاير عراق از او تقليد مي‏كردند، كاشف الغطاء با ديدن مجله اي به نام مجلة العدل كه قانون مدني امپراتوري عثماني كه در آن فتواهاي فقهي در قالب مواد حقوقي و جزايي سامان يافته بود، بر آن شد كه كتابي بر اين سبك بنويسد، وي در اين باره مي‏گويد؛
«من اين كتاب را كه از زمان ترك‏ها (امپراتوري عثماني) تا كنون از موسسات حقوقي، يگانه متن قانون قضايي بود، بررسي كردم و آن را نيازمند تصحيح يافتم. اين كتاب همان طور كه از سبك نگارش آن پيداست جنبه قانوني‏اش برتري دارد. اين كتاب را مي‏توان فقه قانوني يا قانون فقهي ناميد».

* فقه شيعه در قالب قوانين در كتاب تحريرالمجله توسط كاشف الغطاء نگاشته شد

آيت اخلاص با نوشتن كتاب تحريرالمجله به نقد كتاب مذكور و معرفي فقه شيعه به صورت مواد حقوقي و جزايي و مدني پرداخت. اين كتاب كه مجموعاً در پنج جلد به چاپ رسيد، مورد استقبال حقوق‏دانان، وكلا، قضات و كارمندان دادگستري قرار گرفت.
كوشش‏هاي فقهي شيخ محمدحسين بيشتر بر اين مبنا استوار بود كه آرا و فتواهاي او مطابق با واقعيت و شرايط زمان و مكان باشد. وي درباره توجه فقيه به نقش زمان و مكان در اجتهاد مي‏گويد «آيا ساختن چند مسجد در يك محله كوچك كار درستي است؟ آيا اين كار باعث نمي‏شود مردم در چند مسجد پخش شوند و مسجدها خلوت شوند و حتي برخي مسجدها بسته شوند؟ آيا در اين صورت، ساختن مسجد ثواب دارد»؟

* كاشف الغطاء: ولايت فقيه همه مواردي را كه به مصلحت اسلام و مسلمانان است، در بر مي‏گيرد

در اين باره وي از مراجع تقليد خواست مردم را راهنمايي كنند و از مردم نيز خواست به ساختن مدرسه، بيمارستان و ديگر اماكن عام المنفعه بپردازند.
كاشف الغطاء درباره اختيارات فقيه مي‏گويد:
«فقيه بر كارهاي مردم و هر چه كه مورد نياز نظام و جامعه اسلامي است، ولايت دارد. ولايت فقيه همه مواردي را كه به مصلحت اسلام و مسلمانان است، در بر مي‏گيرد».
امام خميني قدس سره درباره ولايت فقيه و عقيده كاشف الغطاء در اين باره مي‏گويد: «ولايتي كه براي پيامبران صلي‏الله‏عليه‏و‏آله و امامان عليهم‏السلام است، براي فقيه نيز ثابت است. موضوع ولايت فقيه چيز تازه‏اي نيست كه ما آورده باشيم بلكه اين مسئله از اول، مورد بحث بوده است. مرحوم كاشف الغطاء نيز بسياري از اين مطالب را فرموده‏اند».

* كاشف الغطاء از مصلحان اسلامي سده اخير در جهان اسلام است

محمدحسين با توجه به اينكه از آگاهي‏هاي ديني و سياسي برخوردار بود و با شناخت كافي از جوهر ديانت اسلامي و تاريخ گذشته امت اسلامي، سياست حاكمان معاصر خود را درمي يافت، بي شك مي توان او را از مصلحان اسلامي سده اخير در جهان اسلام دانست.
وي با اين كه تحت تأثير آراي اصلاحي و انقلابي پيشگامان حركت بيداري مسلمانان مانند سيدجمال الدين اسدآبادي و شيخ محمد عبده و ديگران بود، اما عمق انديشه او و آشنايي با سياست و مسائل زمان، صراحت در گفتار و شجاعت در عمل، جايگاه فقهي و مرجعيت ديني، برجستگي ويژه‏اي به او بخشيد و آموزش‏هاي اصلاحي او را كارساز كرد.

** كاشف الغطاء با سفر به كشورهاي اسلامي براي بيدار سازي امت اسلامي تلاش مي‌كرد

براي همين ضمن انجام فعاليت ديني ، وقت خود را صرف مسائل عمده سياسي و اجتماعي و آگاهي بخشيدن به ملل مسلمان و ستيز با امپرياليسم و صهيونيسم مي‏كرد. سفرهاي وي به كشورهاي اسلامي، يكي از شيوه‏هاي عملي او براي بيدارسازي امت اسلامي و بخشي از اهتمام وي به امور مسلمانان بود.
نخستين بار در انديشه گفت‏وگو با دانشمندان اهل‏سنت و برقراري وحدت بين شيعه و سني در سال 1328 قمري به حجاز سفر كرد و كتاب «نزهة السمر و نهزة السفر» كه سفرنامه حج اوست، را به نگارش درآورد و از آنجا به دمشق رفت و در آن جا با علماي سني درباره مشكلات جهان اسلام و لزوم وحدت مسلمانان، به گفت‏وگو پرداخت.
بعد از دشمق به بيروت رفت و حدود دو ماه در آنجا سكني گزيد و ضمن ديدار با مردم و علماي اين شهر، توانست برخي از آثارش را در آن جا به چاپ برساند. وي هم‏چنين سفري به صيدا داشت و در اقامت سه ماهه‏اش در اين شهر، با عالمان سني مانند شيخ سليم بشري و شيخ محمد نجيب مطيعي (مفتي حقانيه) ديدار و گفت‏وگو كرد.

* كتاب «التوضيح في بيان ما هو الانجيل و من هو المسيح» از چهره حضرت مسيح خرافات را زدود

پس از ترك لبنان، عازم مصر شد و در آن كشور با عالمان سني گفت‏وگو كرد و براي دانشجويان دانشگاه الازهر، جلسه درس تشكيل داد و در چند كليساي قاهره سخناني ايراد كرد، او عقايد خود را درباره مسيحيت، در كتاب «التوضيح في بيان ما هو الانجيل و من هو المسيح» در دو جلد نوشت و خرافات را از چهره حضرت مسيح عليه‏السلام و انجيل زدود.
كاشف الغطاء كه در روزهاي آخر ماه صفر سال 1331 تصميم به ترك مصر و بازگشت به عراق گرفته بود با اصرار شيخ محمد نجيب مبني بر عقب انداختن سفر و شركت در جشن‏هاي ولادت حضرت محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله در ماه ربيع‏الاول در مصر موافقت كرد.

* مبارزه با اشغالگران انگليسي در عراق

سفر سه ساله او در اين دوره، با آغاز جنگ جهاني اول در سال 1332قمري پايان پذيرفت، انگلستان بسياري از شهرهاي عراق را تصرف كرده بود، از اين‏رو وي به عراق برگشت و به خط مقدم جبهه پيوست و با سربازان اشغالگر انگليسي به نبرد پرداخت.
كاشف الغطاء پس از مدتها سكونت در نجف بار ديگر راهي سفر شد و اين بار براي شركت در كنگره اسلامي به فلسطين رفت، در اين كنگره كه به مناسبت بعثت پيامبر اسلام صلي‏الله‏عليه‏و‏آله ، با حضور عالمان مسلمان در بيت‏المقدس برگزار گرديد، كساني چون سيد حبيب عبيدي(مفتي موصل)، سيدمحمد زياره (از يمن)، رشيد رضا (شاگرد سيدجمال الدين اسدآبادي و نويسنده تفسير المنار) و علامه اقبال لاهوري نيز حضور داشتند.

** در مسجدالاقصي هزاران مسلمان از جمله عالمان مذاهب مختلف عضو كنگره به كاشف‌الغطاء اقتدا كردند

آيت‌الله كاشف الغطاء كه همراه هيأتي از عالمان عراق در آن كنگره شركت كرده بود، در مسجدالاقصي نماز خواند و هزاران مسلمان از جمله عالمان مذاهب مختلف عضو كنگره، به او اقتدا كردند. وي در دوازدهمين جلسه كنگره، سخنراني موثري ايراد كرد كه بازتاب مثبتي در كنگره و جهان اسلام داشت.
ايشان درباره احوال مسلمانان در گذشته و حال و پريشاني و انحطاط كنوني مسلمانان و لزوم وحدت ميان آنان و پرهيز از اختلاف و پراكندگي سخن گفت. اين سخنراني ابتدا در قدس سپس در روزنامه‏ها و نشريات كشورهاي اسلامي به چاپ رسيد.
يكي از استادان دانشكده فاروق اول بيروت، در كتاب الاسلام بين السنة و الشيعة درباره تأثير سخنان كاشف الغطاء نوشت «اگر بركت‏هاي اين حركت جديد نبود، آيا هرگز كسي تصور مي‏كرد كه گروه زيادي از مسلمانان سني به كاشف الغطاء اقتدا كنند؟ آيا گمان مي‏كرديد كه كتاب الدعوة الاسلاميه او را پيش از آن كه دانشمندان شيعه بخوانند، در دسترس دانشمندان اهل سنت قرار گيرد؟»

**محبوب دل‌ها در فلسطين به «امام كاشف‌الغطاء» معروف شد

در اقامت پانزده روزه كاشف‏الغطاء در فلسطين با دانشمندان شيعه و سني حاضر در كنگره ديدار كرد، او به شهرهاي مختلف فلسطين مسافرت نمود و با مردم و علماي ديدار كرد و آنان را به وحدت فرا خواند، او چنان محبوب قلب‏ها شده بود كه از آن پس، وي را امام كاشف الغطاء مي‏ناميدند.
كاشف الغطاء سفري نيز به ايران داشت و در سال 1352 قمري براي نخستين بار وارد ايران شدو به زيارت امام رضا عليه‏السلام مشرف شد، ايشان از اكثر شهرهاي بزرگ ايران مانند كرمانشاه، همدان، قم، تهران، شاهرود، مشهد، شيراز، خرمشهر، آبادان و بوشهر ديدار كرد و در همه جا به زبان فارسي با مردم سخن گفت و آنان را به بيداري و قيام براي مبارزه با استعمار فرا خواند.
امام كاشف الغطاء در قم ميهمان آيت‏الله شيخ عبدالكريم حائري يزدي، بنيان‏گذار حوزه علميه قم بود.، آيت‏الله حائري از او خواست تا به جاي وي، امام جماعت حرم حضرت معصومه عليهاالسلام شود و او نيز پذيرفت و پس از برپايي نماز جماعت، براي مردم سخن گفت. وي در اين مسافرت كه حدود هشت ماه به طول انجاميد از طريق بصره به عراق بازگشت. اما بار ديگر در 1366 ق و بار سوم در 1369 ق نيز به ايران سفر كرد و منشأ بركاتي شد.
شيخ محمد حسين كاشف الغطاء بارها براي ايجاد وحدت و تقريب بين مذاهب سفرهاي گوناگوني را انجام داد و با شركت در گنگره هاي مختلف در تحكيم اين روابط كوشيد از جمله براي شركت در كنگره اسلامي پاكستان راهي آن كشور شد، در بخشي از سخنان او آمده است:
* پاكستان فرزند اسلام است
«بيست سال پيش جمله‏اي گفتم كه همه جا پخش شد. گفتم اسلام بر دو پايه استوار است: كلمه توحيد و توحيد كلمه. اسلام آيين يكتاپرستي و تساوي مردم در برابر قانون است. هنوز قرن اول هجري به پايان نرسيده بود كه مذاهب گوناگون پيدا شد. نخستين فتنه‏اي كه به سان تيري به قلب دين نشست، فتنه خوارج بود.
اختلاف در اصول و فروع دين نمودار شد، پادشاهان و فرمانروايان اختلاف‏ها را دامن زدند. استعمارگران فرصت را غنيمت شمردند و تجاوز را آغاز نمودند و كشورهاي مسلمان در چنگال آنان افتاد. دولت جوان پاكستان به نام اسلام تأسيس شد. پاكستان فرزند اسلام است.
قانون اساسي اين دولت بايد قرآن و سنت پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله باشد. دولت پاكستان به نام اسلام از هندوستان جدا شد؛ بدين خاطر است كه من فتوا دادم ياري دولت پاكستان بر همه مسلمانان واجب است. ما مي‏گوييم مسلمانيم ولي تاريخ ما مسيحي و زردشتي است و روز يكشنبه تعطيل مي‏كنيم.
اي مردم مسلمان! نيروهاي خود را در يك جا گرد آوريد كه سياست جهاني، كشورهاي عربي و اسلامي را مورد حمله قرار داده است. اينك دولت ايران كه خدا او را ياري‏كند [منظور دولت دكتر مصدق است] از چنگال‏ها و نيش‏هاي اين سياست پليد هنوز رهايي نيافته است و نمي‏يابد مگر آن كه تمام مردم دست به دست هم دهند».
لذا در آثار و سخنان شيخ محمدحسين، گذشته‏هاي پرافتخار مسلمانان و مجد و تمدن كهن آنان يادآوري شده و راز آن پيشرفت‏ها و سر انحطاط امت اسلامي در سده‏هاي اخير تشريح گرديده است. او معتقد است كه نخستين گام رهايي مسلمانان، بازگشت به ايمان خالص و بي‏پيرايه صدر اسلام است. از اين‏رو در نوشته‏ها و گفته‏هاي او فراخواني به وحدت ميان فرقه‏هاي مسلمان، زياد به چشم مي‏خورد.
ايشان با تلاش در دفاع از تشيع و شناساندن آن به انگيزه زدودن غبارهاي سوتفاهم بين دو مذهب بزرگ اسلامي و نزديك‏تر كردن شيعي و سني منجر شد، از اين‏رو عالمان فرق مختلف اسلامي به او احترام مي‏گذاشتند و گاه همانند كنگره قدس، عالمان وهابي نيز پشت سر او به نماز مي‏ايستادند.
كاشف الغطاء تا آخرين لحظات عمر خويش، مسلمانان را به وحدت و همدلي فرا مي‏خواند. وي در سن 79 سالگي در بيمارستان كرخ بغداد بستري شد. در همين ايام بين طوايف مختلف بحرين (ظاهراً طوايف سني و شيعه) نزاع سختي در گرفت. هنگامي كه خبر اين ماجرا به گوش او رسيد، از تخت بيمارستان پيامي براي مسلمانان بحرين فرستاد و از آنان خواست جنگ را پايان بخشند.

* پيام او به مردم بحرين، فتنه بين سني و شيعه را خاتمه داد

در بخشي از پيام او آمده است؛ «كه صهيونيست‏ها با هم متحدند اما مسلمانان از يكديگر جدا هستند. اگر يكي از صهيونيست‏ها در عراق بيمار شود ديگري در چين برايش ناراحت مي‏شود، بدانيد كه دشمنان اسلام جنگ بين شيعه و سني را به راه مي‏اندازند»، وي در اين پيام با تأكيد بر محبت و مهرورزي بين مسلمانان، توانست آشوب بحرين را خاتمه داد.
كاشف الغطاء نزديك به يك ماه در بيمارستان بستري بود سپس با توصيه پزشكان مبني بر انتقال او به نقطعه‏اي خوش آب و هوا، به روستايي بين كرمانشاه و خانقين انتقال يافت و سرانجام در پانزدهم ذيقعده 1373 در كرند كرمانشاه، بعد از اقامه نماز صبح و پيش از طلوع خورشيد، آفتاب عمرش غروب كرد. پيكر پاك كاشف الغطاء با تشييع مردم كرند، به نجف انتقال يافت و در قبرستان وادي السلام به خاك سپرده شد.
انتهاي پيام/ك/6

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها