عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

«اويي» اثر معماري منحصر به فرد در ايران است

«اويي» اثر معماري منحصر به فرد در ايران است
دوشنبه 2 اسفند 1389  05:07 ب.ظ

كاوشگر اثر تاريخي نوش‌آباد:
«اويي» اثر معماري منحصر به فرد در ايران است

خبرگزاري فارس: كاوشگر شهر زيرزميني اويي در نوش‌آباد از توابع شهرستان آران و بيدگل گفت: اين مجموعه با معماري دست‌كن يكي از نمونه‌هاي منحصر به فرد ايران است.

به گزارش خبرگزاري فارس از كاشان، زهرا ساروخاني در همايش معماري دست‌كن ايران به روايت اويي اظهار داشت: آنچه در جهان به نام معماري دست‌كن معروف است، ساختارهاي متراكم، پيچيده و گسترده، چون دالان‌هاي باريك تو در تو و اتاق‌هايي با كاربري متفاوت در ابعاد كوچك و بزرگ و يا فضاهاي كوچك حريم‌بندي شده، ‌است.
وي سابقه معماري دست‌كن را در ايران طولاني عنوان كرد و افزود: دلايل وجود اينگونه معماري تأمين امنيت و حفاظت در برابر متجاوزان است.
به گفته وي آنچه در دو فصل كاوش به دست آورده‌اند، شامل فضاهاي پيچ در پيچ و منشعب شده از يكديگر، اتاق‌ها يا فضاهاي زندگي با پلان‌هاي متفاوت در چند طبقه، پلكان‌ها،چاه‌ها و حتي مسير عبور قنات در داخل اين شهر به دست آمده‌ است
ساروخاني تصريح كرد: هرچند كه كاوش و تحقيق در مورد اين منطقه ادامه دارد، ولي به دليل راهيابي فاضلاب خانه‌هاي نوش‌آباد به اين فضاها تا مدت‌ها راز وجود اين اثر ارزشمند تاريخي را مخفي كرده بود تا اينكه با همكاري و اطلاع يكي از اهالي دوستدار ميراث فرهنگي شهر نوش‌آباد با كمك مالي شهرداري اين شهر مورد مطالعات علمي قرار گرفت.
همايش معماري دست‌كن ايران به روايت اويي نوش‌آباد با هدف آشنايي دانشجويان با آثار باستاني و نوع معماري منطقه كاشان و ايجاد ارتباط با سايت‌ها و محوطه‌هاي تاريخي اين شهرستان در دانشكده معماري و هنر دانشگاه كاشان برگزار شد.
شهر زيرزميني اويي در نوش‌آباد به عنوان اثر منحصر به فرد كشور و حتي جهان واقع در هشت كيلومتري شمال شهر تاريخي كاشان سالانه ميزبان هزاران گردشگر و محقق داخلي و خارجي است.
انتهاي پيام/م20/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها