عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

توپ آتشین

توپ آتشین
دوشنبه 2 اسفند 1389  05:15 ب.ظ

 در این مقاله به سراغ یکی دیگر از ترفندهای فتوشاپ می‌رویم و قصد داریم تا ضمن معرفی مهم‌ترین ابزارها و ترفندهای فتوشاپ، با یکی از موضوع‌های جذاب در زمینه ویرایش تصاویر نیز آشنا شوید.
 مرحله اول :
از مسیر File>New یک فایل جدید در ابعاد 1024 در 768 پیکسل و با دقت 72 dpi ایجاد کرده و سپس به کمک ابزار Bucket Tool , آن را با رنگ سیاه پر نمایید.
عکس فوتبالیست را در محیط فتوشاپ باز کرده و به کمک ابزارهای Magic Wand  و Eraser  , فوتبالیست را از محیط پس‌زمینه جدا کنید.
نکته : برای راحتی کار, می‌توانید از عکس جدا شده فوتبالیست و توپ فوتبال که در سایت ماهنامه قرار دارد استفاده نمایید.
به کمک ابزار Move , فوتبالیست را به فایل اصلی انتقال داده و توسط کلیدهای Ctrl+T عکس را در محل مناسبی از تصویر قرار دهید (شکل2).
شکل2
مرحله دوم :
از مسیر Layer>New>Layer یک لایه جدید ایجاد کرده (Ctrl+Shift+N) و ابزار Line Tool  را انتخاب (کلید U) و خطوطی را همانند شکل 3 رسم کنید.
شکل3
نکته : دقت داشته باشید به منظور راحتی بیشتر می‌توانید یک خط را رسم کرده و از آن به طور مکرر کپی گرفته و در مکان مناسب قرار دهید.
در پالت Layer , تمامی لایه‌هایی که شامل خطوط می‌باشند را با یکدیگر ادغام نمایید. به این منظور ابتدا لایه‌های مورد نظر را به یکدیگر لینک  داده و سپس توسط کلیدهای Ctrl+E آنها را به یک لایه واحد تبدیل کنید. نام لایه نهایی را برابر Line قرار داده آن را به زیر لایه فوتبالیست انتقال دهید. Opacity لایه را به 55 درصد و مقدار Fill را به صفر درصد کاهش دهید (به شکل 4 و نحوه انجا کار کنید).
نکته : جهت تغییر نام یک لایه در فتوشاپ , بر روی نام لایه دابل کلیک کرده و نام جدید را وارد نماید.

شکل4
در پالت Layer , بر روی لایه Line دوبار کلیک کرده و در پنجره Blending Option در قسمت Gradient Overlay تنظیمات را مطابق شکل 5 اعمال نمایید.
شکل5
نکته : برای تنظیم گرادینت , بر روی قسمت Gradient کلیک کرده (شکل 5) و در پنجره Gradient Editor کدهای رنگی را به ترتیب شکل6 وارد کنید.
شکل 6
مرحله سوم :
یک لایه جدید ایجاد نمایید و به پالت رنگ‌ها  رفته و کد رنگی #033170 را در محل مشخص شده در شکل 7 وارد نمایید.
شکل7
ابزار Brush Tool  را به همراه یک قلم موی دایره‌ای شکل از نوع نرم ‌(Soft) انتخاب و در نوار تنظیمات, Opacity قلم مو را برابر 30 درصد قرار دهید. سپس گوشه بالا سمت راست تصویر را با رنگ انتخابی پر نمایید (شکل8).
شکل8
لایه دیگری ایجاد کرده و دوباره به پالت رنگ‌ها رفته و این بار کد رنگی را به #809BAB تغییر دهید. بار دیگر ابزار Brush را انتخاب (کلید B) و با حفظ کلیه تنظیمات, گوشه بالا سمت چپ تصویر را با رنگ دوم پر کنید(شکل9).
شکل9
در پالت Layer, بر روی لایه Line کلیک کرده تا این لایه فعال شود.
رنگ Foreground را برابر کد رنگی #0A1009 قرار داده و به کمک ابزار Brush, خطوط پایین تصویر را تا حدودی محو کنید, تا به این ترتیب تصویر از عمق بیشتری برخوردار شود (به شکل 10 و نحوه انجام کار دقت کنید).
شکل10
مرحله چهارم :
فایل حاوی توپ فوتبال را در محیط فتوشاپ باز کرده و پس از حذف قسمت‌های اضافی, آن را به فایل اصلی انتقال داده و توسط کلیدهای Ctrl+T , اندازه توپ و محل قرارگیری آن را مطابق سلیقه خود تغییر دهید (شکل11).
شکل11
کلیدهای Ctrl+M را فشار داده تا پنجره Curves باز شود. تنظیمات را مطابق با شکل 12 اعمال کنید.
شکل12
از مسیر زیر فیلتر Motion Blur را اجرا و مقادیر را مطابق شکل 13 وارد کنید.
شکل13
در آخر، مد لایه را برابر Linear Light قرار داده تا این مرحله به پایان برسد (در شکل 14 نتیجه را تا به این مرحله مشاهده می‌کنید).
 
شکل14
نکته : تمامی لایه‌هایی را که تا به این مرحله ایجاد کردید به زیر لایه فوتبالیست انتقال دهید.
مرحله پنجم :
به این نکته توجه داشته باشید که لایه‌هایی که از این مرحله به بعد ایجاد می‌شوند باید در بالای لایه فوتبالیست قرار گیرند.
 یک لایه جدید ایجاد کرده و رنگ Foreground را به #BF060E تغییر دهید. ابزار Brush را با Opacity 30 درصد انتخاب و مسیری مشابه شکل 15 رسم کنید.
شکل15
در لایه‌ای جدید و به کمک ابزارBrush  و انتخاب  قلم مویی از نوع نرم, دایره‌هایی را به رنگ سفید و با اندازه‌های مختلف جهت زیباتر شدن کار بر روی مسیر اعمال کنید(شکل16).

شکل16
با ابزار Pen tool  , خطوطی را همانند شکل 17 رسم کرده و مد هر لایه را بهOuter Glow  تغییر دهید.

شکل17
در ادامه باید تمامی لایه‌هایی که توسط ابزار Pen Tool ایجاد شده را در یک مجموعه (Set) قرار دهیم. به این منظور در پالت Layer بر روی آیکون Creat A New Set  کلیک کرده تا یک مجموعه جدید ایجاد شود. سپس لایه‌های مشخص شده را با عمل درگ کردن به درون مجموعه انتقال و مد مجموعه را به Linear Dodge و Opacity را به 66 درصد تغییر دهید.
مرحله پایانی :
در یک لایه جدید, ابزارBrush  را با Opacity 10 درصد انتخاب کرده و رنگ Foreground را به سفید تغییر دهید. توسط ابزار Brush , خطوط رسم شده در مرحله قبل را کمی پر رنگ و نورانی‌تر کرده و با کلیدهای Ctrl+J از این لایه یک کپی تهیه کنید (شکل18).

شکل 18
لایه جدیدی ایجاد کرده و توسط ابزار Ellipse Tool  یک دایره همانند شکل 19 رسم و با ابزار Paint Bucket Tool  آن را با کد رنگی #7CE87E پر نمایید.
شکل 19

در آخر مقدار Fill لایه را به 30 درصد و مد لایه را به Colored Dodge تغییر دهید.


در شکل 20 می‌توانید نتیجه پایانی کار را مشاهده نمایید.شکل

msjmsj77

msjmsj77
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 831
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها