عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

اصلاح سایه روشن ها در فتوشاپ

اصلاح سایه روشن ها در فتوشاپ
دوشنبه 2 اسفند 1389  05:23 ب.ظ


 
 
هنگامی که نیروهای روشنائی و تاریکی به نبرد می پردازند هر دو می تواند پیروز شوند. واقعیت ناخوشایند در عکاسی این است که تصویری که می گیریم معمولاً آن تصویری نیست که دیده ایم چشم انسان متفاوت از دوربین می بیند و وظیفه ما است که دوربین را یاری کنیم تا آنچه ما می خواهیم را ثبت کند.
به سراغ عکاسی منظره برویم. چند بار تا به حال از آسمان ابری بر فراز زمینی که سایه سنگینی بر آن افتاده عکس گرفته و در پایان با عکسی دارای سه نوع ابهام روبه رو شده اید؟ در اینگونه موارد یا آسمان کامل، اما زمین سیاه یا زمین بسیار زیبا، اما آسمان غیرقابل تشخیص منعکس شده است! یا اینکه هر دو خوب از آب درآمده اند، اما عکس در مجموع کدر است، این وضعیت در عکاسی پس از به کارگیری فیلتری با دانسیته خنثی (neutral density) برای SLR بهتر خواهد شد، اما اگر این فیلتر را به همراه نداشته باشید یا با یک Point and shoot عکاسی می کنید و استفاده از چنین فیلتری مشکل یا غیرممکن است، می توانید با راه حل های دیجیتالی این مشکل را حل کنید. فیلتر درجه بندی نور را کنار گذاشته و توسط یک دوربین معمولی مانند زیر عمل کنید: ابتدا دو تصویر که یکی آسمان و دیگری زمین را به نمایش گذارد تهیه کنید. البته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان مکان خود را تغییر ندهید.
سپس دستورات بخش نخست را به کار گیرید تا با استفاده از لایه ها در یک برنامه ویرایش تصویر، دو تصویر گرفته شده را در هم ادغام کنید. اگر زمان کافی برای رفتن دو عکس را ندارید یا یک تصویر در دوربین خود ثبت کرده اید، آن را با همان وضوح تصویر، دوباره اسکن کنید، یکی برای سایه روشن ها و دیگری برای سایه ها. سپس به سراغ بخش نخست بروید. اگر از دوربین دیجیتال بهره می برید تنها دستورات بخش دوم را به کار گیرید.
به کاربران فتوشاپ CS پیشنهاد می کنیم پیش از اسفاده از این دستورات به منوی Image>Adjust>Highlight/shadow بروند. تا شاید بتواند توسط نوار لغزنده ابزار این بخش مشکل خود را حل کنند.
● روشنائی ها را از یک تصویر در کنر هم قرار داده و تاریکی ها را از دیگری انتخاب کنید.
۱) ترکیب بندی
رنگ را در هر دو تنظیم کرده و آنها را ترکیب کنید. اگر هر دو را با وضوح یکسانی اسکن کرده اید. ردیف کردن آنها کار آسانی است. پس از انتخاب همه تصویرها، آنها را کپی کرده و به هم بچسبانید. تصویر چسبیده شده به طرز خودکار به عنوان یک لایه جدید پدیدار می شود. اگر دو تصویر دارید که کمی با هم تفاوت دارند، کدری (Opacity) لایه جدید را سی درصد تعیین کنید. و برای تطبیق آنها از ابزار حرکت (Move) و کلیدهای جهت دار استفاده کنید.
۲) پاکسازی
مطمئن شوید که لایه سایه روشن را انتخاب کرده اید. پاک کن را با قلمی بزرگ با کناره های زیر انتخاب کنید و بدون رفتن به کناره ها سایه ها را به سرعت پاک کنید. سپس تصویر را بزرگ کرده و بخش های دیگر را با قلمی کوچکتر پاک کنید. برای صرفه جوئی در زمان می توانید از ابزار Magic Wand در سایه روشن ها استفاده کنید. پس از رفتن به منوی Select>Inverse، زمین را انتخاب کنید و سپس به سراغ منوی Edit>Clear بروید تا آن را پاک کنید.
● فیلترسازی دانسیته خنثی برای درجه بندی مجازی: 
یک تصویر برای تنظیم جداسازی استفاده کنید و درجه های گوناگون آسمان و زمین را یکپارچه سازی کنید.
۱) سری به منوی Layer>New Adjustment Layer بزنید و Levels را برگزینید. این لایه را Sky نامگذاری کنید. نوار سیاه رنگ را آنقدر به سمت راست بکشید تا آسمان دلخواه خود را ببینید پس از OK کردن، روی چشم کلیک کرده تا لایه پنهان شود به این ترتیب در هنگام کار روی تصویر زمین سردرگم نخواهید شد.
۲) یک لایه Levels Adjustent جدید بسازید و نام آن را Ground بگذارید. اگر می توانید زمین را روشن تر کرده تیغه سفید را به سمت چپ کشیده و مراقب باشید که سایه روشن ها را خراب نکنید.
۳) زمان ماسکه کردن رسیده (Masking)
ایده این بخش پوشاندن بخش های غیرضروری است تا بدین ترتیب زمین زیبا و آسمان کامل خودنمائی کنند. پس از انتخاب ابزار گرادیان (Gradient)، تنظیمات پیش رو را انجام دهید: پیش زمینه را شفاف انتخاب کنید. Linear Gradient را برگزینید. Blend Mode را نرمال تعیین کرده و Opacity را صددرصد قرار دهید. مطمئن شوید که رنگ پیش زمینه سیاه و پس زمینه هم سفید است. لایه آسمان را نمایان کرده و دکمه shift را نگه داشته و خطی عمودی و صاف از پائین به بالا بکشید تا به فتوشاپ جهت گرادیان خود را بفهمانید. با این کار بخش های جامد را روی زمین و بخش های شفاف را روی آسمان قرار می دهید. سپس لایه Ground را انتخاب کرده و عکس این کار را انجام دهید. یعنی خط را از بالا به پائین رسم کنید.
۴) اگر به طور تصادفی بخشی از تصویر را توسط لایه ها از بین برده اید، می توانید آن بخش از لایه ها را پاک کنید. برای دیدن تنظیمات خود از پاک کن و برای پنهان کردن آن از ابزار قلم بهره بگیرید.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
hojat20 تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها