عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

آموزش فتوشاپ مهر طلايي

آموزش فتوشاپ مهر طلايي
دوشنبه 2 اسفند 1389  05:29 ب.ظ

 

اشاره :
مدتي قبل در حال كار روي يك پروژه گرافيكي بودم؛ يك آلبوم تبليغاتي براي يك شركت سازنده رنگ مو. شايد تا به‌حال دقت نكرده باشيد كه اغلب رنگ موهاي معمول موجود در بازار داراي حجمي برابر 100 ميلي‌ليتر هستند و به ندرت مي‌توانيد بسته‌بندي‌هايي با حجم بزرگ‌تر از اين را پيدا كنيد. خود من هم تا قبل از اين كار، از اين موضوع بي‌اطلاع بودم. دقيقا به همين دليل مدير تبليغات و روابط عمومي اين شركت اصرار زيادي داشت كه اين نكته به‌صورت يك طرح گرافيكي بسيار واضح روي تمامي صفحات تبليغاتي اين محصول اضافه شود. تا اين‌جاي كار چندان سخت نبود. اجراي اين طرح تبليغاتي زماني سخت شد كه اين آقا با مشت گره كرده روي طرح نيمه‌كاره كوبيد و گفت: "مي‌خوام يه 120 ميلي بزرگ كوبيده بشه اينجا!" چند روزي روي اين طرح فكر مي‌كردم. از سويي اضافه كردن فونت‌هاي بزرگ به صفحه، موجب از بين رفتن تعادل در طرح مي‌شد و از سويي ديگر بايد اين طرح را به اندازه‌اي بزرگ طراحي مي‌كردم كه رضايت مدير روابط عمومي حاصل شود. هيچ طرحي به ذهنم نمي‌رسيد. تا اين‌كه براي انجام يك كار پستي به اداره پست رفتم. كارمند اداره پست در حالي كه خسته شده بود، نامه‌هاي خارجي را مهر مي‌زد. اين نامه‌ها تمبر نمي‌خورند. تنها كافي‌ است هزينه ارسال نامه را بپردازيد تا كارمند اداره پست، نامه را براي شما مهر كند. روش مهر زدن كارمند بي‌حوصله اداره پست و روش مشت كوبيدن مدير روابط عمومي بسيار به هم شبيه بود. ناگهان جرقه‌اي در ذهن من نقش بست ...
نامه‌هاي مهر و موم شده نامه‌هايي هستند كه در زمان‌هاي قديم براي ارسال نوشته‌هاي محرمانه مورد استفاده قرار مي‌گرفتند. روش كار به اين شكل بود كه يك نوع موم خاص را ذوب مي‌كردند و روي در پاكت مي‌ريختند. سپس يك مهر كاملا خصوصي را روي آن فشار مي‌دادند تا طرح روي مهر بر روي موم نرم نقش ببندد. در صورتي كه اين موم از بين مي‌رفت يا تغيير شكل مي‌داد، نشان دهنده اين بود كه نامه باز شده است و بدين ترتيب نامه از درجه اعتبار ساقط مي‌شد (البته هنوز هم در بعضي مكاتبات مهم از اين روش استفاده مي‌شود). اگرچه نه به شكل واقعي اما مي‌توان اين مهر‌ها را به‌صورت گرافيكي بازسازي كرد. در ابتدا بايد تصميم بگيريد كه بدنه مهر به چه حالتي باشد. در اين جا يك مهر دايره‌اي شكل خواهيم ساخت. براي اين‌كار يك سند 350 در 350 پيكسل با وضوح300DPI و پشت‌زمينه شفاف بسازيد. 
رنگ پيش‌زمينه را به رنگي كه مي‌خواهيد مهر شما به آن رنگ باشد، تغيير دهيد. سپس با استفاده از ابزارCustom Shape Tool ياU يك دايره رسم كنيد. براي اين‌كه شكل مورد نظر، كاملا دايره‌اي باشد در هنگام رسم، دكمه Shift را نگاه داريد. دايره رسم شده بايد با رنگ پيش زمينه پر شود. اگر در دور دايره يك خط ايجاد شده است يا دايره با رنگ پر نمي‌شود، بايد در نوار تنظيمات بالاي نرم‌افزار، دكمه Fill Pixel (سومين دكمه از سمت چپ كه آيكون مربع شكل دارد) را كليك كنيد. 
دكمه Ctrl+J را فشار دهيد تا يك لايه جديد از روي لايه فعال ساخته شود. در حالي كه لايه جديد فعال است، دكمه كنترل را نگاه داريد و روي آيكون آن لايه در پالت لايه‌ها كليك كنيد. با اين‌كار تمامي محتويات اين لايه به حالت انتخاب در‌مي‌آيد. حالا به منوي Select برويد و گزينه Modify را انتخاب كنيد. از منوي اين گزينه هم Contract را كليك كنيد تا پنجره Contract باز شود. در اين پنجره عدد 20 را وارد كنيد. پس از تاييد، دكمه Delete را روي صفحه‌‌كليد فشار دهيد تا داخل دايره خالي شود. 
از مسير Layer < Layer Style < Blending Options پنجره محاوره‌اي جلوه‌هاي آميختگي را باز كنيد و در اين پنجره جلوه‌هاي آميختگي زير را با تنظيمات داده شده وارد كنيد:
Blend Mode: Soft Light :Inner Glow، Opacity 100% ،Noise:16%،
رنگ سفيد، Size:50 ،Contour:Cone,Inverted، Anti-alised فعال، Range:Size: 36%
Bevel And Emboss ،Soften:%10
غير فعال Use Global Light ،
Angel %63: ،Glass Contour: Gaussian
رنگ High Light Mode برابر زرد با شماره f2f2e3، رنگ Shadow Mode برابر با شماره a95f03
%Contour: Ring-Double :Contour،Range 100
دقت كنيد كه اگر رنگ ديگري را استفاده مي‌كنيد، در اين‌جا رنگ High Light Mode بايد بسيار روشن‌تر از رنگ مورد استفاده و رنگ Shadow Mode بايد بسيار تيره‌تر از رنگ مورد استفاده باشند. در اين حالت، تصوير شما بايد جلوه‌ براقي داشته باشد. 
درست است كه مهر ما دايره‌اي شكل است. اما لبه‌هاي مهر كه بيرون مي‌زند ممكن نيست به اين دقت دايره‌اي شكل باشد و احتمالا حالتي غير‌يكنواخت خواهد داشت. براي افزودن حالت موجدار به لبه‌هاي اين شكل، از مسيرFilter
احتمالا پس از اجراي فيلتر Wave لبه‌هاي لايه زيري از زير لايه تغيير فرم داده بيرون مي‌زند. براي تنظيم اندازه اين دو لايه نسبت به هم بايد يكي از آن‌ها را بزرگ‌تر يا كوچك‌تر كنيد. به عنوان مثال مي‌توانيد لايه بالايي را بزرگ‌تر كنيد. براي اين‌كار هنگامي كه لايه بالايي فعال است، دكمه‌هاي Ctrl+T را فشار دهيد تا كادر چهارگوش تغيير اندازه در اطراف لايه تشكيل شود. سپس دكمه Shift را نگاه داريد و دسته‌هاي اين كادر را به بيرون بكشيد تا اندازه لايه بزرگ‌تر شود. سپس با زدن دكمه Enter تغييرات را اعمال كنيد. 
حالا هر متن يا شكلي را كه مي‌خواهيد روي مهر قرار بگيرد، روي يك لايه جديد وارد كنيد و جلوه‌هاي آميختگي زير را به آن اعمال كنيد:
Blend Mode: Soft Light :Inner GlowContour: Cone, Inverted، Opacity: %100 ،Noise:%15:
،Style:Inner Bevel :Bevel And Emboss ،Technique: Chisel Hard
Depth:100% ،Size:16 ،Soften:2 ،Angel:90 ،Use Global Light غير فعال،
Altitude:26% ،Deep :Contour ،Contour: Cone ،Range:50% 
براي طبيعي‌تر شدن مهر مي‌توانيد كمي نويز به لايه زيرين اضافه كنيد. اين نويز‌ها نشان مي‌دهد كه سطح تخت چندان هم صاف و صيقلي نيست و سطحي غير براق دارد. براي افزودن نويز به اين لايه، لايه مورد نظر را از پالت لايه‌ها انتخاب كنيد و از مسير Filter< Noise< Add Noise، كادر محاوره‌اي Add Noise را باز كنيد و مقدار كمي نويز به تصوير اضافه كنيد. مراقب باشيد اضافه كردن زياد نويز جلوه‌اي غير طبيعي به كل كار مي‌دهد. 
اكنون شكل شما آماده است. اين در حقيقت يك مهر قابل ويرايش است. بدين معني كه مي‌توانيد با تغيير لايه شكل به هر نوع نوشته يا شكل ديگر آن را تغيير دهيد. اگر آن را روي يك زمينه كاغذي قرار دهيد و كمي سايه به آن اضافه كنيد، جلوه زيبا‌تري پيدا خواهد كرد. براي تغيير محتواي داخل مهر كافي‌است يك لايه ديگر به شكل اضافه كنيد و شكل مورد نظر را روي آن قرار دهيد. سپس روي آيكون شكل قبلي كليك راست كنيد و گزينه Copy Layer Style را كليك نماييد. بعد روي لايه شكل جديد كليك راست كنيد و گزينه Paste Layer Style را كليك نماييد تا تمامي جلوه‌هاي لايه اولي به اين لايه جديد اعمال شود. پس از اين كار لايه قبلي را حذف كنيد. طراحي آلبوم به اتمام رسيد و همانطور كه حدس مي‌زدم مورد توجه مدير روابط عمومي شركت گفته شده هم قرار گرفت. اما از من خواسته شد كه رنگ مهر مورد نظر را دقيقا شبيه به رنگ طلا درآورم. آن شخص معتقد بود كه بايد اين مهر با طلا روي تصوير كوبيده شود (با همان حركت مشت!) ولي هنوز يك مسئله كوچك باقي ماند. اين‌كه آيا از نظر علمي طلا هم مي‌تواند مثل موم روي پاكت نامه قرار بگيرد؟... كمي فكر كنيد. يك گرافيست بايد غير از طرح گرافيكي خود، به چند وجه ديگر كار هم فكر كند؟!

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان

پاسخ به:آموزش فتوشاپ مهر طلايي
چهارشنبه 6 دی 1391  08:09 ب.ظ

تصاویر کارت رو هم بزار

به بهار دل ها یه سر بزنید...

بهـــار دل هـــا

hashemsarhadi

hashemsarhadi
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آبان 1389 
تعداد پست ها : 205
محل سکونت : سیستان وبلوچستان
دسترسی سریع به انجمن ها