عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

حیف است انسان به زباله‌دان تاریخ برود

حیف است انسان به زباله‌دان تاریخ برود
دوشنبه 2 اسفند 1389  05:45 ب.ظ

مرجع تقلید شیعیان گفت: حیف است که انسان مرتبه بالای انسانیت را درک نکند و به زباله‌دان تاریخ برود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی شامگاه یکشنبه در مراسم عمامه‌گذاری تعدادی از طلاب علوم دینی که در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد با اشاره به میلاد پربرکت رسول گرامی اسلام(ص) و امام صادق(ع) اظهار داشت: همان طوری که قرآن نازل می‌شود، شب نزول قرآن بهتر از هزار ماه است، شبی که وجود مبارک پیامبر(ص) و امام معصوم(ع) به دنیا می‌آیند با برکت‌های الهی همراه است چون اینها همتای قرآن هستند.

این مرجع تقلید تاکید کرد: بهترین فرصت آن است که ما از ذات اقدس الله چیزی بخواهیم که بماند و با او ارتباط تنگاتنگ داشته باشیم، تا چون او می‌ماند، ما هم در سایه این ارتباط بمانیم.

مفسر بزرگ قرآن کریم با بیان اینکه حیف است انسان تلف شود و از این دنیا برود، تصریح کرد: انسان در مصاف با مرگ، مرگ را می‌میراند، نه اینکه مرگ، انسان را بمیراند.

آیت‌الله جوادی آملی افزود: اینکه خدای سبحان در سوره مبارکه جمعه می‌فرماید انسان با مرگ درگیر می‌شود؛ در این مصاف و هماورد کسی پیروز می‌شود که فرمود:(فَإِنَّهُ مُلاَقِیکُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَى‏ عَالِمِ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَةِ) یعنی شما می‌روید و مرگ می‌ماند.

وی ضمن ارج نهادن تلاش عالمان دین و فقیهان گذشته تاکید کرد: زندگی در این دنیا دو جور است؛ در یک حالت افراد در مسیر دین تلاش‌های وافری انجام می‌دهند و کتاب‌های علمی می‌نویسند و ماندگار می‌شوند اما در حالت دیگر، زندگی بعضی‌ها هیچ اثری ندارد و بعد از مرگشان فراموش می‌شوند.

استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به این روایت وجود مبارک امیرالمومنین(ع) که فرمود (اَلعُلَماءُ باقُونَ مَا بَقِیَ الدَّهر) اظهار داشت: وجود مبارک امام باقر(ع) نیز فرمودند که هر وقت ما مطلبی را بیان کردیم از ما بپرسید این مطلب کجای قرآن وجود دارد. یعنی آن بزرگواران توان آن را دارند که با فهم بالا نسبت به آیات قرآن کریم، مطالبی را برای انسان‌ها مطرح کنند.

انسان می‌تواند بقیه‌الله شود

آیت‌الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: وجود مبارک امام زمان(عج) بقیه‌الله هستند و شاگردان حضرت ولی عصر(عج) هم چون اولوالالباب و اولوالابصار هستند، اولوالبقیه هم می‌توانند باشند، از این رو حیف است که انسان این مرتبه را درک نکند و به زباله‌دان تاریخ برود.

وی با اشاره به جایگاه والای روحانیت تصریح کرد: لباس شریف روحانیت را در بر کردن یعنی روحانی در کنار سفره حضرت ولی عصر(عج) آمده و می‌خواهد بقیه‌الله شود.

مفسر بزرگ قرآن کریم با بیان اینکه خدای سبحان روزی رسان شاگردان امام زمان(عج) است، اظهار داشت: ذات اقدس اله این وعده را به ما داد که اگر درس بخوانیم و خودمان عمل کنیم و دیگران را هدایت کنیم، او روزی ما را تامین می‌کند.

این مرجع تقلید گفت: بیشتر علمایی که کتاب‌هایی نوشتند و ما اکنون از آثار و برکات آنها استفاده می‌کنیم با درک این فرمایش خدای سبحان به مرتبه والا رسیدند و اگر طلاب علوم دینی به این وعده پروردگار باور داشته باشند، نیازهای آنها تامین می‌شود.

آیت‌الله جوادی آملی در پایان این مراسم برای موفقیت طلاب علوم دینی دعا کرد که در مسیر قرآن و عترت منشأ خدمات ارزنده‌ای برای دین مبین اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی باشند.

karevane69

karevane69
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1355
محل سکونت : البرز
دسترسی سریع به انجمن ها