عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

انصباق کنتراست

انصباق کنتراست
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:07 ب.ظ

در این مقاله برای افزایش کنتراست تصویر با استفده از فوتوشاپ یاد خواهیم گرفت. این تکنیک فوتوشاپ از تصاویر شما در برابر خراب شودن تصویر در حالی که شما کنتراست را افزایش میدهید محافظت میکند.
مرحله 1 – تصویری را به داخل فوتوشاپ وارد کنید.
 
مرحله 2- افزایش کنتراست
در این مرحله کنتراست مانند روشهای معمول افزایش میدهیم. راههای بسیاری برای انجام این کار وجود دارد اما ما به شما آموزش میدهیم که چگونه آن را با منحنی ها (Curves )انجام دهید . از منوی Layer > New Adjustment Layer > Curves استفاده میکنیم و آن را به شکل زیر در می آوریم.
 
مرحله 3 - ایجاد یک لایه 50% خاکستری
در این مرحله یک ماسک برای تنظیم لایه ایجاد میکنیم. این ماسک مشخص میکند که تنظیم منحنی لایه چگونه با روشنایی محوطه انطباق داشته باشد. برای انجام این، ما ابتدا نیاز داریم که یک لایه با 50% خاکستری پر کنیم. بنابراین یک لایه جدید ایجاد کرده و از منوی Edit > Fill استفاده میکنیم.
 
تنظمیات زیر را اعمال میکنیم:
مرحله 4 – ایجاد یک انتخاب سفارشی با استفاده از Calculations
با استفاده از لایه خاکستری ایجاد شده، از ابزار محاسبات (calculations ) برای ایجاد ماسکی استفاده میکنیم که برای تنظیم منحنی لایه به کار برده میشود. از منوی Image > Calculations استفاده کرده و تنظیمات زیر را انجام میدهیم. این کار باعث میشود یک انتخاب اطراف سایه روشن های تصویر ایجاد شود.
 
مرحله 5- اعمال انتخاب بر لایه ماسک
لایه بالایی پر شده با خاکستری را حذف کرده لایه ماسک را انتخاب میکنیم
در حالی که لایه ماسک انتخاب شده است، ذکمه delete را فشار داده و منوی Select > Deselect را انتخاب میکنیم
 
داده های درون لایه ماسک در کنتراست بسیار کم به نظر میرسد.از منوی Choose Image > Adjustments > Auto Levels استفاده میکنیم تا به طور خودکار کنتراست افزایش یابد.
همانطور که میتوانید در لایه ماسک ببینید، سایه روشن ها تیره تر میشوند و همچنین برخی تیرگی ها روشن تر میشوند. این لایه ماسک که به تازگی ایجاد کرده ایم تنها به تنظیم منحنی لایه اجازه میدهد تا روی تیرگی های تصویر تاثیر بگذارد. به طور کلی، این روش با تصویرهای افقی به خوبی کار میکند چراکه جزئیات سایه روشن ها نگه میدارد.
مرحله 6 – تغییر دادن blending mode به Luminosity
تصویر شما باید اشباع شده تر از قبل به نظر برسد اگر شما از اشباع شدگی افزایش یافته راضی نیستید، blending mode تنظیمات منحنی لایه را به Luminosity تغییر دهید تا اشباع شدگی به حالت نرمال درآید.
7- تنظیم لایه ماسک
اکنون زمان آن است تا بر روی لایه ماسک کار کرده و جایی که میخواهیم کنتراست روی آن اعمال شود را انتخاب کنیم. لایه ماسک را انتخاب کنید و از منوی Image > Adjustments > Brightness/Contrast استفاده نمایید. اگر شما از فوتوشاپ CS3 استفاده میکنید، گزینه "Use Legacy" را نیز انتخاب کنید. زمانی که دارید به لایه ماسک و تصویر نگاه میکنید، روشنایی و کنتراست را تنظیم میکنیم. تنظمیات روشنایی، روی قابل مشاهده بودن کل کنتراست تاثیر میگذارد. تنظمیات کنتراست همچنین فشردگی بین تیرگی ها و سایه روشن‌ها را تنظیم میکند.
مرحله 8- مات کردن لایه ماسک
نهایتا ما لایه ماسک را مات میکنیم. این کار باعث میشود تا نتایجی شبیه به بالا بردن کنتراست محلی داشته باشیم. از منوی Filter > Blur > Gaussian Blur استفاده کرده و در حالی که شعاع را افزایش میدهیم، کنتراست بین لبه ها افزایش خواهد یافت.
 
مرحله 9- بسته به نتایجی که مد نظر دارید، ممکن است بخواهید که لایه ماسک را وارونه کنید، به گونه ای که کنتراست بر روی سایه روشن‌ها اعمال شود اما روی تیرگی ها اعمال نگردد. برای انجام این کار میتوانید از منوی choose Image > Adjustments > Invert استفاده کنید.
 
نتایج نهایی
در اینجا میتوانید یک مقایسه بین تصویر اصلی و تصویری که با در نهایت بدست آمده است را ببینید. هم اکنون تصویر کنتراست بالاتری دارد اما سایه روشن‌های آن خراب نشده‌اند.

در تصویر زیر نیز میتوانید تفاوت بین افزایش کنتراست به صورت نرمال و همچنین افزایش آ« با استفاده آموزشهای این مقاله را ببینید. همانطور که میبینید بودن استافده از لایه ماسک، سایه روشن ها تخریب میشوند.


کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها