عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بهینه سازی سرعت عملکرد ویندوز (توسط پوشه Prefetch )

بهینه سازی سرعت عملکرد ویندوز (توسط پوشه Prefetch )
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:29 ب.ظ


 

در این مقاله به بررسی یکی از مهمترین روش های افزایش سرعت در ویندوز (اعم از سرعت راه اندازی سیستم عامل و اجرای نرم افزارها) که توسط پوشه ناشناخته Prefetch انجام می گیرد خواهیم پرداخت. روش قابل ارائه در این مقاله، مربوط به نرم افزارهای اجرا شده و همچنین جزئیاتی از قبیل فایل های اجرایی در فرایند بوت ویندوزهای ایکس پی و سرور 2003 می باشد.
معرفی پوشه Prefetch
این پوشه در شاخه اصلی ویندوز قرار داشته و فایل هایی با پسوند PF (نوعی فایل اجرایی) و با نام نرم افزارهای اجرایی در سیستم به همراه یک کد خاص را در خود نگهداری می کند. در واقع این پوشه درست مانند یک حافظه مجازی در سیستم عمل کرده و با نگهداری کدهای اجرایی برنامه های اجرا شده می تواند در افزایش سرعت اجرای مجدد آنها و همچنین کاهش فشار وارد بر حافظه سیستم نقش بسیار موثری را ایفا نماید.
طریقه استفاده Prefetch
برای دسترسی به این پوشه و مشاهده محتوای آن، با فشردن کلیدهای ویندوز و R پنجره RUN را فعال کنید و در کادر آن کلمه prefetch را تایپ کنید و کلید Enter را بزنید.البته اجباری در استفاده از RUN برای مراجعه به آن نیست و شما می توانید با رفتن به مسیر درایوی که ویندوز در آن نصب شده است و انتخاب پوشه prefetch هم پوشه را باز کنید ( C:\WINDOWS\Prefetch).
حتما تا به حال این سوال برایتان به وجود آمده است که آیا فایل ها پس از استفاده از سیستم حذف خواهند شد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که متاسفانه بسیاری از این فایل ها در این پوشه باقی خواهند ماند و این امر ممکن است در آینده باعث کاهش شدید حجم درایو ویندوز شما گردد.
اما این مشکل به سادگی قابل رفع بوده و در صورت نظارت جامع بر روی این قسمت، به هیچ عنوان با مشکلی برخورد نخواهید کرد. ضمنا متذکر می شویم که حذف محتویات این پوشه به هیچ عنوان آسیبی به سیستم شما وارد نخواهد آورد و می توانید محتویات آن را با خیالی آسوده پاک کنید. اما دقت داشته باشید که پس از این عمل، امکان احساس کاهش نسبی سرعت در فرآیندهای ویندوز دور از ذهن نیست. ضمنا تاکید می شود که به هیچ عنوان خود پوشه Prefetch را حذف ننمایید، زیرا این کار موجب بروز مشکلات جدی در سیستم خواهد شد.
طریقه تنظیم و مدیریت پوشه Prefetch
با اعمال تنظیمات خاصی در رجیستری می توان عملکرد این پوشه را بدون هیچ نگرانی کاملا کنترل نمود.برای این منظور ابتدا با فشردن کلیدهای ویندوز و R پنجره Run را بازکنید و در کادر عبارت Regedit را وارد کنید تا پنجره برنامه ویرایشگر رجیستری ویندوز باز شود.در پنجره باز شده به مسیر زیر بروید:
 HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters
سپس در پنجره سمت راست، کلید EnablePrefetcher را یافته ( در صورت عدم وجود آن، یک کلید از نوع DWORD و با نام EnablePrefetcher را ایجاد کنید) و آنرا به دلخواه با یکی از اعداد زیر مقداردهی نمایید:
0: غیر فعال نمودن قابلیت
Prefetch 1: اجرای نرم افزارها با تحمیل فرامین به ویندوز
 2: عملکرد در زمان Boot (بسیار مفید برای افزایش سرعت بوت سیستم)
 3: عملکرد در تمام موارد ( هم بوت و هم نرم افزارها).
همانطور که ملاحظه می کنید از عدد صفر هر میزان که این عدد بیشتر می شود، بخش بیشتری از این قابلیت را فراهم کرده و فعال می کند. علاوه بر این اعداد، در صورت استفاده از مقدار 5 برای این کلید رجیستری، نهایت استفاده از این قابلیت در سیستم فعال شده و سرعت اجرای نرم افزارها و دسترسی به اطلاعات به حداکثر خود خواهد رسید.
استفاده از مقدار 5 مخصوصا در سیستم هایی با سرعت حافظه پایین به هیچ عنوان توصیه نمی شود. زیرا در این صورت با کمبود شدید فضای درایو ویندوز مواجه خواهید شد. در صورت استفاده از 128مگابایت، از مقدار 0 و حافظه 512مگابایت از مقدار 3 و حافظه ای بیشتر از مقدار بیشتر استفاده نمایید.
البته هیچ دستورالعملی برای این موضوع وجود نداشته و شما با توجه به میزان سرعت و حجم حافظه سیستم، مقدار کلید رجیستری را تعیین می کنید. به عنوان مثال در صورت داشتن حافظه 1 گیگابایت و بالاتر، استفاده از مقدار 5 مانعی نخواهد داشت.حال با کسب دانش در این رابطه، عدد مورد نظر را انتخاب کرده و از رجیستری خارج شده و سیستم را یکبار Restart نمایید تا تغییرات اعمال شود.
حال به راحتی می توان تدابیری اندیشید تا پس از هر بار راه اندازی ویندوز، محتوای این پوشه پاکسازی گردیده تا علاوه بر جلوگیری از افزایش بی مورد حجم درایو اصلی ویندوز، موجب حذف خودکار محتوای بلا استفاده این پوشه گردد. برای انجام این عمل ابتدا از طریق منوی Start و ابزار Run وارد محیط cmd (خط فرمان) شده و دستور زیر را در آن تایپ کرده و Enter را بزنید (نام فایل bat را می توانید به دلخواه وارد نمایید):
Copy con delpreffolder.bat
لازم به اشاره است که دستور Copy با پارامتر Con (مخفف Console) اقدام به ایجاد فایل دلخواهتان می نماید. پس از وارد کردن است دستور، بلافاصله فرامین زیر را به عنوان محتویات درونی فایل bat تایپ نمایید:
Echo off
Del C:\windows\prefetch\*.*/q
متذکر می شویم که حتما به فواصل بین عبارات فوق بسیار دقت نمایید. ضمنا کاراکتر C به مفهوم نام درایو اصلی ویندوز ما بوده و می بایست تغییر کند.
در پایان برای اتمام، دکمه F6 کیبورد را فشرده و سپس با استفاده Enter فایل مربوطه ایجاد می گردد. ایجاد یک فایل bat با هر ویرایشگر متن مانند notepad ویندوز نیز امکان پذیر است. پس از ایجاد فایل می توانید آن را در Task Scheduled ویندوز قرار داده و آن را برای اجرای مداوم برنامه ریزی نمایید.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها