عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

صحبت کردن با نوزادان قدرت مغز آن‌ها را افزایش می‌دهد

صحبت کردن با نوزادان قدرت مغز آن‌ها را افزایش می‌دهد
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:31 ب.ظ

دانشمندان معتقدند والدینی که با نوزادان خود صحبت می‌کنند به رشد مغزی آن‌ها کمک می‌کنند.

محققان متوجه شدند حتی قبل از آن‌که نوزادان شروع به صحبت کردن کنند ، کلمات نقش بسیار مهمی در رشد مغزی آن‌ها بازی می‌کنند.

تحقیقات آن ها نشان می دهد  برای کودکان سه ماهه کلمات بیش‌تر از هر صدای دیگری می‌توانند در قابلیت فکر کردن آن‌ها موثر باشد.

این تحقیقات که توسط دانشگاه نورث وسترن در ایلینویز انجام شده است نشان می‌دهد نوزادانی که کلمات را شنیده اند قادرند آن‌ها را دسته بندی کنند ، اما نوزادانی که فقط صداهای ساده شنیده اند توانایی انجام این کار را ندارند.

برای بررسی این موضوع محققان مطالعه ای را روی 50 نوزاد سه ماهه انجام دادند. در این تحقیقات به این نوزادان تصاویری از ماهی نشان دادند و همراه این تصاویر کلمات یا صدا پخش کردند.

محققان برای ماهی‌ها یک لغت فرضی ساختند و هر زمان که تصویر ماهی پخش می‌شد این کلمه را همراه با تصویر برای نوزادان پخش کردند.

اما برای گروه دیگر فقط دنباله ای از صدا پخش شد که با عبارت‌های کلامی که برای گروه اول پخش می‌شد از لحاظ تن صدا و طول مدت پخش مشابه بود.

سپس محققان به نوزادان تصویر یک ماهی جدید را به همراه یک دایناسور در کنار آن نشان دادند و بررسی کردند که نوزادان چه مدت به هر تصویر نگاه می‌کنند.

دانشمندان متوجه شدند نوزادانی که یک دسته خاص از حیوانات را تشخیص داده اند ، مدت طولانی‌تری به آن به یک تصویر خاص نگاه می‌کنند.

دکتر سوزان هسپوس استاد روانشناسی در این دانشگاه و یکی از نویسندگان این تحقیق در این باره گفت : نتایج بررسی‌های ما بسیار جالب توجه است.

او در این باره گفت: ما متوجه شدیم با این که به هر دو گروه از نوزادان یک سری تصاویر و دقیقا با یک مدت زمان مشخص نشان داده شده است ، اما نوزادانی که کلمات شنیده اند توانستند در ذهن خود دسته مشخصی برای ماهی‌ها بسازند و در حقیقت آن‌ها را طبقه بندی کنند.این در حالی است که گروه دوم قادر به انجام این کار نبودند.

در نوزادان 3 ماهه ، کلمات تاثیر خاصی دارد که به آن‌ها کمک می‌کند بتوانند در ذهن خود طبقه بندی و گروه بندی‌های خاص انجام دهند.این تحقیقات اولین شواهد را مبنی بر وجود ارتباط بین کلمات و طبقه‌بندی‌های خاص در ذهن نوزادان نشان می‌دهد.

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

Mehdi900

Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها