عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

● Tripwire چیست

● Tripwire چیست
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:43 ب.ظ

ire

    
سیستم فایل یکی از حیاتی ترین و حساس ترین بخشهای یک سیستم عامل محسوب می شود.طیف وسیعی از تهدیدات و خطرات اینترنتی در شبکه های کامپیوتری بر بستر سیستم فایل کامپیوتر مورد هدف طراحی و پیاده سازی می شوند. ویروسها کرم ها نرم افزارهای جاسوسی Spyware نرم افزارهای تروجان Backdoor و Rootkit و بسیاری دیگر از حملات مخرب برعلیه شبکه ها سرورها و برنامه های کاربری وب بر مبنای ضعف و عدم امنیت و کنترل فایلهای سیستم صورت می گیرد. سیاست ها و راه کارهای متنوعی برای امنیت سیستم فایل و حفاظت از فایلها و نقاط امنیتی یک سیستم کام یوتری وجود دارد که از جمله آنها می توان از نرم افزارهای گزارش گیری و کنترل سیستم فایل نام برد.         
● Tripwire چیست ؟
Tripwire یک ابزار امنیتی برای گزارش گیری از سیستم فایل و اطمینان از صحت فایل ها برروی سیستم است. Tripwire به شما می گوید در ساختار فایلها و خصوصیات و دسترسی های آنها از یک زمان تا زمانی دیگر چه تغییراتی صورت گرفته است. برای کدام فایل یک دسترسی غیر مجاز صورت گرفته است و کدام برنامه توسط کدام کاربر و در چه زمانی اجرا شده و یا لیست لوگین های یک کاربر را به شما نشان می دهد. با Tripwire می توان فهمید به رجیستری و بلوک های سیستم فایل کدام داده یا فایل اضافه یا حذف شده است و نسبت به تاریخ گذشته دقیقا چه تغییراتی صورت پذیرفته است.Tripwire در لینوکس خصوصیات زیر را مانیتور می کند :
▪ اضافه حذف و تغییر فایل
▪ ردگیری هر شی
▪ ردگیری مجوز فایل و خصوصیات هر فایل
▪ شماره Inode و link
▪ ACL
▪ UID و GUID
▪ اندازه و نوع فایل
▪ شماره شناسایی هر device
▪ شماره هر مجموعه بلوک سیستم فایل
▪ تمامی عملیاتهای مرتبط با timestamp
▪ تمامی فلگهای سیستم فایل
● Tripwire چگونه کار می کند؟
برنامه از یک بانک اطلاعاتی داده ای سیستم استفاده می کند. پس از نصب و پیکربندی TripWire با گرفتن یک تصویر لحظه ای از ساختار سیستم فایل که شامل بانک اطلاعات هر فایل همراه خصوصیات آنها حساب های کاربری و داده های بحرانی سیستم یک فایل بانک اطلاعاتی یا در اصطلاح baseline می سازد. هر زمان که نیاز به چک کردن واطمینان از صحت فایلها و دسترسی ها وجود داشته باشد برنامه اطلاعاتbaseline را با اطلاعات کنونی سیستم چک می کند و هر گونه تغییر و یا عملیات غیر مجاز را در یک فایل گزارش ثبت می کند. این فایل گزارش توسط مدیر سیستم قابل دریافت و بازبینی است. می توان فایل گزارش را از طریق ایمیل و با فرمت های گوناگونی مانندHTML یا XML دریافت کرد.آنچه که مهم است نیاز به بروزرسانی فایل بانک اطلاعاتی برنامه برای بدست آوردن یک گزارش صحیح و دقیق از سیستم است . Tripwire از چهار فایل حیاتی برای کار خود استفاده می کند:
● فایل سیاست گذاری (etc/tripwire/tw.pol/):
مجموعه قوانین و عملیاتهای برنامه تعریف فایلها و دایرکتوری های امنیتی و سیاست های گزارشگیری از سیستم توسط مدیر سیستم در این فایل تعریف و تنظیم می شوند. از طریق این فایل می توان سیاستهای امنیتی برای صحت و چک سیستم به برنامه اعمال کرد.
● فایل پیکربندی ( etc/tripwire/tw.cfg/) :
این فایل حاوی اطلاعاتی در مورد نحوه پیکربندی خود برنامه و مکان فایلها و نحوه ارتباط با دیگر برنامه ها برای عملیاتهایی مانند ارسال ایمیل و یا ذخیره فایل گزارش برروی سیستم است. این فایل نیز توسط مدیرسیستم قابل مشاهده و تنظیم است.
● فایل بانک اطلاعاتی (var/lib/tripwire/$(HOSTNAME).twd/):
برنامه Tripwire در هنگام چک کردن و گزارشگیری سیستم از اطلاعات این فایل استفاده می کند . در حقیقت این فایل مبنای کار برنامه است که همیشه باید بروزترین و صحیح ترین اطلاعات را از وضعیت سیستم در خود داشته باشد .
● فایل گزارش ( var/lib/tripwire/$(HOSTNAME)-$(DATE).tar/ ):
نتیجه مقایسه فایل بانک اطلاعاتی با سیستم فایل و اطلاعات و وضعیت کنونی سیستم از طریق این فایل قابل رویت است. اطلاعات این فایل شامل تمام موارد امنیتی و تغییرات سیستم است که در فایل Policy تعریف و تنظیم شده اند. این فایل را با فرمت های گوناگون و از طریق ابزاری مانند ایمیل هم میتوان ازسیستم راه دور دریافت کرد.
دو فایل سیاست گذاری و پیکربندی دارای دو فرمت متنی و رمزشده هستند. پس از هر تغییر در این فایلها با حذف کپی متنی فایلها رمز می شوند.
● نتیجه گیری :
Tripwire یک ابزار امنیتی قابل استفاده در لینوکس برای اطمینان از صحت فایلها و داده ها و گزارشگیری از تغییرات سیستم فایل و وضعیت کامپیوترها است. این برنامه با دریافت اطلاعات صحیحی از سیستم در هر زمان اقدام به تست و چک کردن سیستم می نماید و تغییرات را در یک فایل به مدیر سیستم گزارش می دهد. در شماره بعدی چگونگی نصب و استفاده از این ابزار را بررسی خواهیم کرد.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها