عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

امام صادق(ع) نقش برجسته‌اي در تثبيت فرهنگ اسلام داشتند

امام صادق(ع) نقش برجسته‌اي در تثبيت فرهنگ اسلام داشتند
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:55 ب.ظ

كارشناس گروه سيره اهل بيت(ع):
امام صادق(ع) نقش برجسته‌اي در تثبيت فرهنگ اسلام داشتند

خبرگزاري فارس: كارشناس گروه سيره اهل بيت(ع) گفت: امام جعفر صادق(ع) در دوران امامت خود نقش برجسته‌‌اي در گسترش اسلام و فعاليت‌هاي فرهنگي و سياسي داشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمين محمد غفوري امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به تحول‌هاي حكومتي كه در زمان امام جعفر صادق (ع) ايجاد شده بود، اظهار داشت: در دوران امام صادق(ع) حكومت بني اميه از بين رفت و حكومت بني عباس جايگزين اين حكومت شد.
وي با بيان اينكه دوران امامت ديگر ائمه اطهار(ع) در حكومت بني اميه بوده است، ابراز داشت: حكومت بني اميه برخورد سركوبي و كنترلي با امامان(ع) داشتند و اجازه نمي‌دادند تا آنها فعاليت‌هاي فرهنگي و سياسي خود را در راستاي گسترش اسلام انجام دهند.
‌كارشناس گروه سيره اهل بيت(ع) كمترين تحولات را در دوران امامت امام صادق(ع) عنوان كرد و بيان داشت: در اواخر دوران حكومت بني‌اميه، آنها سعي در كنترل و سركوبي شديد فعاليت‌هاي سياسي، فرهنگي، علمي و ديني آن حضرت و شيعيان داشتند.
وي با بيان اينكه حكومت بني‌عباس در ابتداي روي كار آمدند ضعيف بودند، گفت: در ابتداي حكومت بني‌عباس اين حكومت هنوز استقرار پيدا نكرده بود و فضايي ايجاد شد تا امام صادق(ع) بتواند با آزادي عمل بيشتر فعاليت‌هاي سياسي و فرهنگي خود را انجام دهند.
غفوري با اشاره به اينكه مكتب جعفري همان مكتب اهل بيت(ع) است، تاكيد كرد: ايشان در دوران امامت خود نقش برجسته‌‌اي در گسترش اسلام و فعاليت‌هاي فرهنگي و سياسي داشته و به همين دليل اين مكتب را جعفري و فقه اهل‌بيت(ع) را فقه جعفري ناميده‌اند.
وي تاكيد كرد: امامان معصوم خطر جدي براي اين حكومت‌ها محسوب مي‌شدند و بنابراين دستگاه حكومتي شيعيان را زير فشار‌هاي زياد مي‌گذاشت تا از اين فعاليت‌ها در تمام عرصه‌ها جلوگيري كند.
وي با اشاره به قيام‌هاي شيعيان در زمان ولايت امام صادق(ع) اظهار داشت: در دوران بني‌اميه اين قيام‌ها به اوج خود رسيده بود، اما با استقرار حكومت بني‌عباس از شدت آن كاسته شد.
انتهاي پيام/ج20/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها