عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شبكه تلويزيوني گفت‌وگوي مذاهب اسلامي راه‌اندازي مي‌شود

شبكه تلويزيوني گفت‌وگوي مذاهب اسلامي راه‌اندازي مي‌شود
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:09 ب.ظ

رئيس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي:
شبكه تلويزيوني گفت‌وگوي مذاهب اسلامي راه‌اندازي مي‌شود

خبرگزاري فارس: رئيس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي گفت: اين شبكه تلويزيوني با اهداف آشنايي نقطه ‌نظرات طرفين، بيان ظرفيت‌هاي مذاهب در ارتباط با يك موضوع، تدوين و دستيابي به راه‌حل‌هاي مشترك براساس داشته‌هاي مذاهب در مواجهه با تهديدات مشترك راه‌اندازي مي‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمين احمد مبلغي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با بيان كاركردهاي جامعه اسلامي در زمان وجود وحدت تصريح كرد: اگر وحدت وجود داشت، مسلمانان داراي قوي‌ترين اقتصاد جهاني و تاثيرگذارترين مجموعه جهاني بر اقتصاد بودند و اگر جهان اسلام داراي وحدت بود نيرومندترين فضاهاي علمي، ابتكارها و آخرين اخبار علمي از درون جامعه اسلامي به گوش جهانيان مي‌رسيد.
وي يادآور شد: در صورت وجود وحدت نيرومندترين تصميم‌هاي كلان و تاثيرگذاري‌هاي سياسي جهان از درون امت اسلامي بر‌مي‌خواست و بيشترين پيام‌هاي انساني از درون اين جامعه به گوش جهانيان مي‌رسيد.
رئيس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي تصريح كرد: در صورت وجود وحدت در جهان اسلام بيشترين تلاش براي معنويت از متن مباحث آكادميك حقوقي از درون جامعه اسلام عرضه و ارائه خواهد شد.
مدير مركز تحقيقات مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي اذعان داشت: تلاش براي سالم‌سازي محيط زيست جامعه جهاني در جهان اسلام برگزار مي‌شد كه بركات آن نه تنها براي خود جامعه بلكه در خدمت بشريت نيز بود.

* تقريب مذاهب تلاشي در راستاي ايجاد اخوت اسلامي است
وي بيان داشت: وحدت اسلامي هدفي است كه اسلام به دنبال آن است و حد نصاب و شكل نظريه‌هاي وحدت از سوي اسلام اخوت اسلامي است كه آن شكل تكامل‌يافته و اختصاصي اسلام است.
حجت‌الاسلام مبلغي با اشاره به اهميت تقريب مذاهب در ايجاد اخوت اسلامي خاطرنشان كرد: تقريب مذاهب ساز و كار و كوششي براي ايجاد اخوت اسلامي است.
معاون پژوهشي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم با بيان اينكه اين اسلام است كه بحث اخوت را مطرح كرده است، گفت: ساز و كار رسيدن به اخوت اسلامي در تقريب مذاهب نهفته است.
حجت‌الاسلام مبلغي گفت: تقريب مذاهب تعصبات را كم مي‌كند و در واقع كار تقريب سلبي است، عوامل تفرقه را سلب كرده و بعد از نزديك شدن بايد حركت وحدت را به سمت اخوت اسلامي آغاز كنند.

* حوزه‌هاي علميه بحث تقريب مذاهب را جدي بگيرند
وي با اشاره به نقش مسئولان در توجه به امر تقريب مذاهب تصريح كرد: مسئولان بايد مراقب باشند هرگونه فعاليتي را كه انجام مي‌دهند، بعد تقريب را هم موردنظر داشته باشند.
مدير مركز تحقيقات مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي تصريح كرد: امروز تقريب براي كشور ما امري واجب است و مسئولان در بخش‌هاي مختلف از جمله امور فرهنگي، تصميم‌هاي سياسي و... بايد با توجه به تقريب كار كنند، چراكه اگر ضربه‌اي از اين قسمت وارد شود، خود ما متضرر مي‌شويم.
حجت‌الاسلام مبلغي به اهميت نقش مبلغان و روحانيون در ترويج امر وحدت اشاره و تصريح كرد: آموزش‌هاي تقريب خيلي كم است؛ بنابر اين حوزه‌هاي علميه بايد تقريب را جدي بگيرند.
وي با اشاره به برگزاري درس تقريب در حوزه‌هاي علميه در سال گذشته افزود: اين نشان مي‌دهد زمينه‌هايي در راستاي توجه به اين امر ايجاد شده اما بحث تقريب مذاهب بايد جدي گرفته شود چراكه تقريب چارچوب عقلاني مناسبات شيعه و سني است.

* شبكه تلويزيوني گفت‌وگوي مذاهب اسلامي راه‌اندازي مي‌شود
حجت‌الاسلام مبلغي با اشاره به راه‌اندازي شبكه المنار در لبنان گفت: اين شبكه تلويزيوني با اهداف آشنايي نقطه ‌نظرات طرفين، بيان ظرفيت‌هاي مذاهب در ارتباط با يك موضوع، تدوين و دستيابي به راه‌حل‌هاي مشترك براساس داشته‌هاي مذاهب در مواجه با تهديدات مشترك راه‌اندازي مي‌شود.
مدير مركز تحقيقات مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي با بيان اينكه اين شبكه تلويزيوني تا دو ماه آينده راه‌اندازي مي‌شود، خاطرنشان كرد: اين برنامه در سه فاز كه هر يك از آنها شامل سي حلقه است برگزار خواهد شد و مسلمانان را به هم‌نوايي و هم‌صدايي با يكديگر دعوت خواهد كرد.
انتهاي پيام/خ10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها