عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

انديشه سياسي امام صادق(ع) در امروز و فرداي شيعه تاثير‌گذار است

انديشه سياسي امام صادق(ع) در امروز و فرداي شيعه تاثير‌گذار است
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:12 ب.ظ

مدير گروه علوم سياسي جامعة المصطفي العالميه:
انديشه سياسي امام صادق(ع) در امروز و فرداي شيعه تاثير‌گذار است

خبرگزاري فارس: مدير گروه علوم سياسي جامعة المصطفي العالميه گفت: انديشه سياسي امام صادق(ع) تاثير خود را در امروز گذاشته و در فرداي تشيع نيزتاثير‌گذار است.

حجت الاسلام نصرالله سخاوتي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم در خصوص شيوه مبارزاتي امام صادق‌(ع) بيان داشت: ايشان به واسطه بيان رواياتي نظير صحيفه ابي خديجه و مقبوله عمر ابن حنظله مشروعيت حكام و قضات طاغوتي زمان خود را به گونه‌اي زير سؤال بردند كه تا پايان تاريخ تاثير‌گذار است.
وي با تاكيد به اينكه اين روايات در جهان تشيع نقش به سزايي ايفا كرد، افزود: پيروان مكتب تشيع به كمك همين روايات حاكم و قاضي داراي مشروعيت را كه از ويژگي‌هاي وي ايمان و عدالت است، تشخيص مي‌دهند.
حجت‌الاسلام سخاوتي در خصوص محور دوم از محورهاي فكري امام صادق(ع) تصريح كرد: محورهاي دوم فكري ايشان محورهاي فكري و فرهنگي بودند كه مي‌توان آنها را در دو بعد رويارويي با جريانات الحادي، ايجاد دانشگاه‌هاي فرهنگي و نهادينه كردن علم و دين بررسي كرد.
اين مدرس حوزه در ادامه بيان داشت: امام صادق(ع) در خصوص رويارويي با جريانات الحادي مناظره‌هايي را خودشان يا بسياري از شاگردانشان با مخالفان صورت مي‌دادند و به مقابله با غلوگويان كه در حق اهل بيت زياده‌روي‌هاي نابه‌جا مي‌كردند و آنان را تا حد خدا بالا مي‌بردند، مي‌پرداختند.
مدير گروه علوم سياسي جامعة المصطفي العالميه با اشاره به اينكه شيوه مبارزاتي امام صادق(ع) شيوه مبارزاتي بسيار سختي بود، گفت: ايجاد دانشگاه‌هاي فرهنگي و نهادينه كردن علم و دين در آن زمان و زمان‌هاي بعد از آن بود تا آنجا كه مذهب جعفري به عنوان يكي از مذاهب اسلامي جايگاهي خاص پيدا كرد.
وي با تاكيد بر اينكه سنگ بنايي كه امام صادق(ع) آن را بنا نهادند تا هميشه همه جهان را به لحاظ انديشه‌اي به تسخير خود در خواهد آورد، بيان داشت: امام صادق(ع) در تمام علوم انساني و حتي در فيزيك، شيمي و طبيعيات نيز شاگردان منحصر به فردي تربيت كردند.
حجت الاسلام سخاوتي اظهار داشت: ويژگي مكتب جعفري اين است‌كه با گرايش‌هاي عقلاني به راه صحيح فهم دين و مسائل معنوي مورد نياز انسان بهاي ويژه مي‌دهد و گرچه پست مدرن نمي‌تواند اين مسئله را بشكافد اما اين مسئله نكته‌اي است كه در جهان مدرنيته خريداران بسياري دارد.
مدير گروه علوم سياسي جامعة المصطفي العالميه در ادامه با بيان اينكه تفكر شيعي صحيح همان تفكر شيعه جعفري‌ است، گفت: مدرنيته به دنبال راه صحيح زندگي است و اين در تفكر شيعي صحيح موج مي‌زند و مدرنيته بدون اينكه بداند به تفكر شيعي صحيح بهايي خاص و جايگاهي ويژه مي‌دهد.
وي افزود: همه ائمه يك فقه و يك مذهب را براي ما تبيين فرموده‌اند و آن مذهب حقه اسلامي و همان اسلام ناب محمدي(ص) است، اما در زمان امام باقر(ع) و امام صادق(ع) به دليل ضعف حاكميت ديني و واگذاري خلافت از بني اميه به بني عباس شرايطي براي ايشان فراهم شد كه مي‌توان از آن به عنوان فرصت طلايي ياد كرد.
اين مدرس حوزه در ادامه بيان داشت: اگر اين فرصت براي هر كدام از ائمه اعظم رخ مي‌داد، آنان نيز چون ايشان فقه شيعه را به خوبي بيان مي‌فرمودند و اگر امام حسين‌(ع)‌ نيز چنين فرصتي را مي‌يافتند حتما همان حركتي را انجام مي‌دادند كه امام صادق(ع) انجام دادند.
حجت الاسلام سخاوتي تصريح كرد: اگر امام صادق(ع) در زمان امام حسين(ع) نيز بودند به شيوه نظامي به احياء دين مي‌پرداختند و اگر در عصر امام سجاد(ع) هم بودند به كمك دعا به مبارزه مي‌پرداختند چراكه مبارزه در دين زواياي مختلفي دارد.
انتهاي پيام/خ20/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها