عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

امام صادق(ع) با سرچشمه فتنه‌ها مقابله مي‌كرد

امام صادق(ع) با سرچشمه فتنه‌ها مقابله مي‌كرد
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:13 ب.ظ

عضو هيئت علمي جامعة المصطفي العالميه:
امام صادق(ع) با سرچشمه فتنه‌ها مقابله مي‌كرد

خبرگزاري فارس: عضو هيئت علمي جامعة المصطفي العالميه با اشاره به همزماني دوران امامت امام صادق(ع) با حكومت بني اميه و بني عباس گفت: امام صادق براي مقابله با فتنه‌هاي دوران خود با سرچشمه فتنه‌ها مقابله مي‌كردند.

حجت‌الاسلام والمسلمين مهدي رستم نژاد امروز در گفت‌وگو با خبر نگار فارس در قم، با اشاره به انحرافات ديني و فرهنگي كه در دوران حكومت بني اميه ايجاد شده بود، اظهار داشت: امام صادق(ع) بزرگترين كار را براي ريشه‌يابي و رسيدن به سرچشمه اين فتنه‌ها و مقابله با اين انديشه‌ها انجام داده‌ است.
وي با بيان اينكه امام صادق(ع) براي مقابله با اين انديشه‌ها و انحرافات راه‌هاي متعددي را انتخاب كردند، ابراز داشت: امام صادق(ع) به تعليم و تربيت شاگرداني پرداختند و آنها را در ميان گروه‌ها و مذاهب غير اسلامي مي‌فرستاند تا از گسترش انديشه‌هاي ضد اسلامي و انحرافي ايجاد شده از سمت اين گروه‌ها جلوگيري كنند.
عضو هيئت علمي جامعة المصطفي العالميه استفاده از شاگردان شيعه را براي مبارزه با اين انديشه‌ها روش غير مستقيم امام جعفر صادق(ع) عنوان كرد و اظهار داشت: ايشان براي هر يك از اين گروه‌ها و مذاهب شاگرداني را تعليم داده و در بين اين گروه‌ها مستقر كرده بودند تا با آنها مانند خودشان مبارزه كنند.
وي با اشاره به فعاليت‌هاي امام جعفر صادق(ع) براي مبارزه با اين انديشه‌ها گفت: ايشان در بيشتر موارد خود به مبارزه با اين انديشه‌هاي انحرافي مي‌پرداختند و با اين گروه‌هاي غير اسلامي در مورد اختلاف پراكني‌ها در بين شيعيان و اهل سنت به مناظره مي‌‌پرداختند.
رستم نژاد مكتب جعفري را همان مكتب اهل بيت(ع) عنوان كرد و ابراز داشت: چون در زمان امام صادق(ع) چهار مكتب ديگر با نام‌هاي مكتب حنفي، مالكي، حنبلي و شافعي وجود داشت و پيروان آن مكاتب را به اسم رهبرانشان صدا مي‌كردند، از اين سو مكتب علوي، مكتب جعفري نام‌گذاري شد.
وي از ديگر دلايل نام‌گذاري اين مكتب را فعاليت‌هاي امام صادق(ع) در آن دوره دانست و اظهار داشت: ايشان در دوران امامتشان كارهاي زيادي در راستاي گسترش اسلام و مبارزه با انديشه‌هاي غير اسلامي و انحرافي با وجود فشارهايي كه از سوي حكومت بني اميه صادر مي‌شد، انجام دادند.
عضو هيئت علمي جامعة المصطفي العالميه با اشاره به اينكه وضعيت شيعيان در دوران ولايت امام جعفر صادق(ع) بسيار سخت بوده است، گفت: در اين دوران با توجه به فشارهايي كه حكومت بني‌عباس و بني‌اميه به شيعيان وارد مي‌كردند، آنها به فعاليت‌هاي سياسي و فرهنگي خود در راستاي گسترش اسلام ادامه مي‌دادند و گاهي دست به قيام عليه اين دو حكومت مي‌زدند.
انتهاي پيام/خ20/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها