عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

وزيدن باد گرم و آغاز و پايان آتش‌سوزي در سوادكوه

وزيدن باد گرم و آغاز و پايان آتش‌سوزي در سوادكوه
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:15 ب.ظ

89/12/02 - 15:27
شماره:8912020489
گزارش فارس از جدال 11 ساعته با آتش در جنگل‌هاي مازندران؛
وزيدن باد گرم و آغاز و پايان آتش‌سوزي در سوادكوه

خبرگزاري فارس: وزيدن باد گرم از شب گذشته تاكنون در شهرستان سوادكوه و وجود برگ‌هاي خشك در جنگل‌هاي روستاي كلاريجان بخش مركزي اين شهرستان باعث آتش‌سوزي در جنگل‌هاي اين روستا در مساحتي حدود 10 كيلومتر را فراهم آورد

به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان سوادكوه، وزيدن باد گرم از شب گذشته تاكنون در شهرستان سوادكوه و وجود برگ‌هاي خشك در جنگل‌هاي روستاي كلاريجان بخش مركزي شهرستان سوادكوه باعث آتش‌سوزي در جنگل‌هاي اين روستا در مساحتي حدود 10 كيلومتر را فراهم آورد كه البته احتمال‌هاي علل آتش سوزي در دست بررسي است.
شعله‌هاي آتش در نقاط مختلف عرصه جنگلي اين روستا كه در پشت روستا واقع شده بود از دور نمايان بود و در نگاه اول بيش از 30 نقطه در نزديكي هم را شامل مي‌شد.

*تشكيل ستاد حادثه در روستا
بخشدار مركزي شهرستان و رئيس منابع طبيعي سوادكوه با تشكيل ستاد اين حادثه در محل آتش‌سوزي اقدام به هماهنگي‌هاي استاني و شهرستاني كردند.
كاركنان اداره منابع طبيعي شهرستان سوادكوه، اهالي و شوراي روستاي كلاريجان و روستاهاي اطراف دهستان ولوپي، نيروهاي بسيجي حوزه مقاومت ولوپي و پل سفيد و زيراب، شهرداري زيراب و كاركنان مجريان طرح جنگلداري... در اين حادثه حضوري پررنگ داشته‌اند.

*مسئولان استاني پيگير حادثه آتش سوزي روستاي كلاريجان بوده‌اند
بخشدار مركزي شهرستان سوادكوه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس سوادكوه با اشاره به اين مطلب كه اين آتش‌سوزي از حدود ساعت 15 عصر روز يكشنبه آغاز شده است، گفت: اهالي و شوراي روستاي كلاريجان با حضور در محل حادثه به اقدامات اوليه و اطلاع رساني براي دريافت كمك‌ها پرداخته اند.
لهراسب رحمتي از رايزني‌هاي مستقيم تلفني مديركل مديريت بحرانه استان مازندران و مسئولان شهرستاني و استاني ديگر و پيگيري ساعت به ساعت اين آتش‌سوزي اشاره كرد و افزود: شهرداري زيراب و پل سفيد نيز با در اختيار قراردادن ماشين‌هاي آتش نشاني خود ما را در اين حادثه ياري كردند.
رحمتي با بيان اين مطلب كه شهرستان سوادكوه به‌دليل شرايط خاص خود و گستردگي و پراگندگي آن در بروز حوادث طبيعي همواره موفق عمل كرده است، افزود: همكاري و همياري نيروهاي مختلف مردمي و ادارات و نهادهاي شهرستاني موجب شده است از گسترده شدن و غير قابل كنترل شدن حوادثي كه زمينه تبديل به بحران را داشته است، جلوگيري كنيم.

*26 حادثه آتش سوزي در طول سال 89 در سوادكوه رخ داده است.
رئيس منابع طبيعي شهرستان سوادكوه نيز در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اين مطلب كه شهرستان سوادكوه با گستردگي جغرافيايي و شرايط جغرافيايي و طبيعي خاص خود در عرصه منابع طبيعي همواره مورد توجه كارشناسان مختلف منابع طبيعي بوده است، گفت: وجود منابع بي‌نظير يا كم نظير گونه‌هاي درختي در شهرستان سوادكوه وجود دارد و همكاران ما دغدغه و حساسيت قابل تقديري حفاظت و نگهداري از اين عرصه‌ها را بر عهده دارند.
يد ‌الله داوودي با اشاره به اين مطلب كه حوادث در عرصه‌هاي جنگلي بر دو نوع طبيعي(تاثير فاكتورهاي طبيعي بر بروز حادثه) و غير طبيعي (تاثير عوامل انساني بر بروز حوادث) است، افزود: در طول سال جاري 26 حادثه اتش‌سوزي در شهرستان سوادكوه رخ داده است كه اين اتفاق در حدود 30 هكتار بوده است.
داوودي به ارتباط مستمر مديركل منابع طبيعي استان مازندران و معاونان و مشاور ايشان در طول اين حادثه خبر داد و گفت: استاندار مازندران و مسئولان ديگر نيز با حساسيت اين حادثه را در استان پيگيري كرده اند كه از توجه آنان به عرصه‌هاي طبيعي حكايت دارد.

*فوايد جاده جنگلي
وجود جاده جنگلي كه براي بهره برداري جنگل ساخته شده بود نيز نقش مهمي در حضور به موقع براي اطفا حريق داشته است.
رئيس اداره منابع طبيعي شهرستان سوادكوه در پاسخ به خبرنگار فارس درباره استفاده از جاده جنگلي در قاچاق چوب و نيز تخريب جنگل در احداث جاده، گفت: فوايد احداث جاده جنگلي بسيار بيشتر از نبود آن است.
رئيس اداره منابع طبيعي شهرستان سوادكوه افزود: براي انتقال چوب، وجود جاده موجب جلوگيري از تخريب جنگل در مرحله حمل از داخل جنگل مي‌شود و از طرف ديگر وجود جاده، آتش‌بان مطمئني در انتقال نيروهاي امداد و نجات و تجهيزات مي‌شود.
داوودي با اشاره به اين مطلب كه ايجاد جاده دسترسي هزينه‌هاي فراواني براي شركت‌هاي بهره‌بردار دارد، گفت: با مديريت و هماهنگي‌هاي بين اداري مي‌توان از قاچاق يا تخريب جنگل كاست‌.

*سوادكوه امكانات و تجهيزات بيشتر اطفا حريق مي خواهد.
وزيدن بادهاي تند مهم‌ترين دليل استمرار آتش سوزي بوده است كه تلاش‌هاي انجام گرفته در دفع آتش را با مانع روبرو كرده بود.
وجود جنگل‌هاي انبوده و بعضا بي نظير در شهرستان سوادكوه و گستردگي جغرافيايي شهرستان افزايش قابل توجه امكانات و تجهيزات شهرستاني را مي‌طلبد كه البته حساس و پيگير بودن مسئولان ارشد منابع طبيعي و ستاد حوادث غير مترقبه و استانداري دليلي بر توجه متعهدانه انان به عرصه‌هاي طبيعي است كه تا نيمه‌هاي شب نيز اطفاي آتش سوزي كلاريجان مورد توجه و حساسيت آنها بوده است ولي مسئولان كشوري با در نظر گرفتن شرايط ويژه استان مازندران امكانات اطفاي حريق را افزايش دهند.
معتقديم اگر همراهي و همكاري نيروهاي مردمي و كاركنان ادارات و نهادها و مجريان طرح‌هاي جنگلي و مديريت موفق ستاد حادثه در محل روستا نبود شاهد فراگير بودن اين حادثه با توجه به توپوگرافي منطقه و شيب مايل و جنگلي منطقه و وزش بادهاي گرم و وجود برگ‌هاي خشك عموما انبوه در حد آتش سوزي‌هايي بوديم كه در همين استان تبديل به معضل كشوري شده اند.
وجود تنها يك هلي كوپتر امدادي براي كل استان مازندران و كمتر از 10 ماشين آتش نشاني براي اطفاي حريق قابل توجيه نيست و مسئولان كشوري مرتبط با حوادث غيرمترقبه با در نظر گرفتن جنبه‌هاي مختلف بايد در اين باره اقدامات عاجل انجام دهند.
شهرستان سوادكوه با توجه به نزديكي فرهنگي و اجتماعي و نهادينه شدن فرهنگ حفاظت از جنگل در سوادكوه تا حدود زيادي نهادينه شده است كه در كنار تجهيز امكانات و افزايش بودجه به شهرستان مي‌توان به دفع حوادث اينچنيني در شهرستان كوهستاني و حادثه خيز اميدوار بود.

*100 نفر در اطفاي حريق روستاي كلاريجان حضور داشتند
حضور ماشين آتش نشاني شهر زيراب در مقاطع مختلف اين حادثه با توجه به ريسك احتمال آتش در شهر زيراب نيز با توجه به اولويت آتش‌سوزي در اين روستا بوده است كه همراه با حضور معاون شهردار زيراب در مدت مورد نظر در محل آتش سوزي بوده است كه دليلي بر لزوم افزايش امكانات در منابع طبيعي سوادكوه است.
تلاش و تعهد و كارايي و تجربه حدود 100 نفر در دفع آتش روستاي كلاريجان بايد مورد تقدير استاني قرار گيرد تا شاهد افزايش انگيزه باشيم.

*آتش سوزي در روستاي كلاريجان مهار شد
وجود مه در اين روستا كه موجب انتشار نم مي‌شود در دفع اين حادثه تاثير مثبتي داشته است و سرانجان با آتش بر كردن منطقه، انتقال شيلنگ آتش نشاني شهرداري زيراب به محل حادثه و حضور گروه‌هاي مختلف ساماندهي شده در مناطق حادثه و اطفا حريق در دقايق اوليه منطقه موجب اطفا حريق شده است.
يدالله داوودي رئيس منابع طبيعي شهرستان سوادكوه صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از مهار كامل اتش‌سوزي در روستاي كلاريجان خبر داد و گفت: همكاران منابع طبيعي در حال چكاب و حصول اطمينان از عدم وجود جرقه‌هاي آتش در درختان هستند و با نقشه كشي از اين حادثه خسارات وارده و مسائل فني ديگر بررسي خواهد شد.
انتهاي پيام/خ10/ع

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1817
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها