عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

پنجمين نمايشگاه اختصاصي ايران در تركمنستان افتتاح شد

پنجمين نمايشگاه اختصاصي ايران در تركمنستان افتتاح شد
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:18 ب.ظ

ظهر امروز صورت گرفت؛
پنجمين نمايشگاه اختصاصي ايران در تركمنستان افتتاح شد

خبرگزاري فارس : پنجمين نمايشگاه اختصاصي جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان با حضور "قربان نظراف "معاون رئيس جمهور تركمنستان در امور بازرگاني و مهدي غضنفري وزير بازرگاني ايران در محل قصر نمايشگاهي عشق‌آباد گشايش يافت.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، ظهر امروز در مراسم گشايش اين نمايشگاه رئيس جمهور تركمنستان در پيامي كه توسط " اورازمرداد قربان‌نظراف " معاون رئيس كابينه وزرا (معاون رئيس جمهور) تركمنستان در امور بازرگاني قرائت شد، ضمن تبريك به مناسبت آغاز به كار پنجمين نمايشگاه اختصاصي ايران در عشق‌آباد و همايش مشترك تجاري تركمنستان و ايران، بر اهميت برگزاري نمايشگاه مذكور و همايش مشترك تجاري ايران و تركمنستان در عشق‌آباد در راستاي توسعه و گسترش هر چه بيشتر تعامل اقتصادي و تجاري بين عشق‌آباد و تهران تاكيد كرد.
قربان‌قلي بردي‌محمداف در اين پيام اعلام كرد كه برگزاري پنچمين نمايشگاه اختصاصي جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان بهترين فرصت براي برقراري روابط و همكاري هاي دوجانبه و نيز باعث انعقاد قراردادهاي جديد در عرصه‌هاي مختلف بين تركمنستان و ايران شده و به مناسبات اقتصادي و تجاري دوجانبه تحركي خاصي خواهد بخشيد.
رئيس جمهور تركمنستان در ادامه اين پيام تاكيد كرد كه ايران و تركمنستان در زمينه توسعه و گسترش تعامل همه جانبه از ظرفيت و توانمندي‌هاي بسيار زيادي برخوردار هستند و اين مورد باعث شده‌است كه ايران يكي از مقام اول در مبادلات بازرگاني خارجي تركمنستان را به خود اختصاص دهد.
در ادامه اين مراسم محمد غضنفري در سخناني اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران براي نخستين بار به شريك اول تجاري تركمنستان تبديل شده است.
وزير بازرگاني افزود: حجم مبادلات تجاري كالا و انرژي بين دو كشور در سال 2009 به 4/3 ميليارد دلار رسيد و پيش‌بيني مي‌شود كه حجم مبادلات افزايش يابد.
وي ادامه داد: در حال حاضر جمهوري اسلامي ايران و تركمنستان در منطقه از امكانات، منابع، ارتباطات ريلي و جاده‌اي خوبي برخوردار هستند،‌ وجود 4 مرز مشترك زميني، امكان ارتباط دريايي از طريق درياي خزر و اتصال راه آهن‌هاي دو كشور از جمله امكانات موجود است.
غضنفري افزود: با اجراي پروژه راه آهن سه جانبه ايران، تركمنستان و قزاقستان جمل و نقل ريلي در فاز اول 10 ميليون تن افزايش و به 15 ميليون تن در سال خواهد رسيد.
وي خاطرنشان كرد: اين ظرفيت در فازهاي بعدي با اجراي طرح هاي تكميلي قابل افزايش تا 20 ميليون تن در سال است. از سوي ديگر گسترش همكاري هاي ترانزيتي در منظقه در قالب موافقتنامه همكاري ترانزيتي از خليج فارس تا آسياي ميانه با حضور كشورهاي جمهوري اسلامي ايران، تركمنستان، ازبكستان، عمان و قطر زيرساخت هاي لازم براي گسترش و تسهيل تجارت در منطقه را بيش از گدشته فراهم خواهد ساخت.
وزير بازرگاني افزود: امروز ايران با صدور بيش از 25 ميليارد دلار كالاي غيرنفتي در مجموع مبادلات خود را به 180 ميليارد دلار در سال رسانده است. صدور محصولات صنعتي، پتروشيمي، مصالح ساختماني، مواد معدني، فولاد، محصولات بهداشتي، دارو، صنايع دستي، مواد غذايي، صنايع رنگ و نساجي، تكنولوژي اطلاعات، اتوبوس و كاميون از جمله محصولات صادراتي ايران است.
غضنفري برگزاري نمايشگاه هاي اختصاصي و مشاركت در نمايشگاه ‌هاي بين‌المللي را در راستاي فعال كردن هرچه بيشتر ديپلماسي تجاري دو كشور دانست و گفت: اميدوارم با همكاري بخش هاي دولتي و خصوصي دو كشور در بيش از پيش مناسبات اقتصادي و بازرگاني گسترش يابد.
وي افزود: در ژانويه 2011 اولين نمايشگاه اختصاصي تركمنستان در مشهد برگزار شد و اين همكاري يك رويداد مهم در توسعه و گسترش روابط تجاري فيمابين دو كشور است. اميدوارم اين نوع همكاري ها را در سال هاي آتي نيز توسعه و گسترش دهيم.
در اين مراسم صلاحي استاندار خراسان رضوي، معاونان وزراي كشور و راه و ترابري و سفير جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد حضور داشتند.
انتهاي پيام/خ10/ع

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1777
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها