عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

16 پروژه عمراني در منطقه آزاد ارس به بهره‌برداري رسيد

16 پروژه عمراني در منطقه آزاد ارس به بهره‌برداري رسيد
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:19 ب.ظ

همزمان با سالروز ميلاد نبي مكرم اسلام؛
16 پروژه عمراني در منطقه آزاد ارس به بهره‌برداري رسيد

خبرگزاري فارس: همزمان با ميلاد نبي مكرم اسلام 16 پروژه عمراني در سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي ارس به بهره‌برداري رسيد.

به گزارش خبرگزاري فارس از جلفا، اين پروژه‌ها بعد از ظهر امروز با حضور حميد بقايي معاون رئيس جمهور، استاندار آذربايجان شرقي، جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مسئولان استاني و با اعتباري بالغ بر 500 ميليارد ريال به بهره‌برداري رسيد.
بلوار جلفا مرند، بزرگراه گردشگري منطقه آزاد تجاري صنعتي ارس، در مسير جلفا به كليساس سنت استپانوس، پل مسير دره ديز، پل مسير ليورجان، فاز نخست 260 هكتاري سايت صنايع و منبع آب پنج هزار متر مكعبي شهرك صنعتي 260 هكتاري از جمله اين پروژه‌هاي افتتاحي بودند.
همچنين ساختمان اقامتي پزشكان، سوله خدمات شهري، سوله اداري، نمازخانه‌هاي سايت صنايع، نمازخانه پارك كوهستان، نمازخانه بلوار رسالت، مقبره حكيم نباتي و پل عابر پياده (در قالب پل كابلي 70 متري ) از ديگر پروژه‌هاي افتتاح شده در سالروز ولادت دخت نبي مكرم اسلام و امام جعفرصادق (ع) بود.
كارخانه صنعتي آيلين نان ارس با ظرفيت توليد و بسته بندي سالانه 17 هزار و 450 تن و نيز كارخانه نساجي جلفاكاران ارس با ظرفيت توليد دو هزار و 350 تن انواع نخ با اعتبار بالغ بر 123 ميليارد ريال در سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي ارس به بهره‌برداري رسيد.
مجموعه پروژه‌هاي افتتاحي در سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي ارس موجب رشد قابل توجه حضور گردشگران داخلي و خارجي و استقبال سرمايه‌گذاران شده است.
منطقه آزاد ارس در شمال‌غرب ايران در نقطه صفر مرزي در مجاورت با كشورهاي ارمنستان، آذربايجان و جمهوري خودمختار نخجوان استقرار يافته است.
بر اساس مصوبه هيئت وزيران در تاريخ 7/4/1384 به شماره 20708/ت530820 محدوده منطقه آزاد ارس شامل 9700 هكتار از اراضي منطقه مي‌شد كه براساس مصوبه جديد اين هيئت محترم در 14/9/1387 محدوده اين منطقه به 51 هزار هكتار شامل بخش‌هايي از دو شهرستان جلفا و كليبر افزايش يافت.
اين محدوده ابلاغي در بخش متصل، محدوده اصلي را از 9700 هكتار به 20 هزار و 500 هكتار افزايش داده است و در سه بخش منفصل نيز قسمتي از شهرستان كليبر به وسعت 24 هزار هكتار (موسوم به قلي بيگلو) و اراضي اطراف سد خدآفرين به وسعت شش هزار و 100 هكتار و محدوده گمرك نوردوز ( مرز ايران با ارمنستان) به وسعت 240 هكتار جمعاً به وسعت 51 هزار هكتار كل محدوده منطقه آزاد ارس را تشكيل مي‌دهد.
اين منطقه به دليل توانمندي‌هاي منطقه‌اي و موقعيت استرتژيك و نيز بهره‌مندي از تسهيلات و مزاياي قانوني مناطق آزاد مورد توجه ويژه سرمايه‌گذاران بوده و با تكميل زيرساخت‌هاي آن سرمايه‌گذاران بسياري از داخل و خارج كشور براي سرمايه‌گذاري در آن اعلام آمادگي مي‌كنند.
اين منطقه فعاليت خود را به صورت رسمي از سال 84 آغاز كرده و هم اكنون با تكميل بخشي از زيرساخت‌هاي آن در حوزه‌هاي مختلف آماده ميزباني از سرمايه‌گذاران است.
استراتژي‌هاي صنعت، گردشگري، حمل و نقل، آموزش عالي و تجارت عمده‌ترين استراتژي‌هاي سازمان منطقه آزاد تجاري ـ صنعتي ارس در برنامه‌ريزي‌هاي توسعه‌اي است.
انتهاي پيام/خ10/ع

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1817
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها