عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

منطقه آزاد ارس بايد توليد ثروت را براي مردم داشته باشد

منطقه آزاد ارس بايد توليد ثروت را براي مردم داشته باشد
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:21 ب.ظ

استاندار آذربايجان شرقي:
منطقه آزاد ارس بايد توليد ثروت را براي مردم داشته باشد

استاندار آذربايجان شرقي با بيان اينكه منطقه آزاد ارس بايد توليد محور باشد، گفت: اين منطقه بايد توليد ثروت را براي مردم به همراه داشته باشند

به گزارش خبرگزاري فارس از جلفا، احمدعليرضا بيگي بعد از ظهر امروز در مراسم توديع و معارفه مدير عامل منطقه آزاد تجاري صنعتي ارس بر تعامل ميان مسئولان براي توسعه منطقه آزاد ارس تاكيد كرد.


استاندار آذربايجان شرقي با اشاره به اهميت مناطق آزاد تجاري در كشور اظهار داشت: با تلاش‌هاي صورت گرفته منطقه آزاد تجاري ارس در آذربايجان شرقي فعاليت خود را براي سعادت و آرامش و رونق استان آغاز كرده است و بايد از ظرفيت اين منطقه در توسعه استان بهره بيشتر برد.


بيگي يادآور شد: منطقه آزاد ارس براي توسعه استان نقش خاصي دارد و بر همين علت براي تعيين محدوده منطقه آزاد ارس از اولويت‌هايي بود كه از رياست جمهوري در سفر دوم درخواست شد.


وي خاطر نشان كرد: در جريان سفر سوم نيز افزايش وسعت منطقه آزاد ارس به 50 هزار هكتار درخواست شد كه اين مسئله به تصويب رسيد.


استاندار آذربايجان شرقي يادآور شد: مناطق آزاد در كشور همسايه تركيه به عنوان موتور محركه توسعه اقتصادي مورد توجه قرار گرفته است و در حال حاضر 21 منطقه آزاد تجاري در اين كشور فعال هستند و در آذربايجان شرقي نيز ظرفيت خاصي براي فعاليت اين مناطق در استان وجود دارد.


بيگي اضافه كرد: منطقه آزاد ارس با توجه به داشتن راه دسترسي به اروپا و كشورهاي همسايه داراي قابليتي خاص بوده و اين منطقه بايد هويت واقعي خود را مي‌يافت.


وي افزود: انتقال فرمانداري جلفا به هاديشهر در راستاي هويت بخشي به منطقه آزاد ارس صورت گرفت و البته در اين راستا برخي گله‌مندي‌ها هم صورت گرفت.


استاندار آذربايجان شرقي با بيان اينكه منطقه آزاد ارس بايد توليد محور باشد، گفت: اين منطقه بايد توليد ثروت را براي مردم به همراه داشته باشند.


منطقه آزاد ارس در شمال‌غرب ايران در نقطه صفر مرزي در مجاورت با كشورهاي ارمنستان، آذربايجان و جمهوري خودمختار نخجوان استقرار يافته است.


بر اساس مصوبه هيئت وزيران در تاريخ 7/4/1384 به شماره 20708/ت530820 محدوده منطقه آزاد ارس شامل 9700 هكتار از اراضي منطقه مي‌شد كه براساس مصوبه جديد اين هيئت در 14/9/1387 محدوده اين منطقه به 51 هزار هكتار شامل بخش‌هايي از دو شهرستان جلفا و كليبر افزايش يافت.


اين محدوده ابلاغي در بخش متصل، محدوده اصلي را از 9700 هكتار به 20 هزار و 500 هكتار افزايش داده است و در سه بخش منفصل نيز قسمتي از شهرستان كليبر به وسعت 24 هزار هكتار (موسوم به قلي بيگلو) و اراضي اطراف سد خدآفرين به وسعت شش هزار و 100 هكتار و محدوده گمرك نوردوز ( مرز ايران با ارمنستان) به وسعت 240 هكتار جمعاً به وسعت 51 هزار هكتار كل محدوده منطقه آزاد ارس را تشكيل مي‌دهد.

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1768
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها