عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

افزايش مصرف آمفتامين‌ها، زنگ خطري براي شيوع ايدز درآينده

افزايش مصرف آمفتامين‌ها، زنگ خطري براي شيوع ايدز درآينده
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:28 ب.ظ

كارشناس مسوول بيماري‌هاي آميزشي و ايدز وزارت بهداشت نسبت به افزايش مصرف آمفتامين‌ها در كشور و افزايش انتقال ايدز در آينده هشدار داد.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا، دكتر كيانوش كمالي در نشست خبري هفته «سلامت مردان»، با بيان اين كه مردان با انواع و اقسام خطرات HIV بيشتر از زنان مواجه هستند، گفت: درگيري مردان با مصرف مواد خيلي بيشتر از زنان است كه اين موضوع خطر انتقال ايدز از طريق تزريقي و همچنين روابط جنسي حفاظت نشده را افزايش مي‌دهد.

وي افزود: ريسك ويژه‌ ديگر براي مردان وجود رابطه جنسي مرد با مرد است، مرداني كه با مردان ديگر روابط برقرار مي‌كنند به شدت پنهانند و مصرف آمفتامين‌ها به اين موضوع دامن مي‌زند و انگ اجتماعي ناشي از اين موضوع سبب مي‌شود تا اين گروه پنهان باقي بمانند.

كارشناس مسوول بيماري‌هاي آميزشي و ايدز وزارت بهداشت ادامه داد: حدود 80 درصد آمار بيماري‌هاي آميزشي در كشور مربوط به زنان است، اين در حالي است كه نمي‌تواند اين همه تفاوت ميان زن و مردان باشد، عمده تفاوت به اين موضوع برمي‌گردد كه مردان به بخش درمان خصوصي مراجعه كرده و يا عده‌اي نيز اقدام به خود درماني مي‌كند به اين ترتيب آمار آن‌ها ثبت نمي‌شود.

وي در ادامه به تحقيقات مكرر روانشناسان در دنيا اشاره كرد و گفت: اين تحقيقات نشان مي‌دهد كه نگرش به رابطه جنسي كوتاه و تصادفي در مردان مثبت، اما در زنان به شدت منفي است. مردان از تنوع جنسي بالاتري برخوردارند و منابع اقتصادي خود را صرف اين موضوع نيز مي‌كنند، مصرف مواد مخدر حتي مصرف الكل فرد را در معرض خطر انتخاب تماس جنسي ناسالم قرار مي‌دهد، به اين ترتيب فرد عملا در مقابل خطر واكنشي از خود نشان نمي‌دهد.

كمالي با هشدار نسبت به افزايش مصرف آمفتامين‌ها و افزايش خطر انتقال ايدز ادامه داد: امروزه شاهد افزايش مصرف آمفتامين‌ها هستيم به عنوان مثال قرص‌هاي اكس از كاهش قيمت زيادي برخوردار بوده‌اند، اين قرص‌ها 80 هزار تومان در سال گذشته بود كه به هشت هزار تومان در سال جاري رسيده است، بنابراين چه آينده‌اي را مي‌توان براي HIV پيش‌بيني‌ كرد.

 

وي افزود: مردان معمولا تمايل كمتري براي مراجعه به مراكز درماني براي دريافت خدمات دارند، شايد بسياري از آن‌ها تمايل ندارند اعلام كنند موضوعي را نمي دانند.

كارشناس مسوول بيماري‌هاي آميزشي و ايدز وزارت بهداشت، شغل‌هاي فصلي و توام با جابجايي را از جمله گروه‌هاي شناخته شده براي بيماري آميزشي اعلام كرد و ادامه داد: وضعيت HIV در سال 2009 بررسي شد كه اين مطالعات بايد در سال 2011 بازبيني شود.

وي در پايان با اشاره به وضعيت موجود HIV در كشور، گفت: حدود 80 هزار مورد اچ آي وي در كشور تخمين زده مي‌شود كه از اين ميان حدود 22 هزار مورد شناسايي و ثبت شده است، همچنين دو هزار و 600 مورد وارد مرحله ايدز شده و سه هزار و 900 مورد مرگ نيز در اثر اين بيماري ثبت شده است، زنان نسبت به مردان نسبت كمتري از بيماري ايدز را اختصاص مي‌دهند اين در حالي است كه نسبت زن و مرد در مورد ايدز در دنيا مساوي است، غالب‌ترين راه ايدز نيز در ايران از طريق اعتياد تزريقي است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها