عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

احمد توكلي: تصويب لايحه بودجه تا پايان امسال، نشدني و خلاف آيين نامه است

احمد توكلي: تصويب لايحه بودجه تا پايان امسال، نشدني و خلاف آيين نامه است
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:28 ب.ظ

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس، تصويب لايحه بودجه نود را تا پايان امسال نشدني و خلاف آيين نامه داخلي مجلس دانست و خطاب به رييس مجلس گفت: از شما تعجب مي‌كنم به جاي آن‌كه از حقوق نمايندگان مردم در رسيدگي به لايحه بودجه طبق ماده 216 دفاع كنيد از نمايندگان توقعات غيرعملي داريد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، احمد توكلي در جلسه روز گذشته مجلس در تذكري با استناد به ماده 216 خطاب به لاريجاني گفت: عنوان مي‌كنيد كميسيون‌هاي تخصصي از همين امروز بعدازظهر كار خود را در مورد لايحه بودجه شروع كنند، درحالي‌كه ماده 216 شما را ملزم مي‌كند كه لايحه را تكثير و توزيع كنيد و پس از آن موعد، كار كميسيون‌ها و نمايندگان شروع مي‌شود.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس گفت: الان ساعت 12 ظهر روز يكشنبه است. شما حداقل تا غروب مشغول تكثير لايحه خواهيد شد البته اگر بيشتر طول نكشد. بعد هم عنوان مي‌كنيد كه كميسيون تلفيق از ابتدا شروع به تشكيل كند درحالي‌كه اين كميسيون 50 نفر عضو دارد 24 نفر از آنها عضو كميسيون برنامه و بودجه هستند. درحالي‌ كه كميسيون برنامه و بودجه كميسيون تخصصي مادر براي اين كار است آيا جلسات خود را تعطيل كند و در كميسيون تلفيق حضور پيدا كند؟ اين مسأله شدني است؟

توكلي ادامه داد: اگر بخواهيد قانون را رعايت كنيد، كه مجبوريد رعايت كنيد، كميسيون برنامه و بودجه بايد از امروز كار كميسيوني بودجه‌اي خود را بر روي لايحه شروع كند كه از امروز نمي‌شود و عملا به روز سه‌شنبه مي‌افتد و در نتيجه اين توقع شما قانوني نبوده بلكه فراقانوني است و انتظار درستي هم نيست.

وي با بيان اين‌كه وظيفه دولت اين بود كه لايحه را 15 آذر تقديم كند، گفت: دولت عنوان مي‌كند برنامه پنجم را در اختيار نداشتم درحالي‌كه برنامه پنجم هم 18 آذر تخصيص يافته و دولت تقريبا در 95 درصد موارد مي‌دانسته كه تكليفش چيست و مي‌توانست آنها را ارايه دهد و در باقيمانده موارد در ضمن كميسيون تلفيق به كمك نمايندگان اصلاحاتي را اعمال كند. در نتيجه اين عذر قابل قبولي نيست.

وي خطاب به مردم گفت: الآن مردم بدانند كه طبق ماده 216 نمايندگان، كميسيون‌هاي تخصصي و كميسيون تلفيق حداقل 30 روز از روز چاپ و توزيع لايحه فرصت دارند لايحه را بررسي كنند در نتيجه از روز سه‌شنبه ،30 روز وقت مي‌خواهيم و اين كار 4 فروردين در كميسيون‌ها طول مي‌كشد و تازه بعد از 4 فروردين به صحن مي‌آيد.

وي افزود: البته وقتي هم به صحن آمد، حدود 10 روز هم طول مي‌كشد كه 15 فروردين خواهد شد و چون طبيعي نيست كه روز تعطيل نمايندگان كار كنند عملا موضوع به آن طرف سال موكول مي‌شود.

وي خطاب به هيأت رئيسه نيز گفت: شما هم بايد به عنوان هيأت رئيسه براي اين كوتاهي دولت، اگر مي‌خواهيد به كشور آسيب نرسد يا كمتر آسيب برسد، تلاش كرده و راه‌حلي پيدا كنيد كه زودتر بتوان يك دوازدهم يا دو دوازدهم را به دولت داد كه فروردين ماه بتواند در اموال عمومي دخل و تصرف كند.

وي افزود: اگر شما اين تدبير را انجام ندهيد دولت از روز اول سال 1390 نمي‌تواند هيچ دخل و خروجي را طبق قانون اساسي انجام دهد.

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در پاسخ به تذكر توكلي، صحبت‌هاي وي را مشمول چند نكته عنوان كرد و گفت: اولا چون بودجه با تأخير به مجلس داده شده، كاري نكنيم كه بررسي در مجلس درست انجام نشده و حقوق نمايندگان ضايع شود.

وي با بيان اينكه البته فرمايش شما متين است ، به سخنان قبلي خود كه پس از دريافت لايحه بودجه سال 90 از رييس جمهور مطرح كرده بود اشاره كرد و گفت: آن‌چيزي كه عرض شد به معناي آن نبود كه نمايندگان فرصت كافي براي اظهارنظر نداشته باشند.

وي افزود: خواهش كرديم از زمان‌بندي بهتر استفاده كنند و تا آنجا كه مقدر است تلاش خود را انجام دهيم.

رييس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: بخش ديگر فرمايش شما در مورد اين بود كه ممكن است امروز لايحه توزيع نشود. به اداره قوانين گفته شده كه اگر بشود هرچه سريعتر اين لايحه توزيع شود كه به دست نمايندگان برسد. اگر هم نرسيد به روز سه‌شنبه مي‌افتد يعني از زماني‌كه كتاب بودجه دست نمايندگان برسد، ملاك است كه خواهش داريم سريع‌تر اين كار انجام شود.

وي افزود: در مورد كميسيون تلفيق كه عنوان كرديد نمي‌شود از امروز تشكيل شود، ماده 213 را مطالعه كنيد براساس آن پس از تصريح لايحه توسط دولت به مجلس، كميسيون تلفيق مركب از اعضاي ذيل تشكيل مي‌شود. لذا كميسيون تلفيق بايد تشكيل شود.

لاريجاني در خصوص تذكر توكلي در مورد كار كميسيون برنامه و بودجه نيز گفت: اينكه كميسيون برنامه و بودجه بخش مهمي از كميسيون تلفيق است آنها مي‌توانند موازي هم كار كنند دليلي ندارد كه اين كار انجام نشود.

وي افزود: البته شما ملاحظه‌اي داشتيد كه ديروز هم به من عرض كرديد و بنده درست مي‌دانم چون ما جلسات علني داريم گاهي محضور به وجود مي‌آيد. روزي است كه جلسه علني نيست كه آن زمان‌ها بايد كميسيون‌ها پركارتر شود.

وي با بيان اينكه يك مساعي مشتركي را از كميسيون‌هاي مختلف و كميسيون تلفيق مي‌طلبيم كه با سرعت بيشتري جلو برويم، بدون اينكه توجه به پيشنهادات نمايندگان نشود، گفت: اگر لازم ديديم كار آنقدر عميق است و نياز بوده كه وقت بيشتري داشته باشد حتما اين وقت را در اختيار كميسيون‌ها خواهيم گذاشت. اما از ابتدا تلاش كنيم تا كار سريعتر جلو برود.

لاريجاني ادامه داد: همچنين اينكه كميسيون‌هاي تخصصي قبل از پيشنهاد نمايندگان نمي‌توانند كار كنند اينگونه نخواهد بود. نمايندگاني كه 10 روز فرصت دارند پيشنهادات خود را ارايه دهند همزمان كميسيون‌هاي تخصصي مي‌توانند كارشان را شروع كنند.

وي گفت: به طور طبيعي فرمايش دكتر توكلي درست است به طور طبيعي اگر زمان‌بندي بخواهد رعايت شود حداقل چيزي حدود 45 روز فرصت مي‌خواهد تا بودجه‌اي با همين آيين‌نامه پيش برود.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: اما تلاش ما اين است كه از زمان بيشتر استفاده كنيم البته همه اين‌ها منوط به نظر نمايندگان است و اينكه دوستان همكاري كنند كه كميسيون‌ها با وقت‌گذاري بتوانند زودتر كار خود را پيش ببرند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها