عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

تجمع شاكيان «عقرب سياه» مقابل دادگستري برگزار نشد

تجمع شاكيان «عقرب سياه» مقابل دادگستري برگزار نشد
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:29 ب.ظ

تجمع شاكيان «عقرب سياه» مقابل دادگستري برگزار نشد

خبرگزاري فارس: براساس شنيده‌ها، قرار بود شاكيان اين پرونده در اعتراض به حكم صادره، روز گذشته در مقابل ساختمان دادگستري و دادگاه كيفري استان تهران تجمع كنند كه اين تجمع به دلايلي برگزار نشد.

به گزارش خبرنگار قضايي فارس، جوان معروف به «عقرب سياه» و متهم به ربودن، آزار و اذيت و سرقت اموال 30 زن و دختر جوان، بعد از محاكمه در شعبه 79 دادگاه كيفري از اتهام تجاوز به عنف تبرئه شد.

نظرات غيررسمي كه روزهاي قبل از صدور حكم، درباره رأي اين پرونده منعكس شده بود، نشان دهنده اين بود كه يك نفر از قضات اين شعبه، قائل به 2 بار اعدام اين متهم بود اما 4 نفر ديگر،‌ قائل به اين مسئله نبودند و نظر به تبرئه وي از اتهام تجاوز به عنف داشتند؛ اما در نهايت متهم اين پرونده با نظر 3 نفر از مستشاران، تبرئه شد.

اين در حالي است كه دي‌ماه سال 88، همه 5 قاضي شعبه 77 دادگاه كيفري استان تهران، متهم را به اعدام محكوم كرده بودند. حكمي كه بعد از ارجاع پرونده به ديوان عالي كشور، نقض شد.

گفتني است،‌ متهم قبلا در دادگاه فشافويه از اتهام آدم‌ربايي نيز تبرئه شده بود و به خاطر سرقت‌هايي كه انجام داده، به تحمل 10 سال حبس محكوم شده بود.

قاضي اين پرونده اظهار داشت: من و يكي از مستشاران معتقد به اعدام متهم بوديم اما از آنجا كه در دادگاه كيفري، ملاك صدور حكم با نظر اكثريت اعلام خواهد بود،‌ به همين دليل 3 نفر از مستشاران حكم به تبرئه وي دادند.

وي با بيان اينكه شاكيان پرونده همچنان مي‌توانند به حكم صادره اعتراض كنند گفت: متهم پرونده، در اين خصوص به تحمل شلاق محكوم خواهد شد.

اما نكته قابل توجهي كه در جريان رسيدگي به اين پرونده به وجود آمد، شايعاتي بود كه در اين باره مطرح شد اما هيچ‌گاه پاسخ قانع‌كننده‌اي به آنها داده نشد.

موضوع ديگر كه در مراحل مختلف اين پرونده به چشم مي‌خورد و نمي‌توان اسم آن را شايعه گذاشت، موضوع تهديد شاكيان از سوي متهم پرونده و بستگان وي بود. تعدادي از شاكيان مدعي شدند كه متهم از داخل زندان با آنها تماس گرفته و آن‌ها را تهديد كرده كه در صورت شكايت مجدد و يا حضور در جلسه محاكمه، آنها را مورد انواع تعرضات از جمله اسيدپاشي قرار خواهد داد.

يكي از شاكيان مدعي شده بود، با وجود اينكه به خاطر تهديدات «عقرب سياه» خانه و مدرسه محل تحصيل فرزندش را عوض كرده است، اما متهم باز هم نشاني جديد خانه و مدرسه را پيدا كرد و به من گفت اگر به دادگاه بيايي، پسرت را تكه تكه خواهم كرد.

همين تهديدات باعث شده بود كه بسياري از شاكيان اين پرونده از حضور در جسه محاكمه مجدد اين متهم انصراف دهند و فقط 2 نفر از شاكيان در دادگاه حاضر شدند؛ اما با توجه به رسانه‌اي شدن اين موضوع، يك هفته بعد از جلسه اول و در دومين جلسه، حدود 10 نفر از شاكيان در دادگاه حاضر شدند.

سرانجام بعد از گذشت چند روز از جلسه محاكمه، حكم دادگاه مبني بر تبرئه متهم صادر شد و همين موضوع واكنش بسياري را در سطح رسانه‌ها و همچنين جامعه در بر داشت و علت اين تعجب هم تفاوت بسيار زياد در احكامي دو شعبه صادركننده بود.

براساس شنيده‌ها، قرار بود شاكيان اين پرونده در اعتراض به حكم صادره، روز گذشته در مقابل ساختمان دادگستري و دادگاه كيفري استان تهران تجمع كنند كه اين تجمع به دلايلي برگزار نشد.
انتهاي پيام/

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1757
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها