دبيرهيات نظارت آموزش عالي استان زنجان: اکثر دانشگاه‌ها از کمبود هيات علمي رنج مي‌برند

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

دبيرهيات نظارت آموزش عالي استان زنجان: اکثر دانشگاه‌ها از کمبود هيات علمي رنج مي‌برند

دبير هيات نظارت و ارزيابي آموزش عالي استان زنجان، گفت: در حال حاضر اکثر دانشگاه‌ها به ويژه دانشگاه‌هاي غيردولتي و آزاد از کمبود اعضاي هيات علمي رنج مي برند.

سياوش نوروزي در گفت‌وگو با خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه زنجان، دانشجو و اعضاي هيات علمي را دو رکن اساسي در يک دانشگاه برشمرد و اظهارکرد: در حال حاضر عدم وجود اعضاي هيات علمي کافي و به تناسب تعداد دانشجويان پذيرفته شده در هر سال تحصيلي از جمله معضلات موجود در دانشگاه‌هاي کل کشور است.

وي با يادآوري اينکه به طور کلي زيرساخت‌ها و پتانسيل‌هاي لازم براي جذب اعضاي هيات علمي به تعداد کافي در دانشگاه‌ها وجود ندارد، تصريح کرد: وظيفه يک عضو هيات علمي صرفاً تدريس نيست، بلکه عضو هيات علمي بايد به عنوان يک رکن تأثيرگذار در پويايي يک مرکز آموزشي عالي، امکاناتي همچون اتاق مناسب و زمان کافي براي استقرار در دانشگاه جهت پاسخگويي و ارائه مشاوره در حوزه‌هاي دانشجوي و همچنين پرداختن به فعاليت‌هاي تحقيقاتي و پژوهشي را در اختيار داشته باشد.

عضو هيات علمي گروه شيمي دانشگاه زنجان با تأکيد براينکه يک عضو هيات علمي بايد همواره در دسترس دانشجويان باشد، ادامه داد: بر اساس قانون، اعضاي هيات علمي بايد به مدت 44 ساعت در طول يك هفته در دانشگاه حضور داشته باشند و از اين مدت يک استاديار صرفاً 10 ساعت و استاد تمام 8 ساعت در هفته بايد به تدريس بپردازد و باقيمانده ساعات کاري خود را به فعاليت هاي پژوهشي، مشاوره و رفع مشکلات دانشجويان و فعاليت هاي اجرايي اختصاص دهد، در حالي که در حال حاضر با دليل کمبود نيروهاي هيات علمي، اين قانون در اکثر دانشگاه به ويژه مراکز آموزش عالي غيردولتي، غيرانتفاعي، آزاد و پيام نور اجرا نمي شود.

نوروزي با بيان اينکه روند جذب اعضاي هيات علمي در دانشگاه‌هاي کشور بايد تسهيل و اصلاح شود، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها بايد به سمتي سوق يابند که از امکانات و زيرساخت‌هاي آموزشي يکسان برخوردار شوند تا اعضاي هيات علمي فقط به فعاليت و تدريس در يک دانشگاه خاص تمايل نداشته باشند.

وي با تأکيد برلزوم حمايت مکفي از اعضاي هيات علمي، يادآورشد: در بسياري از موارد شاهد فعاليت يک عضو هيات علمي در چندين دانشگاه و گاه به ميزان 40 ساعت تدريس در هفته هستيم، بديهي است که اين امر از کيفيت آموزش علمي به ميزان بسيار زيادي خواهد کاست.

نوروزي ادامه داد: چنانچه يک عضو هيات علمي به ميزان کافي از يک مرکز آموزش عالي حمايت شود و بتواند به نحوي مطلوب امرار معاش کند، قطعاً به فکر تدريس در چند مرکز مختلف نخواهد افتاد و از فرصت‌هاي خود جهت پرداخت به فعاليت‌هاي تحقيقاتي استفاده خواهد کرد.

دبيرهيات نظارت وارزيابي آموزش عالي استان زنجان با يادآوري اينکه هر کسي بايد به اندازه تخصص و پتانسيل خود در يک دانشگاه به فعاليت بپردازد، اظهارکرد: بايد معضل کمبود اعضاي هيات علمي به صورت زيربنايي در کشور مرتفع شود و راندمان آموزشي و تحصيلي مراکز آمزوش عالي تا حد استاندارد ارتقاء يابد تا جامعه نيز از ثمرات اين روند بهره مند گردد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

دوشنبه 2 اسفند 1389  07:29 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها